חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

בטיחות לפני הכל – הכירו את החידושים בתחום הבטיחות במכינות

תחום הבטיחות בעולם המכינות ממשיך להתפתח משנה לשנה, ובשנים הקרובות יעבור קפיצת מדרגה נוספת, עם שני פרויקטים שמטרתם להטמיע את התרבות והסדר בתחום במכינות השונות, זאת לצד גדילה במספר המשתתפים בהכשרות הבטיחות השונות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

Picture1

בחודשי הקיץ, בהם המכינות ריקות מחניכים, צוותי המכינות לא נחים על זרי הדפנה. הם מגיעים להכשרות הבטיחות בתחומים השונים שמובילה מועצת המכינות, זאת על מנת להבטיח התארגנות מקצועית לקראת השנה הבאה. לצד זאת, חלה התפתחות בהיבטים נוספים בתחום הבטיחות, שכוללת תוכנית חדשנית להטמעת סדר וארגון בנושאי הבטיחות במכינות וגיבוש תו תקן בטיחות שמכינות יקבלו רק בזכות עמידה בקריטריונים שייבדקו על ידי גורם חיצוני.

הכשרות הקיץ

אחראי הטיולים והשטח במועצת המכינות, שמוליק שאול מספר: "זו השנה החמישית שאנחנו עושים בה הכשרות קיץ. אנחנו מגיעים לאחוזים גדולים יותר של אנשי צוות שעוברית השתלמות שנה אחר שנה, כולל ריענונים". הכשרות הקיץ מתחלקות לשני סוגים, הכשרות חובה, שכוללות הכשרות ראשי מכינה, בטיחות בשגרה, רכזי טיולים ופעילות חוץ, אחראי טיולים ופעילות חוץ, ממוני כושר גופני, מיניות בריאה וסמים ואלכוהול, והכשרות רשות, שכל מכינה יכולה לבחור אם לעשות בהתאם לצרכיה.

מתחילת חודש יולי כבר החלו בימי ההכשרה והרענון. עד כה הוכשרו בהכשרות השונות (כאשר יש אנשי צוות שנספרים כמה פעמים מפני שהיו בכמה הכשרות) למעלה מ-450 אנשי צוות בסך הכל. ההכשרות כוללות סימולציות, סדנאות ומעבר על נהלים, אותן עוברים אנשי צוות חדשים, ואילו הוותיקים מחויבים להגיע גם הם לימי ריענון.

Picture2

בהכשרת רכזי הטיולים לדוגמה, הצוותים למדו על תכנון נכון והוצאה לפועל של טיולים, בניית תוכניות עבודה מסודרות ועבודה מול גופים חיצוניים כמו הלשכה לתיאום טיולים. בנוסף, הם תרגלו ניהול סיכונים, ניתוח שטח, עבודה מול חדר מצב והשתתפו בסימולציה במסלול טיולים. הרכזים העמיקו בתחומים אלו מתוך הבנת הסכנות ומטרת הנהלים שחלים על המכינה ביציאה לטיולי שטח.

תחום ההכשרות במועצת המכינות הולך ומתפתח משנה לשנה, ונראה שהוא מתאים את עצמו יותר ויותר למאפיינים הייחודיים של עולם המכינות. יישר כוח לכל המשתתפים!

מנהיגים למקצועיות

'מנהיגים למקצועיות' היא תוכנית חדשנית שכוללת ליווי צמוד של מכינות שמעוניינות לקחת את תחום הבטיחות צעד אחד קדימה, ולייצר סביבת עבודה מאורגנת ויציבה של היצמדות לתוכנית בטיחות מקצועית בשגרה ובשטח. התוכנית אורכת כשנתיים, במטרה ללוות את המכינה בשגרה ובשטח ולסייע לה לבנות שיטת ארגון שתישאר שנים קדימה, גם לאחר שצוות ההדרכה והניהול יתחלפו.

10 מכינות כבר הצטרפו לתוכנית – גליל עליון, אחד משלנו, עין פרת, רבין, מיתרים לכיש, הירושלמית, ערבה, מנשרים קלו, אדרת וסופה. כולן יקדישו את השנתיים הקרובות להטמעת שיטת עבודה מקצועית ובטוחה. אנחנו קוראים למכינות נוספות להצטרף לתוכנית ולהעמיק את ארגז הכלים והידע בנושאי הבטיחות בשגרה ובשטח. מכינות שיסיימו את התוכנית בהתאם לדרישותיה יקבלו בסופה את תו תקן הבטיחות של מועצת המכינות, פרויקט נוסף עליו עמלים במועצת המכינות בימים אלה.

Picture4

תו תקן הבטיחות

בחודש יוני האחרון, האספה הכללית של מועצת המכינות אישרה את ההחלטה להעניק למכינות תו תקן בטיחות שיותנה בבדיקה חיצונית. הפרויקט הוא צעד נוסף לשיפור רמת הבטיחות, המקצועיות והשקיפות בעולם הבטיחות במכינות הקדם צבאיות.

מכינות שיהיו מעוניינות לקבל את תו התקן ייכנסו לתהליך של בין חצי שנה ל-8 חודשים, שבסופו, אם הן יעמדו בתנאים, יקבלו תו תקן בסיס או מתקדם. לאחר פרסום הקריטריונים מכינות יוכלו להירשם לתהליך, שיבוקר על ידי צוות חיצוני. המכינות שיקבלו את תו התקן יפורסמו באתר מועצת המכינות למתעניינים במכינות, מתוך שאיפה לגלות שקיפות מלאה בתחום. במועצת המכינות עמלים בימים אלו על מנת לסיים את תהליך גיבוש תו התקן והוצאתו לפועל. מוזמנים להמשיך להתעדכן איתנו לחדשות נוספות בנושא.

Picture5

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.