חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

מה היה בסמינר פתיחת השנה של תוכנית יחד?

כמדי שנה, נערך בחודש נובמבר הסמינר הדו-יומי לחניכי יחד מכלל המכינות. יונתן בן עיון, חניך מכינת גליל עליון סיפר: "אחד האתגרים, במיוחד של מישהו שהגיע מחול ועדיין ונמצא בתהליך השתלבות, זה להבין איך נראה תהליך הגיוס ואיזה תפקידים קיימים. בסמינר קיבלתי תשובות לחלק מהשאלות"

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

IMG 20221123 WA0008 1

כ-60 חניכים מכל המכינות בארץ נפגשים יחד ברמת יוחנן, והמשותף לכולם – הם הגיעו מכל רחבי תבל, שנה לפני הקולג' או הגיוס לצבא, כדי להשתתף במכינה קדם צבאית. כמדי שנה, תוכנית 'יחד' לשילוב חניכים מחו"ל במכינות מקיימת סמינר פתיחה וסמינר סיום, שמטרתם להעניק לחניכים מחו"ל את הליווי הנדרש, להכיר ביניהם והעשיר אותם בנושאים שעשויים לשמש אותם בעתיד.

ב-10-11 בנובמבר נערך סמינר פתיחת שנת תשפ"ג ביחד, והוא התקיים בחוות הצופים שברמת יוחנן. ביומיים שהוקדשו לשאלות השונות שעולות לחניכי יחד, הם לקחו חלק בשיעורים על הסברה ישראלית ועל ניהול דיבייטים שעוסקים באקטואליה ישראלית, זאת לנוכח השיח המתעצם על הסכסוך הישראלי-פלסטיני באוניברסיטאות השונות ברחבי העולם. בנוסף, החניכים עברו סדנאות על קבלת החלטות לקראת שנה הבאה, ועל הדילמה שניצבת בפני רבים מהם – להתגייס לצה"ל או לשוב ללימודים באוניברסיטה. במסגרת כך הם הקשיבו והתייעצו עם לפאנל בוגרי מכינות, חלקם מחכים לגיוס לצה"ל, וחלקם נמצאים בלימודים בקולג'.

בנוסף, השנה הצטרפו לראשונה מדריכי מכינה ממכינות גליל עליון ונחשון. זו הייתה הזדמנות בעבור הצוותים להיפגש עם חניכי חו"ל בסיטואציה ייחודית, להקשיב לחששות ולסוגיות שניצבות בפניהם לקראת השנה הבאה, וזאת במטרה להעניק להם ליווי מתאים לאורך השנה הקרובה. זו גם הייתה הזדמנות מיוחדת בעבור החניכים להיפגש עם המדריכים מחוץ לשגרת המכינה בצורה אינטימית יותר, ולקיים איתם שיח עמוק בנושאים השונים שעלו בסמינר – אנחנו מזמינים מדריכים ומדריכות נוספים להגיע לסמינרים הבאים!

IMG 20221123 WA0004 1

"אחד האתגרים, במיוחד של מישהו שהגיע מחול ועדיין ונמצא בתהליך השתלבות, זה להבין איך נראה תהליך הגיוס ואיזה תפקידים קיימים. הסמינר עזר לתת תשובות לחלק מהשאלות"

במסגרת הסמינר חניכי יחד גם זכו לפגוש את נציגי גרעין צבר ששוחחו על האתגרים של החניכים מחו"ל, ועל תוכנית גרעין צבר שמלווה חיילים בודדים לאורך שירותם הצבאי. שוחחנו עם יונתן בן עיון, חניך שלוחת כפר הנשיא במכינת גליל עליון, שסיפר לנו שלאחר המכינה ירצה להמשיך לגיוס לצבא ולגרעין צבר. לדעתו חשוב לקיים את סמינרים מהסוג הזה, בעיקר כדי לתת לחניכי חו"ל אופציה ללמוד עוד על הצבא, כפי שסיפר – "אחד האתגרים, במיוחד של מישהו שהגיע מחול ועדיין ונמצא בתהליך השתלבות, זה להבין איך נראה תהליך הגיוס ואיזה תפקידים קיימים. הסמינר עזר לתת תשובות לחלק מהשאלות".

"התקווה שלי היא שבמהלך השנה הקרובה אבסס את דעותיי בכמה מהאתגרים שעומדים לפני המדינה. אני מרגיש שאני כרגע עדיין עסוק בהבנת הבעיה, הייתי שמח לפתח תפיסת עולם לגבי הפתרונות"

יונתן סיפר שהוא מרוצה משנה המכינה עד כה: "המכינה עוזרת לי להבין טוב יותר את האתגרים של החברה הישראלית כמכילה אוכלוסיות ודעות מגוונות – דתיים, חילונים, שמאל, ימין, וגם של המדינה המתמודדת עם קונפליקטים מדיניים וביטחוניים". בנוסף, הוא מספר שיש לו ציפיות מהמשך השנה: "התקווה שלי היא שבמהלך השנה הקרובה אבסס את דעותיי בכמה מהאתגרים שעומדים לפני המדינה. אני מרגיש שאני כרגע עדיין עסוק בהבנת הבעיה, הייתי שמח לפתח תפיסת עולם לגבי הפתרונות".

IMG 20221123 WA0004 1

שנת המכינה בישראל היא חוויה יוצאת דופן במיוחד עבור חניכי 'יחד', שמגיעים מרחבי העולם ומתנתקים לשנה אחת מהמשפחה, החברים והסביבה המוכרת. מטרתה של תוכנית 'יחד' היא לסייע לחניכים לאורך השנה ולהעשיר אותם בתכנים נוספים שעשויים לעזור להם בהמשך הדרך.

מכירים תלמידי תיכון מחו"ל שעשויים להתעניין שנת מכינה בישראל? ההרשמה לתוכנית 'יחד' בעיצומה! הירשמו כאן

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.