הדפסת עמוד זה

מנכ"ל מועצת המכינות דני זמיר בכנס ראשי ומנהלי המכינות שנערך בעקבות האסון בנחל צפית

צפו בדבריו של מנכ"ל מועצת המכינות דני זמיר בכנס ראשי ומנהלי המכינות שנערך בעקבות האסון בנחל צפית, בו נהרגו 10 צעירים מועמדים למכינה הקדם צבאית בני ציון.

02/05/2018

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

צפו בדבריו של מנכ"ל מועצת המכינות דני זמיר בכנס ראשי ומנהלי המכינות שנערך בעקבות האסון בנחל צפית, בו נהרגו 10 צעירים מועמדים למכינה הקדם צבאית בני ציון.

מתוך דבריו של דני:

"חברי, ידידי, שותפי ראשי המכינות. 20 שנים מחיי אני מקדיש אני מקדיש כבר לעולם המכינות, מיטב שנות חיי. שלושת ילדי גם הם בוגרי מכינות וכולם לאחר שהיו מ"פ בשירות הסדיר בצה"ל חזרו לעבוד ולעסוק בתחומי המכינות והחינוך.אנחנו שם, בשמחה, בגאווה, בסיפוק.רבים מכם היושבים כאן באולם נמצאים גם כן זמן דומה או יותר בעולם המכינות. שותפים למפעל הייחודי בארץ הזו שאין דומה לו, ושהצלחת היחד שבו היא כמעט בגדר נס.קצוות אידאולוגיים חינוכיים מהימין והשמאל הציוני. דתיים וחילוניים, מצליחים באופן ייחודי גם בימים קשם בהם מחלוקת, ומשכילים להתגבר על המחלוקות ולקיים תנועה ציונית רלוונטית, תוססת ובועטת, מתחת לאותה אלונקה - למרות ועל אף השונות."

"בבסיס הכינוס שלנו היום עומד מוות של עשרה אנשים צעירים. תשע נשים צעירות ואיש אחד. ואיך שלא נהפוך את התמונה לא נוכל להימנע מההבנה הצורבת בבשר, והנוקבת את הלב, שזו הכותרת וזו השורה התחתונה של הכינוס הזה.מותם של עשרה אנשים צעירים, יפי תואר, ברוכי כישרונות, מלאי מרץ, תכניות וחלומות. כל מוות של אדם צעיר הוא כואב, אבל מוות כמו זה, מיותר לחלוטין ושלא צריך היה לקרות - כואב במיוחד.כי המוות הזה נובע מכשל מהותי באחריות."

"מהי אחריות? מבחינה מילולית "אחריות" היא מילה עברית מופלאה. היא מתחילה ב-א', נגמרת ב-ת', ובטווח היא כוללת את המילים אח, אחר, אחרי, אחריו, חירות. כל מרכיבי הליבה של המושג הזה, שיוצרים את האחריות שהיא אנחנו.אני חושב שראש מכינה אחראי תמיד ולכל דבר מיום ההקמה של המכינה.לכל מי שבא בשעריה, בין אם כאורח, בין אם לכנס מועמדים, בין אם לפעילות שהמכינה מארגנת, כמובן לשנת הפעילות וגם לפעילות הבוגרים.אחריות ראש מכינה, חברות וחברים, זה ג'וב 24/7. גם בחלומות בלילה.האסון המטלטל מחייב אותנו בגלל זה בבדיקה, בחשבון, בארגון. כי אין מישהו אחר. אנחנו אחראים לחניכים שלנו, נקודה."

"המכינות מובלות ע"י אנשים מצויינים. שלושים שנות טיולים הסתיימו ללא פגע. ועם זאת ולמרות זאת, ברור לכולנו לאור האסון הנורא, שיש חובה מקצועית ומסורית לבחון וללמוד היטב את הכשלים. לבדוק ולתקן.וזאת בלי לגרום לשיתוק המכינות. בלי לפגוע מעבר לנדרש בחופש הפעולה ההכרחי של המכינות, שהישגיהן על הדרך החינוכית הזאת מוכחים.בצה"ל, בשירותי הביטחון, במגזר הציבורי, במגזר החינוכי, במגזר המוניציפלי, בהתיישבות, בשכונות המוחלשות, בפריפריה, בכל מקום בארץ הזאת."

"אני מבקש דווקא כאן ועכשיו להוקיר תודה מקרב לב לכל חברי המפעל הזה. ראשי ארגוני הנוער ושותפינו במשרדי הממשלה ובמגזר הפרטי. להורים ולבוגרים שהתגייסו לתמוך במשפחות ובמפעל המכינות בשעה הזו. וחייב בכלל זה להודות באופן ייחודי לשר החינוך נפתלי בנט שעם נחיתתו בניו-יורק ביום האסון וקבלת המידע על האסון, התקשר אלינו באופן מיידי כדי לברר כיצד ניתן לסייע למשפחות, למכינת בני ציון ולמפעל המכינות."

"אני רוצה גם להגיד למכינת בני ציון - המכינה שנכון ליום זה נשארה ללא מוביליה, ושצריכה להמשיך ולהתקיים אחרי אסון נורא כל כך: אתם מכינה עם עבר מפואר, עם הווה כואב ועם עתיד מפואר.אני ואנחנו נעשה ונפעל ככל שניתן, עם משרדי הממשלה, עם ידידי העמותה ועם ראשי המכינות האחרים - כדי להבטיח את המשך קיומה ושיקומה של המכינה כמכינה משגשגת ומובילה."

"ואחרי שאמרתי כל זאת נשארה המציאות המרה והכואבת שגם לתיקונה התכנסנו היום. מציאות שבה אנו צריכים להישיר מבט אל המשפחות האבלות, אל חניכינו, אלו שישנם, אלו שהיו, אלו שיהיו, ואל ההורים, ולהגיד: נעשה כל שניתן כדי שכזאת לא תהיה עוד אצלנו.לא נסכים, לא ניתן, לא נשלים עם תוצאות כאלו."

"אחריות חבריי. מילה שמתחילה ב-א' ונגמרת ב-ת'. זו המשמעות של להיות ראש מכינה. זו המשמעות של להוביל מפעל חינוכי כזה. זה תפקיד חיינו בעת הזו."