חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

מיזם החיבור לעם היהודי – מסכמים את תשפ"ב

10 מכינות השתתפו בשנת תשפ"ב במיזם מיוחד לחיבור בין צעירים ישראלים וצעירים מחו"ל, שאיפשר ל-505 חניכים להעמיק בקשר ההכרחי בין ישראל והתפוצות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

עמיות יהודית מכינת בני דוד בכותל 1

בשנת הפעילות תשפ"ב מועצת המכינות, בשיתוף עם הסוכנות היהודית, עמ"י (מנהלת קשרי ישראלים לתפוצות) וארגון 'מסע', הפעילו מיזם אסטרטגי ייעודי לחיבור מקיף ומעמיק בין שכבת המנהיגות הבאה של העם היהודי.

'מיזם החיבור' חיבר בתשפ"ב בין חניכים וצוותים מ-10 מכינות ברחבי הארץ, חילוניות ודתיות, נשים וגברים, מהפריפריה ומהמרכז, יחד עם תכנית 'מסע' מקבילה, לתהליך עומק לאורך השנה, המשלב ידע ומפגש חוויתי בין צעירים ישראלים לצעירים מחו"ל. המיזם פעל לחיבור בין חלקי העולם היהודי ולקידום הבנה אחד של השני וליצירת מחויבות הדדית. נוסף על כך, מטרת המפגשים הייתה לקדם תרבות מקומית שרואה בעמיות וחיבור כלל יהודי חלק מהזהות היהודית, ושואבת השראה מהדיאלוג עם יהודים מרחבי העולם.

מיזם החיבור במכינות הקדם צבאיות במספרים

  • 10 מכינות קדם צבאיות בשנת הפיילוט: אדרת – שלוחת כפר סילבר, ארזי הלבנון, בני דוד – שלוחת מעלה אפרים, דרך ארץ, הירושלמית, העמ"ק, חביבה רייק, לפידות, מדרשת השילוב נטור, עמיחי.
  • 505חניכות וחניכים השתתפו במיזם – מתוכם 6 חניכים מחו"ל המשתתפים במכינה
  • 58 אנשי צוות בכלל המכינות – 10 אנשי צוות מובילי פרויקט שהשתתפו ב-5 ימי עיון והכשרות
  • 47 מפגשים בין מכינות לתכניות 'מסע'

שבתות שבת ומעגלי שיח

המכינות ציינו כתכנים שהיו משמעותיים בתהליך החינוכי השנה את קבלות השבת והשבתות המשותפות שקיימו, את מעגלי השיח והלימוד בין החניכים מהמכינות למשתתפי מסע על זהות יהודית וישראלית, ואת הפעילויות החוויתיות: טיולים, פעילות אתגרית כמו רכיבה על אופניים וקיאקים, התנדבות בקהילה ועשייה חברתית.

המכינות התמודדו עם עבודה חינוכית בשתי שפות, ולמדו לגשר על פערי השפה יחד עם הצוותים המקבילים מ'מסע' ולבנות תכנים מותאמים לשתי התכניות. ההתנסות עם מגוון התכנים לימדה את צוותי המכינות לייצר מודל לתהליך חינוכי בין צעירים יהודים מהארץ ומהעולם במהלך שנת המכינה.

עמיות יהודית אדרת קבלת שבת משותפת

ממשיכים גם השנה

בשנת הפעילות הבאה (תשפ"ג) ישתתפו במיזם 25 מכינות ושלוחות. שילוב המיזם במכינות היה תהליך מרגש ומשמעותי, שהביא לידי ביטוי את שיתוף הפעולה שנבנה כחלק מהטמעת הנושא במכינות בשנים האחרונות.

אנו מודים לשותפינו בסוכנות היהודית, בעמ"י ובארגון 'מסע' על שיתוף הפעולה בהובלה המשותפת של המיזם, בציפייה להמשך הרחבת המיזם בשנים הבאות.

עמיות יהודית דרך ארץ מסע אופניים

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.