הדפסת עמוד זה

מערכת הדירוג נפתחה: כל מה שרציתם לדעת על תהליך הקבלה למכינות הכלליות לשנת תשפ"ג 2022-2023

אנחנו מניחים שיש לכם לא מעט שאלות על מערכת השיבוצים למכינות הכלליות, הנה כמה פרטים שאנו מקווים שיעזרו

30/12/2018

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

מזה ארבע שנים השיבוץ למכינות הכלליות נעשה בצורה ממוחשבת ומרוכזת. מערכת הרישום והשיבוץ הממוחשב מאפשרת לכל מתעניין ומתעניינת לבקר במספר מכינות ולבחון אותן באופן בהיר, מסודר ושקוף, שלא מאכזב את המתעניינים בדחיות חוזרות ונשנות, ולא לוחץ עליהם לקבל החלטה חפוזה לפני שביקרו בכל המכינות אותן רצו לבחון.

ההרשמה תהיה פתוחה עד לסוף חודש דצמבר, אולם, יש לשים לב כי חלק מהמכינות יסגרו את ההרשמה לפני ולכן מומלץ להירשם כמה שיותר מהר.

הדירוג נפתח! לדירוג המכינות המועדפות עליכם לחצו כאן>>

לניווט מהיר בעמוד לחצו כאן:

אז איך הסיפור הזה הולך לעבוד?

על המתעניינים במכינה קדם-צבאית ליצור קשר עם המכינות הספציפיות בהן הם מתעניינים ולהכיר אותן לעומק בכנסים במהלך החודשים אוקטובר-דצמבר. (ניתן למצוא את רשימת המכינות הכלליות באתר).

במהלך הכנס במכינה יעריכו המתעניינים את התאמתם למכינה והתאמת המכינה אליהם, וגם המכינות יכירו את המתעניינים ויעריכו את התאמתם. המכינות שונות זו מזו בגישתן החינוכית, בתמהיל הפעילויות שלהן ובמיקומן הגיאוגרפי, ולכן מתעניינים שונים יכולים להעדיף מכינות שונות. מכיוון שמכינה לא תוכל לקבל מתעניינים שלא ביקרו אצלה, ובגלל שבמכינות רבות הביקוש גובר על ההיצע, אנו ממליצים לכלל המתעניינים לבקר בשתי מכינות לפחות.

המכינות לא יודיעו למתמיינים על קבלה סופית למכינה בזמן הביקור או בכל זמן אחר לפני סוף התהליך הממוחשב. באופן דומה המתעניינים אינם מתבקשים להחליט על העדפותיהם עד לסיום התהליך ואינם צריכים להודיע למכינה האם הם מעוניינים בה או לא, המתעניינים לא ידרשו להתחייב למכינה כלשהי במהלך תהליך המיון. השיבוץ הסופי למכינות ייקבע בסוף התהליך באופן ממוחשב.

תשובות לשאלות נפוצות בנוגע לשלב ההרשמה

איך נרשמים?

יש להירשם באתר ההרשמה של מועצת המכינות בכתובת: reg.mechinot.org.il.

מתי נסגרת ההרשמה?

ההרשמה תיסגר ב-31.12. יש לשים לב כי מכינות מסויימות יסגרו את ההרשמה אליהן מוקדם יותר.

לכמה מכינות ניתן להרשם?

ניתן להירשם לעד 6 מכינות. אנו ממליצים להירשם לפחות ל2 מכינות לאחר קריאה ובדיקה על המכינות שמעניינות אתכם.

מה קורה אחרי ההרשמה למכינות?

לאחר מילוי טופס הרישום המכינות אליהן נרשמתם יצרו אתכם קשר ויזמינו אתכם להגיע לבקר במכינה ולהתמיין אליה. רוב המיונים כוללים יום פתוח (לעתים בסופ"ש) וראיון.

מערכת השיבוץ הממוחשבת

לאחר שהמועמדים יבקרו בכל המכינות בהם ירצו לבקר, עליהם לדרג את המכינות לפי סדר ההעדפות שלהם, את הדירוג יש להזין עד לתאריך 23.1. ניתן לדרג כמה מכינות שרוצים אך אין טעם לדרג מכינות בהן לא ביקרתם כיוון שהן לא ידרגו אתכם כך שלא תוכלו להשתבץ אליהן. הדירוגים הינם חסויים ולא יועברו למכינות בשום שלב.

במקביל להזנת הדירוג על ידי המועמדים גם המכינות ידרגו את המועמדים שהתמיינו אליהן ויזינו את האילוצים שלהן במערכת, השיבוץ הסופי ייקבע על ידי הצלבת העדפות המועמדים עם העדפות המכינות. מכינות בהן יש עודף ביקוש נאלצות לקבוע סדרי עדיפות המושפעים משיקולים שונים של איזון וגיוון (מגדר, מיקום גיאוגרפי וכד') אשר ישפיעו על תוצאות השיבוץ, ותיתכן גם שבירת שוויון בהגרלות.

מערכת השיבוץ הממוחשב פותחה על ידי צוות מומחים מהאוניברסיטה העברית בראשות פרופ' נעם ניסן. גרסאות דומותשל המערכת משמשות לשיבוץ ילדים לגנים ולבתי ספר בעיריות ברחבי הארץ, לשיבוצים לתארים מתקדמים באוניברסיטאות ולשיבוצים להתמחויות. שיטת שיבוץ זו מבטיחה שכל מתעניין ומתעניינת ישובצו במכינה אותה הם דירגו בעדיפות הגבוהה ביותר מבין כל המכינות שיכולות לקבל אותם על פי סדרי העדיפויות (ו/או שבירת שוויונים בהגרלות) שלהם. המערכת מבוססת על אלגוריתם בשם "גייל-שפלי" שנועד לפתור את בעיית הזיווג היציב (stable marriage), ובפרט על גרסה שנקראת “resident-hospitals”.

בזכות תכונות השיטה, ניתן להוכיח מתמטית שאין כל טעם במסירת העדפות לא מדויקות. לדוגמא, לא ייתכן מצב שבו הסרת מכינות מסוימות מהדירוג יגרום למועמד להתקבל למכינה שהעדיף על פני המכינה שהיה מתקבל אליה לולא הסיר את המכינות הללו מהדירוג. במידה ולא נמצא מקום באף אחת המכינות שדורגו, המועמדים יוכלו לבקש להעביר את פרטיהם למכינות שנשארו להן מקומות פנויים ולהתחיל מולן תהליך קבלה מאוחר.

האפשרות לדירוג המכינות תופיע באתר בו נרשמתם למכינות לראשונה. כתובת האתר http://reg.mechinot.org.il.    

לחצו על הכפתור "דירוג המכינות בסדר העדיפות שלי". בחלון הנפתח הזדהו באמצעות תעודת הזהות שלכם וכתובת הדוא"ל שאתה נרשמתם למערכת.

לאחר הזדהות מוצלחת, תועברו למסך הדירוג בו תוכלו לדרג את המכינות ע"פ סדר העדיפות שלכם.

תשובות לשאלות נפוצות בנוגע למערכת הדירוג

איך מדרגים?

במערכת יופיעו כל המכינות כולל אלו בהן ביקרתם בחודשים האחרונים. עליכם לדרג בסדר עולה את המכינות אליהן אתם מעוניינים להשתבץ. לחצו על כל מכינה ברשימה בצד ימין של המסך, והיא תועבר לרשימת הדירוג שמופיעה בצד שמאל. לאחר מכן תוכלו לגרור את המכינות שברשימה בצד שמאל זו מעל זו כדי לקבוע את סדר הדירוג.

בראש הרשימה עליכם למקם המכינה בה אתם הכי מעוניינים, אחריה את המכינה השנייה בה אתם מעוניינים וכך הלאה. אורך הרשימה יקבע לפי מספר המכינות בהן ביקרתם ואליהן אתם מעוניינים להגיע. אנחנו ממליצים לכם לחשוב טוב על הדירוגים ולקחת בחשבון שכל מכינה שתכניסו לרשימה, יש סיכוי שתשובצו אליה, גם אם היא העדפה האחרונה שלכם.

איך תקבע המערכת לאיזה מכינה ברשימה אשובץ?

המערכת תשבץ אתכם למכינה הראשונה ברשימה שלכם שיכולה לקבל אתכם (במסגרת המכסות וההעדפות שלה). תועברו למכינה שדרגתם נמוך יותר רק במקרה שכל הבחירות שלכם במקומות גבוהים יותר לא יכולים לצאת לפועל. בכל מקרה לא תפסידו מקום במכינה שאתם מעדיפים רק מכיוון שהוספתם אופציות נוספות במקומות נמוכים יותר.

דירגתי, אבל אני רוצה לשנות את הרשימה, מה עושים?

ניתן לשנות את הדרוג עד סגירת המערכת בתאריך 23.1. אחרי זה לא תהיה אפשרות לשנות את הדירוג.  אנחנו יודעים שזאת החלטה קשה, על כן אנחנו ממליצים לכם להתייעץ עם הקרובים אליכם, חברים, הורים, בטוחים שגם בוגרי המכינות ישמחו לסייע, אולי אפילו רשימה תעזור. אך מה שחשוב הוא שתהיו שלמים עם ההחלטות שלכם אחרי שבחנתם את כל המשתנים.

אם ביקרתי במכינה ואני לא מעוניין להשתבץ אליה כלל, מה עושים?

פשוט מאוד, אל תכניסו את המכינה לרשימת ההעדפות שלכם. המערכת אינה מחייבת לדרג את כל המכינות בהן ביקרתם.

האם אני יכול לדרג מכינה שלא בקרתי בה?

לא. מכינות בהם לא בקרתם לא יסמנו אתכם כמועמדים שיכולים להתקבל אליהם, ולכן לא תהיה כל תועלת בסימונן. 

עד מתי מותר לדרג?

התאריך האחרון לדירוג הוא ה-23.1. בשעה 23:59 המערכת תנעל ולא יתקבלו דירוגים נוספים או עריכות בדירוגים קיימים.

אם לא אכפת לי לאיזה מכינה אשובץ, אז אני יכולה לא לדרג כלל?

לא ולא! אם לא תזינו את ההעדפות שלכם המערכת לא תקלוט אתכם ואתם לא תשובצו לאף מכינה. אם אין להם העדפה ספציפית בין מכינות, פשוט רשמו בסדר אקראי את כל המכינות אליהן אתם מעוניינים להשתבץ ורק אותן.

תשובות לשאלות כלליות

אם נתקלתם בשאלה אליה לא מצאתם תשובה או בתקלה טכנית אתם מוזמנים לפנות למטה הגיוס המשותף במייל -  gius@mechinot.org.il

מתי אקבל שיבוץ סופי?

בתחילת חודש פברואר תקבלו מייל ובו יופיע שם המכינה אליה שובצתם.

קיבלתי שיבוץ ואני רוצה להבטיח את מקומי במכינה, מה עליי לעשות?

מזל טוב, כעת עליכם ליצור קשר עם המכינה אליה שובצתם ולשלם דמי הרשמה.

קיבלתי הודעה שבה נכתב כי אני לא משובץ לאף מכינה, מה עליי לעשות?

לצערנו בכל שנה הביקוש למכינות גובר על ההיצע ולא ניתן למצוא שיבוץ לכולם.

מועצת המכינות משקיעה מאמצים כדי לעזור למועמדים שנותרו ללא שיבוץ למצוא מכינה אחרת שתוכל לקבל אותם. ראשית, נעביר את פרטיכם למכינות אליהן ביקשתם להתקבל כדי שהן יפנו אליכם במידה ויתפנו מקומות נוספים. שנית, בהודעת הקבלה שנשלחה אליכם ישנה אפשרות לאשר העברת פרטיכם למכינות נוספות שנותרו להן מקומות פנויים, אנו ממליצים ללחוץ על אפשרות זו ובכך להגדיל את סיכוייכם להגיע למכינה.

קיבלתי שיבוץ למכינה שדירגתי אבל אני רוצה ללכת למכינה אחרת אליה התמיינתי, מה עושים?

לא ניתן לשנות את השיבוץ לאחר קבלתו אלא במקרים חריגים בלבד. במקרים מיוחדים עליכם לפנות אל המכינה אליה אתם מעוניינים להגיע ולברר האם עדיין יש בה מקום פנוי, במידה ויש מקום המכינה תנחה אתכם מה עליכם לעשות.

ידוע לנו שתהליך המיון למכינות הוא מתיש ואנו מעריכים אתכם על ההחלטה לדחות את הגיוס בשנה ולצאת למכינה למרות המאמץ הנדרש.

אנו מקווים לראותכם בשנה הבאה במכינה שרציתם, בהצלחה!

לשאלות נוספות וקבלת מענה ניתן ליצור קשר:

עדן, רכזת הגיוס המשותף – 054-8097433

Gius@mechinot.org.il