חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

טקס החניכה של במה הכתיבה 'באר' - במה לכתיבה ויצירה לבוגרי המכינות הקד"צ ע"ש בארי צימרמן ז"ל

ביום שלישי, בערב מרגש ומלא אהבה וכבוד ליצרתו של בארי נחנכה במה הכתיבה 'באר' והוכרזו זוכייה הראשונים.

רביעי, 13 דצמבר 2017 11:52

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

צילום: נעמה עזרא, מכינת בני-ציון צילום: נעמה עזרא, מכינת בני-ציון

באוגוסט אשתקד הלך מאיתנו בטרם עת המשורר, ההוגה, המחנך והמורה בארי צימרמן. "כשבארי נפטר היה לי ברור לגמרי שצריך לעשות משהו", אמר אתמול בפתיחת הטקס יובל כאהן, ראש מכינת בני-ציון - בה לימד בארי שנים ארוכות. "בשנה שעברה הוענק פרס על עשייה חברתית, מה שדי מתבקש. אבל שירה? מה הקשר למכינות? איפה כאן האידאולוגיה? איפה כאן התרומה לחברה? אז כן. זה בדיוק. וגם לא בהכרח פחות."

"באר" הוקמה ביוזמתם של בני משפחתו של בארי והצוות החינוכי של מכינת בני-ציון, כשבהמשך הצטרפה גם מועצת המכינות ליוזמה המבורכת. אתמול, בנר הראשון של חג החנוכה ויום הולדתו של בארי, נחנכה במת הכתיבה בבית עלמא שבת"א.

המכינות הקדם צבאיות הכלליות קיימות כבר שני עשורים. ליבת העיסוק הזהותי של המכינות היא בחשיבה לימוד וגיבוש הזהות הישראלית היהודית והציונית בתוך סביבה שאינה בהכרח דתית. שאלות אלו מעלות איתן התייחסות מחודשת למקורות היהודיים והציוניים. יחד עם זאת, אין עדיין במה רעיונית לכתיבה ויצירה של בוגרי המכינות וצוותי המכינות. מתוך מחשבה זאת, ורצון להנציח את בארי ז"ל הוחלט להקים את "באר".

כשנה לפני פטירתו של בארי, בתום שנת אבל על אשתו, ד"ר שולה גלבוע, נסע בארי לאי סמוטראקי ביוון. שם, בשבוע אחד כתב ספרו השירים האחרון שלו שיצא תחת השם: שירי סמוטראקי. משפחתו של בארי החליטה לקחת את הרעיון המחבר בין מעין היצירה שהניב את פרסומו האחרון של בארי עם הפרס לכותבי החיבורים הנבחרים והיא העמידה שני פרסים (פרס אחד בכל קטגוריה) אשר כוללים שבוע של השראה וכתיבה באי סמוטראקי, כולל טיסות, ושהות של שבוע במלון אורפיאוס שבכפר תרמה.

לתחרות הוגשו עשרות מסות ושירים בנושאים מגוונים מעשרים מכינות שונות. הקטעים הוגשו בעילום לשם לצוות שופטים מכובד, הכלל את שי זרחי, ד"ר רות קלדרון ואורית פארג - ששפטו בקטגוריית החיבורים, ואת אליעז כהן, חווה פנחס כהן ויהלי שנר בקטגוריית השירה.

דני זמיר, מנכ"ל מועצת המכינות, נשא גם הוא דברים בטקס. "המהפך של המכינות הכלליות הקד"צ הוא שאנחנו מנסים, בתהליך חינוכי, לחבב את הלמידה ואת הקריאה, את אהבת השירה והספרות, ואת המקורות היהודיים, על האנשים שבאים למכינות, שמגיעים מציבור שקצת התנתק מהעניין הזה. על כן הערב הזה מתבקש".

 DSC 0584

יובל כאהן, ראש מכינת בני-ציון. צילום: נעמה עזרא, מכינת בני-ציון

בנותיה של מלכת שבא

"אחד מהמכנים המשותפים של כל החיבורים היה העיסוק בתיקון עולם, עיסוק שאיננו ברור מאליו אחרי הכל, והוא מעיד על גירוש הייאוש ובחירה בתקווה ואחריות של כל אחת ואחד על חיינו", אמרה אורית פארג, חברה בצוות השופטים, שהעניקה אתמול את הפרסים לחיבורים המצטיינים.

במקום הראשון בקטגוריית החיבורים זכתה מירב מידן, רכזת תוכן במכינה "הישראלית", מכינה שרוב חניכותייה הן בנות העדה האתיופית. חיבורה של מידן, הנקרא "בנותייה של מלכת שבא", עוסק במפגש של מלכה אתיופית עם מלך לבן, בהקשר המגדרי והמעמדי. מידן חיברה את התוכן לעבודתה עם החניכות במכינה. בחיבור היא מכנה את החניכות נסיכות, בנותיה של מלכת שבא.

בעת קבלת הפרס סיפרה מירב: "אני מלמדת במדרשת השילוב בנטור ושם פגשתי את עקבותיו של בארי, אותו לא הכרתי. באחד הימים נתקלתי במדרשה בספר שעורר בי עניין, וכששאלתי את תלמידיו, שהפכו לתלמידיי, מי הוא המחבר - הם השיבו שבארי. שמתי לב לאור בעיינים שהיה לתלמידים כשהם דיברו עליו. מה שעובר אלי מאוד חזק מבארי היא גם האינטימיות עם התלמידים וגם האינטימיות עם הטקסט, וזאת הדרך היחידה והאופטימית להתמודד עם כל הרעות"

בנוספ לכך, במהלך הטקס זכו לציון לשבח יואב זנתי, מורה ובוגר במכינת בני ישראל, ויאיר טיקטין, ראש מכינת כרמים.

DSC 0624 1

מרב מידן, הזוכה בקטגוריית החיבורים. צילום: נעמה עזרא, מכינת בני-ציון

ללמוד, ללמד וליצור

ילי שנר, משוררת ובוגרת מכינת רבין, הציגה את הזוכים בקטגוריית השירה. בהקדמתה אמרה כי "המכינות מנסות לעשות את החיבור בין העבים מעל - הרעיונות, תפיסות העולם והערכים, לבין פני האדמה - קרקעת המציאות, החברה הישראלית והסדקים שלה. כדי לעשות מאמץ מיוחד עקשני בן אלף זרועות צריך ללמוד, צריך ללמד וצריך ליצור".

בקטגוריית השירה זכו לציון לשבח יניב מזומן, ראש מכינת לכיש, ועופר אידלין הררי, בוגר מחזור ט' במכינת רבין.

במקום הראשון זכתה יוני יחיאלי, רכזת המסלול החינוכי-קהילתי בשנת השירות בחלוץ, מכינת רבין. "'הבניין הלבן', השיר שכתבה הזוכה יוני יחיאלי, הוא שיר על בת ועל אביה, על היסטוריה, על מורשת, על החידוש, על הניסון לחלץ את המתוק מן המר, ועל המתח בין העבודה קשת הכפיים לבין הרוח הנושבת בגגות. כל אלה הובילו אותנו להעניק לשיר זה את המקום הראשון".

DSC 0660 copy

יוני יחיאלי, הזוכה בקטגוריית השירה. צילום: נעמה עזרא, מכינת בני-ציון

הולך בטל

הערב היה מרגש, מלא שמחה, אהבה וכבוד ליצירתו של בארי. האירוע לווה בשני קטעי נגינה. האחד של המוזקאי יהודה עדר, שהכיר את בארי במהלך השנת שירות שעשו יחדיו בגרעין עודד. עדר הקדיש לבארי את השיר "הולך בטל" של להקת תמוז שכתב מאיר אריאל ובנו של בארי, עמוס, ביצע שיר של לאונרד כהן, יוצר שבארי אהב והעריך.

אנו מקווים כי ערב זה הוא תחילתה של מסורת ארוכת שנים וכי 'באר' תגדל להיות במה משמעותית לבוגרי המכינות ושחיבוריה יגיעו אל החברה הישראלית כולה.

DSC 0630DSC 0630

צילום: נעמה עזרא, מכינת בני-ציון

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק לשבת - שבת פרשת "עקב" חמישי, 29 יולי 2021 22:14
ממתק לשבת - שבת פרשת "ואתחנן" שלישי, 20 יולי 2021 19:18
ממתק לשבת - שבת פרשת פנחס חמישי, 01 יולי 2021 22:47
ממתק לשבת - שבת פרשת קורח חמישי, 10 יוני 2021 17:39
ממתק לשבת - שבת פרשת שלח חמישי, 03 יוני 2021 22:32
ממתק לשבת - שבת פרשת בהעלותך חמישי, 27 מאי 2021 23:12

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.