חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

נפתחה ההרשמה לשנה הבאה במכינות! לפרטים לחצו כאן. להרשמה לחצו כאן. בהצלחה לכל המועמדים/ות!

כל מה שרציתם לדעת על ההרשמה למכינות הכלליות לשנת תש"פ 2019-2020

מתמיינים יקרים, אנחנו מניחים שיש לכם לא מעט שאלות על מערכת השיבוצים למכינת הכלליות, הנה כמה פרטים שאנו מקווים שיעזרו

ראשון, 02 ספטמבר 2018 11:59

החל משנת הלימודים 2017-2018, השיבוץ לכל המכינות הכלליות נעשה בצורה ממוחשבת ומרוכזת. השימוש במערכת מאפשר לכל מתעניין ומתעניינת לבקר במספר מכינות ולבחון אותן, וכל זה באופן בהיר, מסודר ושקוף, שאינו מאכזב את המתעניינם בדחיות חוזרות ונשנות ואינו מלחיץ אותם לקבל החלטה לפני שבחנו את כל המכינות אותם רצו לבחון.

ההרשמה תהיה פתוחה עד דצמבר, אולם יש לשים לב כי חלק מהמכינות יסגרו את ההרשמה לפני. מומלץ להרשם כמה שיותר מהר.

להרשמה למכינות הכלליות לחצו >>

אז איך הסיפור הזה הולך לעבוד?

על המתעניינים במכינה קדם-צבאית ליצור קשר עם המכינות הספציפית בהן הם מתעניינים ולבקר בהן במהלך החודשים אוקטובר-נובמבר-דצמבר. (ניתן למצוא את רשימת המכינות הכלליות באתר).

במהלך הביקור במכינה יעריכו המתעניינים את התאמתם למכינה והתאמת המכינה אליהם, וגם המכינות יכירו את המתעניינים ויעריכו את התאמתם. המכינות שונות זו מזו בגישתן החינוכית, בתמהיל הפעילויות שלהן, וכמובן גם במקומן הגיאוגרפי ומתעניינים שונים יכולים להעדיף מכינות שונות. מכיוון שמכינה לא תוכל לקבל מתעניינים שלא ביקרו אצלה, ובגלל שבמכינות רבות הביקוש גובר על ההיצע, אנו ממליצים למתעניינים לבקר ביותר ממכינה אחת.

המכינות לא יקבלו מתעניינים ולא ידחו מתעניינים בזמן הביקור או בכל זמן לפני סוף התהליך הממוחשב. באופן דומה המתעניינים אינם מתבקשים להחליט על העדפותיהם עד לסיום התהליך ואינם צריכים להודיע למכינה האם הם מעוניינים בה או לא. בצורה זאת יכול להתקיים דיון פתוח וגלוי עם המכינות השונות לגבי העדפות המתמיינים, ודעתם לגבי ההתאמה ההדדית. מתעניינים לא ידרשו להתחייב על הגעה למכינה במהלך תהליך המיון.

במקביל לתהליך אותו עוברים המתעניינים מול המכינות, עליהם להירשם באתר השיבוץ המרכזי הממוחשב, וזאת תוך שבוע לכל היותר מאז הביקור הראשון שלהם במכינה כלשהי.

להרשמה למכינות הכלליות לחצו >>  

תשובות לשאלות נפוצות בנוגע לשלב ההרשמה

איך נרשמים?

יש להירשם באתר ההרשמה של מועצת המכינות בכתובת: reg.mechinot.org.il.

מתי נסגרת ההרשמה?

ההרשמה נסגרת בדצמבר. יש לשים לב כי מכינות מסויימות יסגרו את ההרשמה אליהן מוקדם יותר.

לכמה מכינות ניתן להרשם?

אין הגבלה על כמות המכינות אליהן ניתן להירשם. עם זאת, אנו לא ממליצים להתפזר ולהרשם ליותר מידי, אלא לקרוא על כל מכינה, ולהירשם לאלו שמושכות אתכם במיוחד.

מה קורה אחרי ההרשמה למכינות?

אחרי ההרשמה, המכינות יצרו איתכם קשר להמשך מיונים שיכללו ימים פתוחים במכינה או שבת פתוחה וראיון.

משתבצים במערכת המומחשבת

לאחר שהמועמדים יבקרו בכל המכינות בהם ירצו לבקר, עליהם לדרג באתר השיבוץ את המכינות לפי סדר ההעדפות שלהם. את הדרוג יש להזין באתר השיבוץ המרכזי הממוחשב עד לתאריך שימסר בהמשך. בדרוג זה ניתן לסמן כמה מכינות ולציין את העדפות מביניהן (מי המכינה הכי מועדפת, השנייה הכי מועדפת, וכו'.)  דרוגים אלו הם פרטיים והמערכת לא תעביר אותן למכינות בשום שלב.

באותו הזמן גם המכינות יכניסו את האילוצים והדרוגים שלהן למערכת. מכינות בהן יש עודף ביקוש על מקומות נאלצות להחליט על סדרי עדיפות שלהן בהתחשב בהתאמתן לכל מתעניין או מתעניינת ספציפיים, באיזונים (מגדריים, גיאוגרפיים, וכד') רצויים, ותתכן גם שבירת שוויון בהגרלות. 

השיבוץ הממוחשב עובד בשיטה (שמפתחיה זכו בפרסי נובל בכלכלה) שמבטיחה שכל מתעניין וכל מתעניינת ישובצו במכינה אותה הם בעדיפות הגבוהה ביותר מבין כל המכינות שיכולות לקבל אותם על פי סדרי העדיפויות (ו/או שבירת שוויונים בהגרלות) שלהן. בזכות תכונות השיטה, ניתן להוכיח מתמטית שאין כל טעם במסירת העדפות לא מדויקות. לדוגמא, לא ייתכן מצב שבו הסרת מכינות מסוימות מהדירוג יגרום למועמד להתקבל למכינה שהעדיף על פני המכינה שהיה מתקבל אליה לולא הסיר את המכינות הללו מהדירוג.

במידה ולא נמצא מקום באף אחת המכינות שדורגו, פרטי המועמד יועברו למכינות שנשארו להן מקומות (במידה והמתמיין מעוניין בכך, ובמידה שיש כאלו), וישירות מולן הוא יתחיל תהליך קבלה מאוחר.

 

תשובות לשאלות נפוצות בנוגע למערכת הדירוג

איך מדרגים?

במערכת יופיעו כל המכינות כולל אלו בהן ביקרתם בחודשים האחרונים. עליכם לדרג בסדר עולה את המכינות אליהן אתם מעוניינים להשתבץ. בראש הרשימה תמוקם המכינה בה אתם הכי מעוניינים ואחריה תופיע המכינה השנייה בה אתם מעוניינים וכך הלאה. אורך הרשימה יקבע לפי מספר המכינות בהן ביקרתם ואליהן אתם מעוניינים להגיע. אנחנו ממליצים לכם לחשוב טוב על הדירוגים ולקחת בחשבון שכל מכינה שתכניסו לרשימה יש סיכוי שתשבצו אליה, גם אם היא העדפה האחרונה שלכם.

איך תקבע המערכת לאיזה מכינה ברשימה אשובץ?

המערכת תשבץ אתכם למכינה הראשונה ברשימה שלכם שיכולה לקבל אתכם (במסגרת המכסות וההעדפות שלה). תועברו למכינה שדרגתם נמוך יותר רק במקרה שכל הבחירות שלכם במקומות גבוהים יותר לא יכולים לצאת לפועל. בכל מקרה לא תפסידו מקום במכינה שאתם מעדיפים רק מכיוון שהוספתם אופציות נוספות במקומות נמוכים יותר.

דירגתי, אבל אני רוצה לשנות את הרשימה, מה עושים?

ניתן לשנות את הדרוג עד סגירת המערכת בתאריך 21.1.  אחרי זה לא תהיה אפשרות לשנות את הדירוג.  אנחנו יודעים שזאת החלטה קשה, על כן אנחנו ממליצים לכם להתייעץ עם הקרובים אליכם, חברים, הורים, בטוחים שגם בוגרי המכינות ישמחו לסייע, אולי אפילו רשימה תעזור. אך מה שחשוב הוא שתהיו שלמים עם ההחלטות שלכם אחרי שבחנתם את כל המשתנים.

אם ביקרתי במכינה ואני לא מעוניין להשתבץ אליה כלל, מה עושים?

פשוט מאוד, אל תכניסו את המכינה לרשימת ההעדפות שלכם. המערכת אינה מחייבת לדרג את כל המכינות בהן ביקרתם.

האם אני יכול לדרג מכינה שלא בקרתי בה?

לא. מכינות בהם לא בקרתם לא יסמנו אתכם כמועמדים שיכולים להתקבל אליהם, ולכן לא תהיה כל תועלת בסימונן. 

עד מתי מותר לדרג?

התאריך האחרון לדירוג הוא ה-21.1. בשעה 23:59 המערכת תנעל ולא יתקבלו דירוגים.

אם לא אכפת לי לאיזה מכינה אשובץ, אז אני יכולה לא לדרג כלל?

לא ולא! אם לא תזינו את ההעדפות שלכם המערכת לא תקלוט אתכם ואתם לא תשובצו לאף מכינה. אם אין להם העדפה ספציפית בין מכינות, פשוט רשמו בסדר אקראי את כל המכינות להם אתם מעוניינים להשתבץ ורק אותן.

תשובות לשאלות כלליות

אם נתקלתם בשאלה אליה לא מצאתם תשובה או בתקלה טכנית אתם מוזמנים לפנות למטה הגיוס המשותף במייל -  [email protected]

מתי אקבל שיבוץ סופי?

ב-30.1 תקבלו מייל ובו תופיע שם המכינה אליה אתם משובצים.

הגיע ה-30.1, קיבלתי שיבוץ ואני רוצה להירשם ולהבטיח את המקום של לשנה הבאה, מה עליי לעשות?

מזל טוב, עליכם להעביר דמי הרשמה למכינה אליה שובצתם ומקומכם מובטח. את דמי ההרשמה יש להעביר עד ל-8.2.

הגיע ה-30.1 וקיבלתי הודעה שבה נכתב כי אני לא משובץ לאף מכינה, מה עליי לעשות?

לצערנו בכל שנה הביקוש למכינות גובר על ההיצע, ויתכן שהמערכת לא תצליח לשבץ את כולכם. במקרה כזה אנחנו ננסה לעזור ולמצוא עבורכם מכינה מתאימה: ראשית נעביר את פרטיכם למכינות שבקשתם להתקבל אליהם כך שתוכלו להכנס לרשימות רזרבה שלהם במידה ויתפנו מקומות נוספים. שנית, במידה ותסמנו שאתם מעוניינים בכך, נעביר את פרטיכם למכינות שטרם בקרתם בהם ושנותרו להן מקומות (במידה ויהיו כאלה).

הגיע ה-30.1, קיבלתי שיבוץ למכינה אבל אני רוצה ללכת למכינה אחרת אליה התמיינתי, מה עושים?

כעקרון דבר זה אינו אפשרי. במקרים מיוחדים עליכם לפנות אל המכינה אליה אתם רוצים להגיע ולברר האם עדיין יש בה מקום פנוי. במידה ויש מקום המכינה תנחה אתכם מה עליכם לעשות. 

אנחנו יודעים שתהליך המיון למכינות הוא מתיש ואנחנו מעריכים אתכם על ההחלטה לדחות את הגיוס בשנה ולבוא למכינות למרות המאמץ הנדרש. על כן, חשוב מאוד שתחשבו טוב על הדירוג שלכם. מקווים לראותכם בשנה הבאה במכינה שרציתם, בהצלחה!

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

דף עדכון 221 | 29.10.2018 | כ' חשוון ה'תשע"ט ראשון, 28 אוקטובר 2018 10:27
דף עדכון 220 | 21.10.2018 | י"ב חשוון ה'תשע"ט ראשון, 21 אוקטובר 2018 13:06

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות