חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

צו השעה: המכינות הקדם צבאיות למען האחדות בישראל

כשברקע מערכת הבחירות ונזקי משבר הקורונה, התכנסו שורה של ישראלים מוכרים ומשפיעים בבית הנשיא בירושלים – כדי להשיק ולחתום על אמנת האחדות. מנכ"ל מועצת המכינות, דני זמיר: "אנחנו יוצאים לדרך, פשוט כי אין לנו ברירה אחרת. אני סמוך ובטוח שאנחנו יכולים להפוך את אמנת האחדות ממשאלת לב למציאות"

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

לפני כשבועיים התכנסו בבית הנשיא בירושלים שורה ארוכה של אישים מוכרים ומשפיעים בקרב הציבור הישראלי. כשברקע מערכת הבחירות ונזקי משבר הקורונה, הושקה אמנת האחדות במעמד נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין באירוע חגיגי.

האמנה היא יוזמתו של חתן פרס ישראל, הרב יצחק דויד גרוסמן והינה השלב הראשון במיזם רחב היקף בהובלתו – במטרה לקדם אחדות ישראלית אמיתית, ולאחות את הקרעים והמתחים בחברה הישראלית, אשר העמיקו בתקופת הקורונה ובזמן מערכות הבחירות המרובות שהתקיימו בשנים האחרונות.

לצורך גיבוש האמנה הקים הרב גרוסמן את "הפורום החברתי", בו משתתף מנכ"ל מועצת המכינות, דני זמיר, לצידם של מרים פרץ, עידן רייכל, רחלי פרנקל ועוד שורה של אנשי ציבור מעולמות החינוך, החברה, האקדמיה והתרבות. יחד יובילו פעולות חברתיות וחינוכיות ברחבי המדינה, במטרה ליצר חיבור בין קבוצות ומגזרים בחברה הישראלית.

כעת, משחתמו על האמנה, יפעלו ב"פורום החברתי" על בסיס עקרונות המגילה לטובת כינוס מעגלי שיח וצוותי חשיבה בהשתתפות של רבבות צעירי הדור הבא, בהם: תלמידי מכינות קדם צבאיות, חניכי תנועות נוער, תלמידי ישיבה ועוד. המטרות הן לרתום את הצעירים הללו לפתח את עקרונות המגילה, ולייצר מערכי שיעור שיועברו לנוער הישראלי על כלל גווניו במהלך שנת 2021.

מדבריו של מנכ"ל מועצת המכינות, דני זמיר, במהלך הטקס:

"למדינת ישראל יש חזון מלהיב. חזון ההכרזה על הקמת המדינה. זו שנותנת ומכריזה על הבית הלאומי לעם היהודי ושומרת על כבודם ועל זכויותיהם של כל תושביה בלי הבדל דת, לאום ומגדר. אנחנו מאמינים שצריך לשמור ולקיים את החזון, שכוחו בשמירה על שלמותו. לחברה הישראלית נחוץ עוגן ערכי וחברתי כדי לפתח עמידות בפני השסעים התרבותיים ופילוג הרווח בעוצמה רבה בתקופה האחרונה בעם. משבר הקורונה איננו הגורם, הוא הסימפטום. בשנים האחרונות הולך ומתעמעם המכנה המשותף. השבטיות המפלגת המתבססת על דעות קדומות על הפחד מהאחר ועל אי ההיכרות עם האחר שאיננו דומה לנו".

3

"המציאות בישראל מורכבת מאוד ואיננה קלה להבנה. לציבור בישראל ולנוער בפרט אותו אני מכיר מקרוב חסרים היום הכלים לנתח ולהבין את מורכבות המציאות. יתר על כן חלק גדול מבני הנוער חסרים תודעה פוליטית חברתית ואינם מתעניינים כלל לגבי הנעשה בארץ. מצב כזה של אדישות בקרב בני נוער הוא סכנה לעתידנו הדמוקרטי. שכן אלו הם אזרחי העתיד, ובידיהם הזכות והחובה להנהיג את מדינת ישראל בעתיד. אנו מאמינים שבכוחו של דיאלוג חינוכי של צעירים ומחנכים מכל המגזרים – לשפר את החברה הישראלית וליצור עתיד מבטיח יותר".

"אמנת האחדות שזה עתה חתמנו עליה היא ביטויה המדויק של שאיפתנו לחברה סובלנית יותר, ומכילה יותר. אנו עושים זאת כי אנחנו רואים בחינוך כלי המאפשר שינוי חברתי, אולם על בסיס הצהרות בלבד, לא נוכל להביא את השינוי המיוחל".

"על כן כחלק מהפרויקט בכוונתנו לצאת בסדרה של פעילויות בקרב בני נוער מכל המגזרים – חילוניים, דתיים, חרדים, מוסלמים, דרוזים ויהודים מכל העדות והקהילות. אנו נפעל לגייס מספר של גופים חינוכיים מכל המגזרים מכינות קדם צבאיות, תנועות נוער, ארגוני נוער, ישיבות תיכוניות, ארגוני סטודנטים ועוד. בקרב אותם צעירים בכוונתנו לקיים מעגלי שיח וצוותי חשיבה, על בסיס מערכי שיעור בהנחיית מדריכים ואנשי חינוך. המטרה במעגלי השיח היא לפתח את עקרונות אמנת האחדות לידי סט התנהגויות נורמטיבי במגוון תחומים שישקפו את הערכים החברתיים שברצוננו להשריש".

"אנחנו יוצאים לדרך, פשוט כי אין לנו ברירה אחרת. כמייסד מכינת רבין וכמנכ"ל מועצת המכינות הקדם צבאיות, אני פוגש כבר 20 שנה אלפי בני נוער ורואה את הפוטנציאל הגלום בהם, את האפשרויות, את הכמיהה, את התשוקה למשמעות, ליחד, לעשייה שיש בה נשמה יתרה. אני סמוך ובטוח שאנחנו יכולים להפוך את אמנת האחדות ממשאלת לב למציאות".

View the embedded image gallery online at:
https://mechinot.org.il/news/achdut-1921#sigProId6dce79b869

ארכיונים קשורים

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.