חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

שנת תשפ"א שוברת שיאים בגיוסים למכינות הקדם-צבאיות!

משנה לשנה מתרחב ומתפתח עולם המכינות הקדם-צבאיות בישראל. מכינות ושלוחות חדשות נפתחות והביקוש של נערות ונערים להתקבל לשנת מכינה רק מתגבר. עונת הגיוסים האחרונה הסתכמה בנתונים שהפתיעו גם אותנו – יותר מ-7,600 נרשמים. מועצת המכינות קוראת להגדיל את כמות התקנים, שעומדת על כ-2,600 בלבד

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

עונת הגיוסים למכינות הקדם-צבאיות של שנת תשפ"א, לקראת שנת תשפ"ב, כמעט מאחורינו. זה לא סוד שעולם המכינות גדל ומתפתח במקביל לביקוש שצומח בקרב בני הנוער בישראל, והתוצאות נראות בשטח. אלפי נערות ונערים בישראל ביקשו, גם השנה, לדחות את הגיוס על מנת להשתתף בשנת מכינה משמעותית, מעצימה ומפתחת.

עושים סדר

עונת הגיוסים למכינות הקדם-צבאיות נפתחת בכל שנה בחודש ספטמבר, בהובלה ובריכוז של מועצת המכינות. במקביל להרשמה, שפתוחה עד דצמבר, מגיעים נציגי המכינות לקיים ימי חשיפה למאות תלמידי י"ב בעשרות בתי ספר בארץ. כשהנער או הנערה נרשמים, פרטיהם מועברים למכינות – שיוצרות איתם קשר כדי להזמין אותם להתמיין.

בשנים האחרונות חלו שינויים רבים בתהליך המיון למכינות. "לפני כמה שנים העברנו את תהליך השיבוץ לידי מערכת ממוחשבת, שמרכזת את השיבוצים בכל המכינות יחד", מסבירה רוני גולדשטיין, רכזת הגיוס המשותף במועצת המכינות. "פעם המכינות היו מודיעות לכל מועמד באופן אישי, לאחר המיון, אם הוא התקבל למכינה או לא. כל מועמד יכול היה להתקבל לכמה מקומות, ונדרש להתלבט ולבחור ביניהן".

פרס אחדות רקע

"השיבוץ הממוחשב גורם לכך שכל מועמד שנמצא מתאים מקבל שיבוץ רק למכינה אחת, בהתאם לדירוג ההעדפות שלו. הוא יקבל שיבוץ למכינה אותה דירג במקום הכי גבוה, ואם לא, אז למכינה השנייה או השלישית, במידה שנשאר בהן מקום", ממשיכה גולדשטיין. "זה מאפשר למועמד לקבל החלטה חד פעמית שלא נגררת לאורך זמן".

הצפה של ביקוש

לפני כמעט עשור, בעונת הגיוסים תשע"ג, עמדה כמות הנרשמים למיונים למכינות הקדם-צבאיות על כ-2,500 נערות ונערים. מאז, עולה מדי שנה כמות הנרשמים באופן קבוע, כשלפני שנה המספר עמד על כ-6,100 נרשמים. גם כמות ימי החשיפה בבתי הספר גדלה עם הזמן, ועמדה השנה על כ-150 ימי חשיפה.

"היו המון נערות ונערים מקסימים שפשוט לא התקבלו. לא כי הם לא מספיק טובים, אלא כי הייתה מצוקה קשה של מקום"

בשנת הגיוסים הנוכחית, תשפ"א, שבר מספר הנרשמים שיא – כשעלה בכ-1,500 נרשמים, והגיע ליותר מ-7,600 נערות ונערים שהחליטו שהם רוצים לעבור שנת מכינה! "מבחינה סטטיסטית, ישנם יותר בוגרי מכינות באוכלוסייה בכל שנה", מסבירה גולדשטיין את התופעה. "וזה נהיה נפוץ יותר. מי שמכיר בוגרי מכינה, ורואה מהצד מה המכינה נתנה להם – חושב ישר על הבן שלו, החבר או בן המשפחה... זה מפיץ את הבשורה וצובר תאוצה באופן די טבעי".

הביקוש שגדל משנה לשנה מורגש במיוחד במועצת המכינות. "השנה הרגשנו שהיה פיצוץ", אומרת גולדשטייןוהיו המון נערות ונערים מקסימים שפשוט לא התקבלו. לא כי הם לא מספיק טובים, אלא כי הייתה מצוקה קשה של מקום. אחרי השיבוץ קיבלתי עוד המון טלפונים של מתעניינים שנשמעו מדהימים, ופשוט אין מקום".

WhatsApp Image 2021 04 19 at 12.41.42

"עוד 500 תקנים יתמלאו ברגע"

מתוך 7,600 הנרשמים בשנת תשפ"א, יזכו רק כ-2600 להתקבל ולעבור שנת מכינה. כמות התקנים שמקציב משרד הבטחון לדח"שים (דחיות שירות) גדלה באופן צנוע, ואינה תואמת את הביקוש שגדל בצורה משמעותית משנה לשנה. "אנחנו למדים מהשנה האחרונה שמצוקת הדח"שים עוברת את הקו האדום והיא אינה סבירה", מדגיש מנכ"ל מועצת המכינות, דני זמיר. "ויש הכרח בהתערבות הממשלה או המחוקק כדי לעשות איזון בין האוכלוסיות השונות במדינת ישראל. כרגע שערי המכינות נסגרות בפני אנשים רבים מצוינים שאין סיבה לא לקבל אותם".

לא רק החברה הישראלית ניזוקה לאור התוצאות החינוכיות של המכינות. "זה מתבטא גם במימד האישי", מסביר זמיר. "זה גורם לפגיעה לא מוצדקת, לפעמים טראומתית, בנערים ונערות עם יכולות גבוהות שלא נמצא להם מקום בגלל מגבלת מקום שאינה תלויה בהם".

"אנחנו למדים מהשנה האחרונה שמצוקת הדח"שים (דחיות שירות) עוברת את הקו האדום והיא לא סבירה. כרגע שערי המכינות נסגרות בפני הרבה אנשים מצוינים שאין סיבה לא לקבל אותם"

"יש כאן מגמה שמוכיחה את עצמה ונשארת לאורך שנים. כבר 3-4 שנים אנחנו רואים עליה מתונה ברצון של נערות ונערים להשתתף במכינות, והשנה היא כבר הייתה ממש בקפיצה חריגה", מדגישה גולדשטיין. "אם הנתונים האלו ישתנו לרעה בשנים הבאות זה רק כי אנשים חווים אכזבה מהאפשרות להתקבל. לא כי הם לא רוצים לבוא למכינות, אלא כי הבשורה שתופץ היא שקשה מאוד להתקבל למכינות ואז מראש נערים בכלל לא ינסו".

הפתרון? להעלות את כמות התקנים. "אם יפתחו עוד 500 תקנים הם יתמלאו ברגע", מבטיחה גולדשטיין. "לא יהיה קשה לגייס אנשים ולתפוס אותם, הביקוש קיים. חייבים להעלות את כמות התקנים".

WhatsApp Image 2021 04 19 at 12.41.43

ארכיונים קשורים

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.