מידע חשוב למכינות בנושא משבר הקורונה: מתווה חזרה לפעילות

חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

מפגש רביעי השנה של בית המדרש לראשי מכינות

בית מדרש פורה במיוחד שנגע בנו כמחנכים בקודש בלאומי ובאוניברסלי ומתוך זה נדרש לסוגיית הפליטים / מבקשי המקלט / דורשי העבודה.

שישי, 26 ינואר 2018 10:15

מדווח אסף שור, רכז הבוגרים של המכינות התורניות:

פתחנו את הבוקר בלימוד עם מוקי צור. מוקי חשף אותנו לכתביו של אבא קובנר- לכתבים המוכרים וכן לכתבים היותר אישיים והפחות מוכרים, דרכם למדנו על תפיסתו של המחנך המתחנך. בהמשך הלימוד ניהלנו דיון מענין לגבי "פרקי החלוצים" האם הם המשך ישיר של המסורת היהודית הנמסרת מדור לדור או שהם פרק בהיסטוריה של העם היהודי שראוי ללמוד ולהוציא מהנסתר לגלוי אל האור כצפוי נחלקו הדעות אך השיח היה מרתק.

בזמן ההפסקה יעל דומב ובן כנס מהמכינה הירושלמית ביקשו להעלות לדיון את סוגיית מבקשי המקלט/ מסתננים/פליטים. הם העלו בקצרה את הסוגיא וביקשו לקיים דיון שיוביל להצהרה משותפת.

המשכנו עם הרב צוקרמן ללימוד מתור ספר אורות של הרב קוק.  על שלושת הכוחות המתאבקים במחננו- הקודש, הלאומי,והאוניברסלי. על כך שבכל אדם ובכל חברה הכוחות הללו קיימים וההבדל בין הפרטים והחברות השונות הם במינונים,

דיברנו על הצורך לתת מקום והערכה לכל אחד מהכוחות באומה ומצד שני שכל כח נותן גבול לכח השני ויוצר הרמוניה בריאה. מכיוון שדובר גם על האוניברסלי הרב נשאל על סוגיית הפליטים והמחויבות שלנו כאומה יהודית לדאוג לגר. הרב השיב שבוודאי שיש לנו אחריות ובודאי שאסור לשלוח את הפליטים למקומות שיש בהם סכנת חיים.

IMG 20180125 121314

כהמשך ישיר לדיון בהפסקה ולשאלה שנשאל הרב צוקרמן דבורה הציעה שעל מנת להיפתח לסוגיית הפליטים בצורה מעמיקה ולבדוק אפשרות להצהרה משותפת נקדיש את החלק השני של המפגש שבד"כ מוקדש למסמך נס הרים לדיון סביב הנושא הנ"ל. ולכן אחרי ארוחת צהריים משובחת התכנסנו לשעתיים של דיון בנושא.

יובל לינדן ראש מכינת בינה סקר בפנינו (בעזרת מצגת מצויינת) בצורה מרשימה את הנתונים השונים ואת המציאות במדינות אפריקה,מה ההבדל בין מבקשי מקלט,פליטים,ןמהגרי עבודה ואת המציאות כרגע במדינת ישראל.

לאחר מכן התקיים דיון מרתק ומכבד  בין ראשי המכינות, נשאלו שאלות והוצגו המורכבויות באופן מעניין הפעם הדעות לא התחלקו רק בין דתיים לחילונים שמאל וימין אלא היו דעות מגוונות מכל הצדדים. ניסינו להתכנס לקראת סוף הדיון לאמירה משותפת שבגדול קוראת לבחון את מעמדם ואת המציאות של מבקשי המקלט בתום לב וכמובן לא לשלוח אנשים למדינות בהם קיימת להם סכנת חיים ומאידך שהנטל לא יכול ליפול רק על תושבי דרום תל אביב והוא חייב להתחלק עם שאר האוכלוסיה בישראל. סיכמנו שהדברים יעלו  ויפורסמו בעדכון יחד עם סקירה קצרה של המציאות בנושא ואולי נקדם אמירה משותפת.

בזה אמנם הסתיים הדיון בינינו ונפרדנו לאחר יום שהיה משמעותי לכולם הן בחלקו הלימודי והן בדיונים הפנימיים שלנו. כפי שכתב בקבוצת הוואטס אפ אם אחד מראשי המכינות 

IMG 20180125 121253

"חברים וחברות היום הייתי גאה להיות חלק מבית המדרש הזה ולענ"ד היום גם מימשנו בפועל את הייעוד שלו, תודה לדבורה על ההנחייה ושינוי חכם של סדר היום,ליובל על המצגת מאירת העיניים ולכולכם על האוזן והלב"

ואידך זיל גמור...

בשולי הדברים כשיוצאים מבית המדרש אל נבכי החיים יש צורך לראות איך מתאימים את הלימוד אל המציאות הסבוכה והארצית אז...

בערב התנהל דיון ארוך בוואטס אפ שחשף מורכבויות גדולות יותר ממה שהיה נראה  בדיון שלנו פנימה. חלק מראשי המכינות דיברו עם אנשי ציבור שאמרו שהנתונים שהוצגו לנו אינם מדוייקים, חלק מהאנשים חשבו שהדיון צריך להמשיך לפני שיוצאים בהצהרות משותפות שככלל אנו ממעטים בהם בשל המורכבות והרצון לשמור על היחד...

בכל מקרה גם אם נגיע להסכמות בנושא הנ"ל וגם אם לא עצם הדיון והלימוד המשותף היו חשובים והראו שאנו יכולים לשבת ביחד להקשיב לדעות שונות להתווכח ולחלוק וגם למצוא את המשותף ואת ההסכמות וכל זה ממקום חברי ומכבד בלי לוותר על האמת של כל אחד.

שבוע טוב

אסף

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק לשבת - שבת פרשת שמיני חמישי, 08 אפריל 2021 21:43
ממתק לשבת - שבת שביעי של פסח שישי, 02 אפריל 2021 09:00
ממתק לשבת - פרשת ויקרא שישי, 19 מרס 2021 08:57
ממתק לשבת - פרשת ויקהל-פקודי חמישי, 11 מרס 2021 00:36
ממתק לשבת - פרשת כי תשא שישי, 05 מרס 2021 10:18

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.