חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

"מנהיגים למקצועיות" – פרויקט מיוחד בתחום הבטיחות יוצא לדרך

10 מכינות החלו את דרכן בתוכנית 'מנהיגים למקצועיות', בה יעשירו את תחום הבטיחות במגוון היבטים, בליווי חיצוני והכשרות שיערכו כשלוש שנים. שמוליק שאול, אחראי הטיולים והשטח במועצת המכינות סיפר לנו: "כשעובדים במקצועיות – עובדים בצורה בטוחה"

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

גם השנה עמלים במועצת המכינות סביב הכשרות הקיץ וההכנות לשנת המכינה הקרובה בתחומי הבטיחות. בנוסף לכך, 10 מכינות ראשונות בחרו לקחת את נושא הבטיחות צעד אחד קדימה, והצטרפו לתוכנית 'מנהיגים למקצועיות', שמתחילה את שנת הפעילות הראשונה. אורך התוכנית כשנתיים, ומטרתה ללוות ולסייע למכינות לרכוש כלים לניהול מקצועי ובטוח של שגרת היום-יום והטיולים במכינות. התכנית תפעל במועצת המכינות בשלוש השנים הקרובות, במטרה להשלים את התהליך עם לפחות 60% מכלל המכינות.

צוותי מכינות גליל עליון, אחד משלנו, עין פרת, רבין, מיתרים לכיש, הירושלמית, ערבה, מנשרים קלו, אדרת וסופה יקדישו את זמנם במסגרת התוכנית למען יצירת תשתית בטיחותית להוצאת פעילויות בשגרה ובטיולים, שתכלול שיטות ניהול ובניית תוכניות עבודה שנתיות. ילוו אותם ערן זוהר ורם גרנות, שצברו ניסיון רב בפעילויות המכינות בשטח. מטרת התוכנית היא הטמעת תרבות בתחומי הלמידה והבטיחות, באמצעות תהליכי עבודה המשתלבים בשגרת המכינה ובהתאם לאופייה וערכיה, תוך עמידה בכל הגדרות וחוזרי מנכ"ל משרד החינוך.

השאיפה היא שבתום התוכנית המכינות המשתתפות יפעלו לפי שיטת עבודה איכותית וסדורה להוצאת פעילויות חוץ מקצועיות. הן יאמצו תפיסה של מיפוי, הערכה וניהול סיכונים שייטמעו כדרך פעולה הכרחית בשגרת המכינה וביציאה לימי שטח. בנוסף תיטמע שגרת למידה, הפקת לקחים ושיפור מתמיד בתחום השטח והבטיחות, ויתבצעו כתיבה והסדרה של הידע בתחומים אלה. לבסוף, בתום התהליך תעמוד תוכנית לניהול הבטיחות לכלל שגרת המכינה שתבנה על ידי המכינה ובהתאם לאופי פעילותה, ותלווה אותה שנים קדימה – גם לאחר חילופי צוותי ההדרכה והניהול במכינה.

WhatsApp Image 2022 09 05 at 12.07.17

הלמידה והטמעת הידע יתבצעו באמצעות מגוון של סדנאות וליווי של המכינה בפעילותה השנתית השוטפת. אחראי הטיולים והשטח במועצת המכינות, שמוליק שאול, סיפר לנו על התוכנית הייחודית ועל משמעותה בעולם המכינות: "הרעיון הוא לבנות תרבות ארגונית שמייצרת בטיחות. לא רק שפה של נהלים, מה מותר ומה אסור, אלא שפה שמייצרת חשיבה ברמה גבוהה ומובילה עבודה ותרבות מקצועית במכינה. התוכנית נבנתה מתוך ההבנה שכשעובדים במקצועיות – עובדים בצורה בטוחה".

התוכנית בנויה מכמה שלבים, המכינות המשתתפות נמצאות כרגע בשלב הראשון, שכולל בניית עבודה שנתית והכשרות צוותים. מלווי התוכנית מצטרפים לפעילות של המכינות ובוחנים אותה ובודקים כיצד ניתן לשפר אותה לצד הטוב ביותר. "התוכנית אורכת הרבה זמן מפני שאנחנו רוצים לראות שהתהליכים נטמעים וממשיכים לאורך השנים, שגם אם הצוות מתחלף, יש תשתית יציבה של עבודה מקצועית ובטוחה" מספר שאול.

WhatsApp Image 2022 09 05 at 12.07.34

"מנהיגים למקצועיות" מקבילה באבני הדרך שלה לקריטריונים של תו התקן, ולכן הציפיה היא שכל מכינה שתבחר לקחת בה חלק תקבל גם את תו תקן הבטיחות בסופה.

אנחנו מזמינים מכינות נוספות להירשם ולהשתתף בתוכנית, ובטוחים שהיא תעשיר ותבסס את תחום הבטיחות בכל מכינה שתיקח בה חלק.

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.