מידע חשוב למכינות בנושא משבר הקורונה: מתווה חזרה לפעילות

חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

כנס המנהיגות השנתי לזכר רס"ן איתן בלחסן ז"ל

דברים שנשא דני זמיר בכנס המנהיגות השנתי בתל חי

ראשון, 25 פברואר 2018 10:17

בליל פברואר קר של שנת 1999, טיפס כח של סיירת צנחנים למרומי קלעת ג'אבור בדרום לבנון, לגובה 1200 מטר, לא רחוק ממיידון.

מטרת הכח היתה הטמנת מארב ללוחמי חיזבאללה שנעו באזור. לקראת ההתמקמות התפצלה חוליית החוד של הכח וסרקה את הנקיק בו התכוון הכח להתמקם, שם הופתעה באש מטווח קצר.

מפקד הכח רס"ן איתן בלחסן, בן רמות נפתלי, מפקד סיירת הצנחנים, נהרג במקום עם חברו סרן לירז טיטו, קצין הנדסה. הקצין דוד גרנית שהיה מאחור בכח העיקרי תפס פיקוד וניהל את קרב החילוץ. זה היה קרב קצר (כ-12 דקות) בתנאי שטח וראות קשים, במהלכו גם גרנית נהרג. הכח חולץ במסוקים עם מפקדיו ההרוגים, חמישה פצועים, והרבה הרהורים בתחום הנחישות והרעות. 

עמותת נועם שהוקמה להנצחת זכרו של איתן בלחסן עורכת כנס שנתי העוסק במנהיגות.

בשבוע שעבר נערך הכנס השנתי בתל חי. בכנס השתתפו כמדי שנה מאות חניכי המכינות: גליל עליון, נחשון וכרם אל, שנוכחותם והשפעתם  מורגשת וניכרת. 
הכנס בוחן באמצעות אנשי ציבור ומעגלי לימוד היבטים שונים במנהיגות.הקק"ל שהיא שותפה למימון הכנס ביקשה מדני שיישא דברים בשם השותפות של הקקל והמועצה:

"...דברים ברוח זו השמיע גם יצחק רבין בנאומו כרמטכ"ל צה"ל בהר הצופים לאחר מלחמת ששת הימים בטקס שבו קיבל תואר ד"ר של כבוד מהאוניברסיטה העברית שם אמר בין השאר:

"....גילויים אלה ראשיתם ברוח וסופם ברוח, התעלותם של לוחמינו לא בזכות הברזל באה אלא בזכות התודעה של שליחות עליונה, של הכרה בצדקת ענייננו, של אהבה עמוקה למולדת ושל הכרת התפקיד הקשה שהוטל עליהם – להבטיח קיום האומה במולדתה, לקיים, ואפילו יהיה זה במחיר חייהם, זכותו של עם ישראל לחיות את חייו במדינתו בשלום ובשלווה, כעם חופשי ועצמאי.

צבא זה, שעמדה לי הזכות לעמוד בראשו במלחמה הזאת, מהעם בא ואל העם חוזר. עם המתעלה בשעת דוחק והיכול לכל אויב בזכות רמתו המוסרית, הרוחנית והנפשית העומדת לו בשעת מבחן."

ואחרי שאמרתי לכם את כל זה, אני צריך להדגיש את הקושי האמיתי של למנהיגות מהסוג האזרחי, של היכולת לאזור עוז ולאמר למפקדיך ולמנהיגיך ביקורת בונה ונוקבת כאשר צריך ביקורת, כי ביקורת כזו היא יסוד ואם כל ההצלחות של אומות לשרוד במאבקן.

אנו זוכים לדוגמה אישית וממשית לסוג כזה של מנהיגות דווקא בתקופתנו אנו בדמותם של הרמטכ"ל הנוכחי רב אלוף גדי אינזקוט ושל המפקח הכללי של משטרת ישראל רב ניצב רוני אלשייך, שמגלים יושרה, עצמה מוסרית וחוסן אישי בפני מיתקפות חסרות אחריות ואנטי דמוקרטיות, ובכך מגלים מנהיגות למופת.

איתן, דוד, לירז וגם חבריי האחרים שנהרגו או נפצעו קשות במהלך שרות , עשו ועשינו זאת מתוך אמונה בצדקת הדרך וידיעה שמדינת ישראל תהיה בית לאומי עצמאי וראוי לעם היהודי ולאחינו הדרוזים ובני מיעוטים אחרים כאן בארץ ישראל. בית ראוי חייב מנהיגות ראויה, מחייב הוגנות מחייב אומץ לב.

ביום הזה שבו אנו מתכנסים לזכר איתן בלחסן וחבריו ראוי שנזכיר ונזכור את הדברים האלו ושנחרוט על לוח ליבנו את דבריו הבלתי נשכחים של נתן אלתרמן:

כִּי לֹא לַשָּׁוְא, אָחִי, חָרַשְׁתָּ וּבָנִיתָ,
לַנֶּפֶשׁ וְלַבַּיִת לָנוּ מִלְחָמָה!
גּ'וֹעָרָה, תֵּל עָמָל, כִּנֶּרֶת וַחֲנִיתָה,
אַתֶּן לָנוּ דְּגָלִים, וְאָנוּ הַחוֹמָה.

כִּי לֹא נָשׁוּב אָחוֹר, וְדֶרֶךְ אֵין אַחֶרֶת,
אֵין עַם אֲשֶׁר יִסּוֹג מֵחֲפִירוֹת חַיָּיו.
הָלְכָה, הָלְכָה פְּלֻגָּה בַּלַּיְלָה בְּשַׁרְשֶׁרֶת,
פָּנַיִךְ, מוֹלַדְתִּי, הוֹלְכִים אִתָּם בַּקְּרָב!"

View the embedded image gallery online at:
http://mechinot.org.il/news/jcm-kkl/noam-703#sigProIdfd5e13a9e6

ארכיונים קשורים

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

דף עדכון 327 | 11/01/2021|כז' טבת התש"פ ראשון, 10 ינואר 2021 12:36
דף עדכון 325 | 29.12.2020| יד' טבת התש"פ שלישי, 29 דצמבר 2020 10:22
דף עדכון 323 | 14.12.2020| כח' כסלו התש"פ שלישי, 08 דצמבר 2020 10:07

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

נרשמת למכינות? הגיע הזמן לדרג את המכינות המועדפות שלך

מערכת הדירוג נפתחה! מהרו לדרג את הרשימות המועדפות עליכם, השיבוץ הסופי ייקבע על פי שקלול ההעדפות האישיות שלכם ושל המכינות.

היכנסו לקישור ולחצו על "דירוג המכינות בסדר העדיפות שלי".

לחצו כאן למערכת הדירוג >>>

להסבר על תהליך הדירוג והשיבוץ לחצו כאן