חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

פרס "בארי" ה-5: במה לכתיבה ויצירה לבוגרי המכינות הקד"צ ע"ש בארי צימרמן ז"ל

קול קורא להגשת מועמדות ושליחת יצירות לתחרות "בארי" לשנת תש"פב. חלון הזמן להגשת החיבורים ייסגר בתאריך 22.12.22, כ״ח בכסלו תשפ״ג. הבטיחו מקומכם

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

המהות

המכינות הקדם צבאיות הכלליות קיימות כבר למעלה משני עשורים. ליבת העיסוק הזהותי של המכינות היא בחשיבה לימוד וגיבוש הזהות הישראלית, היהודית והציונית בתוך סביבה שאינה בהכרח דתית. שאלות אלו מעלות איתן התייחסות מחודשת למקורות היהודיים והציוניים. יחד עם זאת, אין עדיין במה רעיונית לכתיבה ויצירה של בוגרי המכינות וצוותי המכינות. מתוך מחשבה זאת, ורצון להנציח את חברינו בארי צימרמן החלטנו להקים את "בארי" לפני כשש שנים.

הדמות

בארי צימרמן היה משורר, הוגה, מחנך ומורה בן קיבוץ חילוני שעיקר עיסוקו היה בליבת הנושאים המעסיקים את עולם החינוך של המכינות, מורשת ישראל, מדינת ישראל והחברה בישראל. בעברו היה עורך הרבעון 'שדמות' – כתב העת של התנועה הקיבוצית ובשנים האחרונות הוא כתב באופן קבוע על פרשת השבוע בעלון הקיבוצים ה'דף הירוק', לימד במוסדות העוסקים בשאלות אלו (מדרשת אורנים, מכללת עלמא, המדרשה בנטור, ובמכינה הקדם צבאית המעורבת בני ציון). בארי פרסם ספרי שירה החל מאמצע שנות השבעים ועד סמוך לפטירתו וכן את הספר "בוא אליי פסוק נחמד" ובו מדרשים על פסוקים נבחרים מתוך פרשת השבוע. את השיר ''אשכבה'' שכתב לזכר חברו אילן ברונר שנפל במלחמת יום הכיפורים הגדיר המשורר חיים גורי כשיר החשוב ביותר שנכתב על המלחמה.

בארי נפטר בטרם עת בכ"ז בתמוז תשע"ז ב-2 לאוגוסט 2016.

baristudents
בארי ז"ל עם תלמידיו

החיבורים

תלמידיו של בארי – ובהם בוגרי מכינת 'בני ציון' בה לימד בארי מיומה הראשון, ביחד עם המשפחה, יזמו במה שנתית לכתיבה ויצירה לזכרו המיועדת לבוגרי וחניכי המכינות הקדם צבאיות הכלליות וצוותיהן.
השנה תוביל מועצת המכינות הקד"צ את ועדות השיפוט, התחרות ואירוע הזכייה.

ניתן להגיש חיבורים משתי סוגות:

שירה - עברית מְ נֻ קֶ ּדֶ ת על כל גווניה.

כתיבה - פרוזה קצרה- בסוגיה חברתית וישראלית.

פתיחת התחרות ב-15.9.22, י״ט באלול תשפ״ב

להגשת חיבור לחץ >>

הגשת החיבורים תתבצע לאחר קריאת התקנון, עד ה-22.12.22, כ״ח בכסלו תשפ״ג

*צוותי מכינות מוזמנים להגיש חיבורים, למעט ראשי ומנהלי מכינות.

ההכרזה

ההכרזה על החיבורים הנבחרים ב-2.2.23, י״א בשבט תשפ״ג.הזוכים ייבחרו ע"י ועדת השיפוט ויוזמנו לקבל את הפרס מטעם משפחתו של בארי צימרמן.
מחבר אחד בכל סוגה, יזכה בשבוע של כתיבה והשראה באי היווני סמוטראקי, המקום בו כתב בארי את ספר שיריו האחרון 'שירי סמוטראקי'. הפרס יכלול מימון טיסות ושהות של שבוע במלון 'אורפיאוס' שבכפר תרמה.

טקס ההכרזה על הזוכים וחלוקת הפרסים יתקיים ב21.2.23, ל׳ בשבט תשפ״ג.  

רקע על 'פרס בארי'

כשנה לפני פטירתו של בארי, בתום שנת אבל על אשתו, ד"ר שולה גלבוע, נסע בארי לאי סמוטראקי ביוון. שם, בשבוע אחד, נבע מבארי מעין יצירה בלתי נדלה, שפרץ לאחר שנה בה היה נתון בקושי גדול.
בכל יום כתב - ומיד גם פרסם במדיה החברתית - מספר שירים, כולם מחודדים ומצוחצחים כפי שהייתה שירתו מאז ומתמיד.
חבריו ומשפחתו, שראו מרחוק איך עפים השירים מעבר לים, דרך המרשתת, אל כל מכריו, השתאו על עוצמת היצירה והיקפה. לאחר חזרתו של בארי, הוא הוציא ספרון ובו כל השירים שפרסם בשהייתו באי, תחת השם: שירי סמוטראקי.

לקריאה על הזוכות בתחרות 'בארי' לשנת תש"ף>>

תקנון וטופס שליחה החיבור

להורדת התקנון pdfלחצו

להגשת חיבור לחץ >>

 בימת בארי 5

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.