חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

חניכי המכינות למען הסביבה (גם) ביום כדור הארץ

זה בטבע שלהם: לרגל יום כדור הארץ, יצאו חניכי המכינות הקדם - צבאיות למגוון פעילויות למען הסביבה ברחבי ישראל, ולמדו דרך הידיים את החשיבות שבדאגה לטבע. אך גם בשאר ימי השנה מקדמים חניכות וחניכי המכינות את הנושא, בעזרת פורום הקיימות המשותף שהקימו

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

כל אדם יכול להשפיע, באמצעות התנהלות יום-יומית המתחשבת בסביבה, על גורלנו ועל גורל הדורות הבאים. זה המסר שמאחורי "יום כדור הארץ", המוכר על ידי האו"ם, ומצוין בכל רחבי העולם מדי שנה ב-22 באפריל.  

לרגל יום זה, יצאו השבוע חניכות וחניכים ממגוון מכינות לפעילויות למען הסביבה בכל רחבי הארץ. חניכות מכינת צהלי ע"ש תמר אריאל ז"ל, למשל, בהובלת צוות איכות הסביבה במכינה, השתתפו במיזם "ניקיון המיליון". מיזם הנועד לניקיון השטחים הפתוחים ברחבי הארץ ולהעמקת המודעות הציבורית לנושא.

במסגרת המיזם יצאו החניכות ליער עזריקם שבמישור החוף הדרומי, וניקו את הפסולת שהשאירו אחריהם מטיילים. "כהכנה לפעילות, העברנו הדרכה לשאר החניכות על האיזור שאנחנו עומדות לנקות, ולפני-כן העברנו שיעור על משבר האקלים ועל מצב כדור הארץ", מספרת אמונה, חניכה במכינת "צהלי", ושותפה בצוות איכות הסביבה במכינה. "במהלך היום ניקינו את הפארק ואספנו הרבה שקיות של זבל". גם חניכי מכינת נחשון השתתפו בפרויקט "ניקיון המיליון".

חניכות מלח הארץ

חניכות מכינת בנות המדבר של עמותת "מלח הארץ" הפועלת בקיבוץ עין גדי, יצאו במבצע בזק של ניקיון חופי ים המלח באזור מצוקי דרגות. למבצע הצטרפו גם בנות המחזור הבא שהגיעו לטיול גיבוש והיכרות – ועל הדרך קיבלו שיעור בשמירה על הסביבה.

בנוסף, חברו חניכות המכינה הנמרצות לאמן דורון גזית וסייעו לו בהקמת מיצג "הקו האדום" – פריסת בלון אדום ענק לחופי ים המלח, לטובת העלאת המודעות לירידת המפלס של הים הנמוך בעולם.

חניכי מכינת רבין בשלוחת אדמית יצאו להציל את הרקפות בחורשה בה עתידה להיבנות שכונה חדשה של הקיבוץ. בעזרת כלי עבודה מותאמים למלאכה הוציאו החניכים את פקעות הרקפות, אותן ישתלו המחזור הבא של השלוחה ברחבי הקיבוץ והמכינה.

מכינת רבין 2

גם בימי חול

לא רק ביום כדור הארץ פועלים חניכי המכינות למען הסביבה. במציאות בה קיימת הסכמה כי העולם נמצא בפני משבר סביבתי קשה, הנותן כבר היום את אותותיו, מודעים חניכי המכינות לחשיבות השמירה על הסביבה – ומקדמים את הנושא במגוון דרכים.

רק לפני מספר שבועות קיימו צעדת מחאה לקראת הבחירות, בה קראו לטיפול מיידי במשבר הסביבתי (לקריאה על הצעדה לחצו כאן). בנוסף, הפיקו סרטון, בהובלת חניכי מכינת חנתון, ובהשתתפות חניכים ממגוון מכינות, הקורא גם הוא לשרי הממשלה לטפל בנושא בדחיפות (לצפייה בסרטון לחצו כאן).

מכינת צהלי ביום כדור הארץ

מיזמים אלו ונוספים מובלים על ידי "פורום הקיימות" המשותף – שהקימו השנה חניכים ממספר מכינות. "אלו בעצם כמה מכינות שמנסות לקדם יחד את נושא איכות הסביבה. מכל מכינה יש שני נציגים אחראים, וכל אחד דואג לקדם את הנושא במכינה שלו", מסבירה אמונה. "זו הסיבה שהיה לנו חשוב לעשות משהו ביום כדור הארץ, ולהעביר שיעור במכינה על המודעות לאיכות הסביבה".

"אני רואה את התהליך שעוברות החברות שלי למכינה", ממשיכה אמונה. "בהתחלה הן צחקו. אבל עכשיו אני רואה, גם על עצמי, שהמודעות לנושא ממש עלתה. הבנות יצאו לחופשת פסח, וכשחזרו הן התגאו שבזמן החג הן הרימו זבל סתם ככה, או שלקחו לטיול כלי עץ במקום כלים חד-פעמיים. זה מחלחל, ואנחנו מנסות לדבר על זה כמה שיותר במכינה".

"ניקינו לאחרונה את אגם ניצנים – והזדעזענו מכמות הזבל שהשאירו שם אנשים. זה באמת השפיע עלינו", היא נזכרת. "אני מרגישה שהחניכות מבינות את חשיבות הנושא והן ייקחו את זה הלאה מהמכינה להמשך החיים. חשוב שכל מכינה תעשה את זה".

מכינת רבין

ארכיונים קשורים

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.