חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

"עמיות יהודית": מועצת המכינות והסוכנות היהודית מסכמות שיתוף פעולה מיוחד

700 חניכים ואנשי צוות מ-11 מכינות תורניות וכלליות שונות השתתפו השנה בפרויקט "עמיות יהודית", שיתוף פעולה מיוחד של הסוכנות היהודית ומועצת המכינות הקדם צבאיות המבקש לחבר את חניכי המכינות לסוגיות יסוד של העם היהודי בישראל ובתפוצות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

חניכים במעגלי שיח בקרית מוריה חניכים במעגלי שיח בקרית מוריה

שיתוף הפעולה בין מועצת המכינות לסוכנות היהודית נמשך בשנת תש"פ כחלק מיוזמת 'עמיוניטי'. מטרת הפרויקט הינה להגביר את תחושת השייכות של חניכי המכינות לעם היהודי ולחבר אותם לעיסוק בסוגיות יסוד של העם היהודי בישראל ובתפוצות. סוגיות אשר בהמשך יובילו אותם לשמש כמחוללי שינוי גם בתחום זה. בשנת תש"פ התוכנית שילבה שני מרכיבים ליצירת חוויית לימודים מעשירה. התקיים שיעור שיעור הכנה במכינה, שבמסגרתו הועבר מערך תוכן מובנה בנושא "עמיות יהודית" ע"י צוות המכינה כהכנה לימי העיון, ולאחר מכן התקיימו ימי סמינר, בהם המכינות המשתתפות בפרויקט השתתפו ביום עיון אחד לפחות מתוך ימי העיון שפותחו.

ימי העיון עסקו בשלושת רבדי העמיות - תחושת שייכות, ידע, מעורבות פעילה. ביום עיון הראשון עסקו בנושא "העם היהודי, אחים? משפחה?" בו המשתתפים דיברו על תחושת השייכות האישית לעם היהודי. יום עיון שני היה בסימן "העם היהודי, מי הם ומי אנחנו?" ועסק בניתוחים ומגמות עלינו ועל העם היושב בתפוצות .ביום עיון שלישי - "העם היהודי, מה התפקיד שלי?" - התקיים סיור בעקבות סוגיות ליבה בחברה הישראלית וחשיפה לפלטפורמות קיימות לעשייה.

עמיות יהודיתחניכים בהרצאה בקרית מוריה 

עדי בן נון, חניכה במכינת גליל עליון סיפרה על חווייתה מיום העיון הראשון: "ביום זה התכנסנו מספר מכינות יחדיו בירושלים בבניני הסוכנות היהודית בקריית מוריה. עסקנו ודנו בחשיבות של היכרות עם יהדות התפוצות ובחיזוק הקשר בין ישראל לתפוצות. בתחילת היום התקיימה הרצאה מצוינת על תפיסתו של אברהם אינפלד בה למדנו על חמשת הרגליים של העם היהודי ובנוסף על עמיות יהודית. לאחר ההרצאה התחלקנו לקבוצות מגוונות וקטנות של חניכים מכל המכינות שהשתתפו ביום, עברנו מספר דיונים ופעילויות סביב רקמתו של עם היהודי. בהמשך היום נפגשנו עם חניכי מכינת קול עמי המגיעים מקהילות יהודיות ברחבי העולם, החניכים סיפרו על חוויתם בארץ בתוכנית החינוכית יחד עם הנוער הישראלי. היום הסתיים בהרצאה מעניינת על נתונים דמוגרפיים של יהודי התפוצות. ההכנה ליום שעשינו במכינה תרמה להפיכתו ליום משמעותי עבורנו. התובנות שלקחתי מהיום הזה הן: גם יהודי שלא חי פה הוא חלק מהעם היהודי, ישראל נמצאת במרכז אך אתה יכול להרגיש קשר עמוק אליה ולקיים חיים יהודים גם אם אינך חי בה. היום הזה עורר בי רצון להכיר (ועצב על כך שאינני מכירה) את "המשפחה" שלי, שרחוקה ממני גיאוגרפית, אבל חולקת איתי זיכרונות, סיפור וזהות דומים או משותפים".

במסגרת הפרויקט המשותף השתתפו השנה מעל 700 חניכים ואנשי צוות מ-11 מכינות כלליות ותורניות. 6 מתוך 7 ימי העיון מתוכננים התבצעו, ויום נוסף בוטל עקב מגבלות ההתכנסות בתקופת נגיף קורונה. שיתוף הפעולה עם הסוכנות היהודית משמעותי ליצירת תוכן מקצועי ומותאם למכינות הקדם צבאיות ולחיבור החניכים לנושא העמיות היהודית כשדה חינוכי רלוונטי ומתפתח. המשתתפים בימי העיון ציינו לטובה את רמת התכנים והשפעת ימי העיון על החניכים. הסמינרים היו מפגשים פוקחי עיניים שהצליחו להאיר ולחבר את החניכים לראשונה לנושא יהדות התפוצות כנושא קרוב ורלוונטי לחניכים בישראל.

אנו מבקשים להודות לכל צוות הפרויקט מטעם הסוכנות על השותפות המוצלחת השנה.

עמיות יהודית 3חניכים בהרצאה בקרית מוריה 

ארכיונים קשורים

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.