חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

קול קורא - "באר" במה לכתיבה ויצירה לבוגרי המכינות הקד"צ ע"ש בארי צימרמן ז"ל

הזדמנות אחרונה להגיש יצירות לפרס "באר" 2018!

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

המכינות הקדם צבאיות הכלליות קיימות כבר שני עשורים. ליבת העיסוק הזהותי של המכינות היא בחשיבה לימוד וגיבוש הזהות הישראלית, היהודית והציונית בתוך סביבה שאינה בהכרח דתית. שאלות אלו מעלות איתן התייחסות מחודשת למקורות היהודיים והציוניים. יחד עם זאת, אין עדיין במה רעיונית לכתיבה ויצירה של בוגרי המכינות וצוותי המכינות. מתוך מחשבה זאת, ורצון להנציח את חברינו בארי צימרמן החלטנו להקים את "באר".

בארי צימרמן

בארי צימרמן היה משורר, הוגה, מחנך ומורה בן קיבוץ חילוני שעיקר עיסוקו היה בליבת הנושאים המעסיקים את עולם החינוך של המכינות, מורשת ישראל, מדינת ישראל והחברה בישראל. בעברו היה עורך הרבעון שדמות – כתב העת של התנועה הקיבוצית ובשנים האחרונות הוא כתב באופן קבוע על פרשת השבוע בעלון הקיבוצים ה'דף הירוק', לימד במוסדות העוסקים בשאלות אלו (מדרשת אורנים, מכללת עלמא, המדרשה בנטור, ובמכינה הקדם צבאית המעורבת בני ציון). בארי פרסם ספרי שירה החל מאמצע שנות השבעים ועד סמוך לפטירתו וכן את הספר "בוא אליי פסוק נחמד" ובו מדרשים על פסוקים נבחרים מתוך פרשת השבוע.  את השיר ''אשכבה'' שכתב לזכר חברו אילן ברונר שנפל במלחמת יום הכיפורים הגדיר המשורר חיים גורי כשיר החשוב ביותר שנכתב על המלחמה.
בארי נפטר בטרם עת בכ"ז בתמוז תשע"ז ב-2 לאוגוסט 2016 .

תמונה תלמידיםבארי ז"ל עם תלמידיו

הגשת החיבורים

תלמידיו של בארי – ובהם בוגרים של מכינת בני ציון בה לימד בארי מיומה הראשון, ביחד עם המשפחה, יזמו במה שנתית לכתיבה ויצירה לזכרו המיועדת לבוגרי וחניכי המכינות הקדם צבאיות הכלליות וצוותיהן. ניתן להגיש חיבורים משתי סוגות: 

  • שירה - עברית מְ נֻ קֶ ּדֶ ת על כל גווניה.
  • כתיבה - פרוזה קצרה- בסוגיה חברתית וישראלית.

להגשת חיבור לחץ >>

הגשת החיבורים תתבצע לאחר קריאת התקנון, עד התאריך ה-17.11.18 ל חשון ה'תשע"ט.

אירוע הוקרה ואסופת חיבורים

ההכרזה על החיבורים הנבחרים תתקיים באירוע חגיגי ב-5.12.18 כ"ז כסלו ה'תשע"ט, נר שלישי של חנוכה ויומיים אחרי יום הולדתו של בארי. חיבורים שיבחרו על ידי השופטים יפורסמו באסופת חיבורים מיוחדת שתצא לאור. בנוסף, משפחתו של בארי תעניק למחבר אחד בכל סוגה, שבוע של כתיבה והשראה באי היווני סמוטראקי, המקום בו כתב בארי של ספר שיריו האחרון "שירי סמוטראקי".

שבוע כתיבה והשראה

כשנה לפני פטירתו של בארי, בתום שנת אבל על אשתו, ד"ר שולה גלבוע, נסע בארי לאי סמוטראקי ביוון. שם, בשבוע אחד, נבע מבארי מעין יצירה בלתי נדלה, שפרץ לאחר שנה בה היה נתון בקושי גדול, בכל יום כתב ומיד גם פרסם במדיה החברתית, מספר שירים, כולם מחודדים ומצוחצחים כפי שהייתה שירתו מאז ומתמיד. חבריו ומשפחתו, שראו מרחוק איך עפים השירים מעבר לים, דרך המרשתת, אל כל מכיריו, השתאו על עוצמת היצירה והיקפה. לאחר חזרתו של בארי, הוא הוציא ספרון ובו כל השירים שפרסם בשהייתו באי, תחת השם: שירי סמוטראקי.

משפחתו של בארי קיבלה באהבה את הרעיון המחבר בין מעין היצירה שהניב את פרסומו האחרון של בארי עם הפרס לכותבי החיבורים הנבחרים והיא תעמיד שני פרסים (פרס אחד בכל קטגוריה) שיכללו שבוע של השראה וכתיבה באי סמוטראקי, כולל טיסות, ושהות של שבוע במלון אורפיאוס שבכפר תרמה.

תקנון וטופס שליחה החיבור

להורדת התקנון לחץ >>

להגשת חיבור לחץ >>

לכל שאלה ניתן לפנות למייל המזכירות beerbama1@gmail.com

WhatsApp Image 2018 10 11 at 12.39.06

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.