חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

שיא בהתאמה בין בוגרי י"ב למכינות השונות – מעל 80% מהמועמדים לשנת מכינה התקבלו למכינה המועדפת עליהם לקראת השנה הבאה

מערכת השיבוצים החדשה למכינות הכלליות נחלה הצלחה גדולה כבר בשנתה הראשונה, ולא פחות מ-80% מהמועמדים שהתקבלו לשנת המכינה הקרובה – התקבלו למכינה שדרגו במקום הראשון בסדר העדיפויות.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

בשנים האחרונות הולך ועולה מספר בוגרי י"ב המבקשים להתקבל למכינות הקדם צבאיות ולהעביר בה שנה נוספת של לימוד ופיתוח לפני גיוסם לצה"ל. עם התגברות מספר הנערים והנערות המבקשים להתקבל למכינות, ולצד הקשיים השונים בפתיחת מכינות קד"צ חדשות, נוצר מצב קשה בו רבים מהמבקשים להתקבל לשנת מכינה אינם זוכים לעשות זאת.

הבעיה בולטת במיוחד במכינות הכלליות (מכינות חילוניות / מעורבות), שכן בעוד לנוער הדתי המבקש להתקבל למכינות התורניות ישנן אפשרויות נוספות רבות לשנה משמעותי לפני הגיוס, עבור הנוער החילוני והנוער המבקש להתקבל למכינות מעורבות, ישנן הרבה פחות מסגרות. במצב שנוצר, על כל מקום פנוי במכינה קדם צבאית חילונית או מעורבות, ישנם 5 עד 10 מועמדים (!) המבקשים להתקבל, כפי שפירט מנכ"ל מועצת המכינות דני זמיר ברעיון לגל"צ שנערך לאחרונה.

המצב הקיים יצר בעיות ואי-נעימויות רבות למועמדים למכינות ולמכינות עצמן

מצב זה יצר אי-נעימויות רבות מול בני נוער המבקשים להתקבל למכינות – שכן בעוד הגיוס למכינות הכלליות נעשה בצורה משותפת (באמצעות מחלקת הגיוס המשותף של מועצת המכינות), תהליך הקבלה למכינות היה נעשה באופן פרטני – כל מועמד/ת היה צריך לפנות בעצמו למכינות אליהן הוא מעוניין להתקבל ולנהל את התהליך לבדו מול כל מכינה בנפרד. כל מכינה הייתה מודיעה בעצמה לכל מועמד/ת על קבלתו או אי קבלתו, ללא כל תאום מול שאר המכינות אליהן אותו מועמד ביקש להתקבל.

במצב שנוצר, רבים מהמועמדים חוו עוגמת נפש כאשר קיבלו הודעות דחייה ממספר מכינות או שלא עודכנו כלל על ידי המכינות אליהן ביקשו להתקבל. מועמדים אחרים שהתקבלו למספר מכינות נאלצו לבחור ביניהן וכך מכינות רבות נותרו עם מקומות פנויים שהיו יכולים להתמלא במועמדים אחרים ורלוונטיים. ברור כי הדבר יצר בעיה קשה גם למועמדים/ות למכינות וגם למכינות עצמן.

כדי לפתור את הבעיות הנ"ל ולהבטיח תהליך הוגן, שקוף ואנושי – כמו גם לאפשר לכמה שיותר מועמדים להתקבל למכינות המועדפות עליהן, ולמכינות לקבל כמה שיותר מהמועמדים הרלוונטיים ביותר עבורן, פיתחה מועצת המכינות, בשיתוף חוקרים מהאוניברסיטה העברית בירושלים, מערכת שיבוצים חדשה שמטרתה להפוך את התהליך לחלק וטוב הרבה יותר.

מסך הפתיחה של מערכת השיבוצים החדשה

מערכת השיבוצים החדשה שפותחה למכינות הכלליות

"הבת שלי הולכת השנה למכינה וראיתי את תהליך ההרשמה שהיא עשתה בשנה שעברה ובתור מומחה לשידוכים אלקטרונים שמתי לב שהמערכת לא עובדת טוב אז הצעתי את עזרתי" הסביר פרופסור נעם ניסן, מבית הספר להנדסה ומדעי המחשב באוני' העברית למה החליט לעזור למועצת המכינות ולפתח מערכת גיוס חדשה למכינות הכלליות.

ביחד עם ד"ר אסף רום מהמחלקה לכלכלה וינאי גונצ'רובסקי, דוקטורנט למתמטיקה ומדעי המחשב ושותפים אחרים למאמץ פותחה מערכת שיבוצים שמיטבה עם המועמדים ועם המכינות.

מערכת השיבוצים החדשה מבוססת על אלגוריתם שפותח על ידי זוכי פרס נובל לכלכלה. המערכת לא רק נותנת את ההתאמה הטובה ביותר אלא שהאלגוריתם שעליו היא מבוססת מונע התאמה לא רצויה ואת הצורך להתנהל בצורה אסטרטגית ברישום סדר העדיפויות.

במערכת החדשה שפותחה, המועמדים למכינות מדרגים את המכינות המועדפות עליהם בסדר יורד, לאחר שביקרו במכינות השונות והתרשמו מהן.

במקביל, נציגי המכינות מדרגים במערכת את המועמדים הרלוונטיים והמתאימים ביותר מבין כל המועמדים שביקרו במכינה במהלך חודשי הגיוס.

עם סיום התהליך, המערכת מבצעת התאמה בעזרת האלגוריתם, שמטרתו להתאים בין המכינות למועמדים ע"ב דירוג ההתאמה ההדדי – כשהמטרה היא לאפשר לכל מועמד/ת להתקבל למכינה שדירוג במקום הראשון בסדר העדיפויות שלו (ואם לא אליה, לבאה בתור), ומהצד השני לאפשר למכינות לקבל את המועמדים המתאימים להן ביותר, על פי החלטתן.

יתרון נוסף של שיטה הגיוס החדשה הוא שהמועמדים נדרשים לקבל החלטה רק בסוף התהליך ולאחר שביקרו בכל המכינות שרצו בזמן המוגבל "מבחינת המועמדים הם הולכים ובעצם מבקרים בכל המכינות שרצו במסגרת הזמן שמוקצב וישנה נקודת זמן אחת שבה גם המועמדים וגם המכינות מכניסות את סדר העדיפויות ואז מתקבלת תוצאה" מפרט פרופסור ניסן "העובדה שהבת שלי נאלצה לתת תשובה מיידית למכינה אליה התקבלה ולא היה לה זמן לבחון בשקט את ההחלטה היא לא טובה".

הצלחת המערכת החדשה: 80% מהמועמדים התקבלו למכינה שדרגו במקום הראשון בסדר העדיפויות

לשמחתנו, מערכת השיבוצים החדשה נחלה הצלחה גדולה כבר בשנתה הראשונה, ולא פחות מ-80% מהמועמדים שהתקבלו לשנת המכינה הקרובה – התקבלו למכינה שדרגו במקום הראשון בסדר העדיפויות. אלו הם אחוזי ההתאמה הגבוהים ביותר שראינו בשנים האחרונים.

המערכת סייעה גם להפחית את הלחץ של המועמדים למכינות השונות, אשר בניגוד לשנים הקודמות, קיבלו רק הודעה 1 על קבלתם או אי קבלתם למכינה, בניגוד למספר הודעות שהתקבלו בשנים הקודמות מכל מכינה בנפרד.

בנוסף, המועמדים לא נאלצו (כמו בשנים קודמות) לשלם דמי הרשמה למספר מכינות במקביל כדי להבטיח את מקומם, אלא רק למכינה שאליה התקבלו בסיוע ההתאמה הממוחשבת של מערכת השיבוצים.

אנו שמחים מאד על הצלחת הפעילות ועל הערך הרבה שיצרה המערכת למועמדים ולמכינות כאחד.

נמשיך להתייעל ולשפר את המערכת ואת התהליך כולו לקראת השנה הבאה, כדי לאפשר לכמה שיותר בוגרי ובוגרות י"ב להתקבל לשנת מכינה משמעותית, במכינה הקדם צבאית המועדפת עליהם.

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.