חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

מסביב לעולם המכינות ביומיים – סיורים למתעניינים במכינות מחו"ל

בתוכנית 'יחד', המשלבת חניכים מחו"ל במכינות הקדם צבאיות, יזמו השנה ימי סיור המכינות והיכרות עם ראשי המכינות בחופשת הקיץ. ראש שבט תפוח של תנועת הצופים בניו יורק, מיכל זוסמן סיפרה לנו: "היה מאוד מועיל לראות את המגורים, הסביבה, לאמוד מרחקים, ולהבין במה מדובר"

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

WhatsApp Image 2022 09 04 at 20.39.55

בעבור רוב תלמידי התיכון השואפים להגיע למכינה קדם צבאית, ביקורים במכינות הם מרגשים ומיוחדים, ויש להם חלק חשוב בתהליך המיון ובחירת המכינה. אבל האם חשבתם פעם, מה חניכי 'יחד', המגיעים להשתתף במכינה קדם צבאית מכל רחבי העולם, עושים כדי לבחור את המכינה אליה ירצו להשתבץ? בתוכנית 'יחד' מצאו פתרון לסוגיה הזו.

מתעניינים רבים במכינות קדם צבאיות מגיעים לארץ בחודשי הקיץ לחופשה משפחתית ולביקור של קרובי משפחה, ובמועצת המכינות מבינים שזו גם הזדמנות מצוינת לערוך סיורים מאורגנים במכינות השונות בארץ. וכך היה – בתחילת חודש אוגוסט האחרון נערכו יומיים של סיורים במכינות ברחבי הארץ ושיחות עם צוותי המכינות אליהן החניכים יתמיינו בשנה הבאה, במטרה לספק למועמדים מידע על אופיין של המכינות השונות ועל הנושאים שבהם יעמיקו כחניכים.

מהצפון לדרום ביומיים

לסיורים הגיעו כ-60 משתתפים, שעלו לאוטובוסים מאורגנים ונסעו יחד לצפונה של הארץ ביום הראשון, ולדרומה ביום השני. ביום הראשון הם הספיקו לבקר במכינת רבין בקיבוץ מזרע, במכינת מיצר ברמת הגולן ובמכינת גליל עליון בכפר הנשיא. בנוסף, הם שוחחו עם מנכ"ל מועצת המכינות דני זמיר, וראשי המכינות בהן ביקרו – עמרי שפרוני, ליעד סולנקו ועודד שטיין. ביום השני החניכים ביקרו במכינת נחשון בקיבוץ גלאון, בה שוחחו גם עם ראש המכינה זאב נתיב, ובהמשך השתתפו בפאנל של ראשי מכינות, שהציגו מכינות נוספות אליהן המתעניינים לא הספיקו להגיע.

"ההתרשמות העמוקה ביותר הייתה מראשי המכינות ומהצוות שמוביל את כל המפעל הזה: כולם אנשים מרשימים, מחנכים, ואוהבי הארץ. מה שנקרא מלח הארץ." – ראש שבט תפוח, מיכל זוסמן

שוחחנו עם מיכל זוסמן, שהגיעה לימי הסיורים בשני כובעים: כאמא לנער בן 17 המתעניין במכינה קדם צבאית, וכראש שבט תפוח – שבט הצופים בניו-יורק. בין הצופים בצפון אמריקה ובין מועצת המכינות נרקם שיתוף פעולה מיוחד, שמזמין נערים ונערות אמריקאיים להגיע לשנת מכינה בישראל. מיכל סיפרה לנו: "לשבט שלנו יש היסטוריה של בוגרים שבסיום התיכון נסעו לארץ לשנת מכינה (Gap Year). באופן כללי קיים שיתוף פעולה הדוק בין מועצת המכינות לצופים ולהנהגת צב״ר בפרט. השנה כבר יש למעלה מ-50 בוגרים של שבטי הצופים בצפון אמריקה שסיימו שנת מכינה בישראל. חלקם התגייסו דרך גרעין צב״ר ונשארו בארץ כחיילים בודדים, וחלקם חזרו לארצות הברית להתחיל את הלימודים בקולג׳."

WhatsApp Image 2022 09 04 at 20.39.56

מתוך ההיכרות עם אוכלוסיית הנערים והנערות המתעניינים במכינה בארה"ב, מיכל העלתה את ההצעה לקיים את ימי הסיור, וסייעה בהוצאתו לפועל: "הרעיון לקיים ביקור מאורגן בקיץ נולד מצורך שהתעורר בקרב ההורים אצלנו בשבט: רבים רצו להגיע לארץ ולבקר במכינות. בשיחה עם גפן, רכזת תוכנית 'יחד' ועודד, ראש מכינת גליל עליון, שהיו בביקור בניו יורק, הצעתי שנארגן את כל ההורים לביקור במקום שכל אחד יתאם ביקור אישי לעצמו. בזכות שיתוף הפעולה שיש עם הנהגת צבר – הרעיון התגלגל ולביקור הצטרפו למעלה מ-30 נערים ונערות ובני משפחותיהם מכל שבט צפון אמריקה ואפילו משבט חלוץ בלונדון" מספרת מיכל.

מיכל שיתפה אותנו בהתרשמות מהמכינות דרך הסיורים השונים: "אפשר להגיד שההתרשמות העמוקה ביותר הייתה מראשי המכינות ומהצוות שמוביל את כל המפעל הזה: כולם אנשים מרשימים, מחנכים, ואוהבי הארץ. מה שנקרא מלח הארץ. מעבר לזה, הסביבה הפסטורלית של המכינות, בין אם זה מושב או קיבץ, הדשא הירוק והנופים, היו שינוי מרענן, בעיקר לנוער שהגיע איתי מניו יורק. היה מאוד מועיל לראות את המגורים, הסביבה, לאמוד מרחקים, ולהבין במה מדובר. בחלק מהמקומות גם הוצג לו״ז יומי ולו״ז שנתי, וזה תרם רבות להבנת החיים במכינה."

WhatsApp Image 2022 09 04 at 20.39.56 1

תחילתה של מסורת

מיכל הוסיפה: "אני מאמינה שהסיורים המאורגנים שהיו הקיץ יהפכו למסורת, ולו רק בגלל העובדה הפשוטה שכולם מרוויחים מהם: החניכים של שבטי הצופים נחשפים למפעל הזה, ההורים לא צריכים לתאם המון סיורים באופן עצמאי, וראשי המכינות זוכים לארח ולהציג בבת אחת לקבוצה גדולה. בנוסף, הפגישות עם ראשי המכינות היו נהדרות. השיח היה פתוח. הם כולם הדגישו שזה מקום שעובדים בו קשה, קמים מוקדם, עושים ספורט, ויש הרבה למידה. זו לא שנה של חופש, אבל בהחלט שנה של הגשמה והתפתחות אישית."

"מי שמגיע מארצות הברית, משאיר את המשפחה מאחור והם למעשה 'מכיניסטים בודדים' על משקל 'חיילים בודדים'. אין להם את המשפחה הגרעינית שתתמוך, ולאן לצאת בשבתות ובחגים. למרות כל הקשיים, הבן שלי מאוד מאוד מעוניין בחוויה הזו." – ראש שבט תפוח, מיכל זוסמן

כפי שכתבנו קודם, מיכל היא גם אמא לנער המתעניין במכינה קדם צבאית. היא שיתפה אותנו: "יש הבדל גדול בין ילדים בני 18 שמגיעים למכינות בארץ מארצות הברית, לבין נערים ישראלים לפני צבא. ראשית יש את עניין השפה – הילדים מגיעים עם רמה משתנה של עברית. חלקם מדברים שוטף וחלקם פחות, רובם לא כותבים וקוראים ברמה מאוד גבוהה. זה הבדל מאוד משמעותי כשמתעסקים בלמידה שכוללת עבודה עם טקסטים מורכבים בעברית, ובכלל בדיונים ושיחות. בנוסף, מי שמגיע מארצות הברית, משאיר את המשפחה מאחור והם למעשה 'מכיניסטים בודדים' על משקל 'חיילים בודדים'. אין להם את המשפחה הגרעינית שתתמוך, ולאן לצאת בשבתות ובחגים. למרות כל הקשיים, הבן שלי מאוד מאוד מעוניין בחוויה הזו. הוא הצטרף לשבט כחניך בכיתה ב׳ והיום הוא מרכז צעיר בכיתה י״ב. הוא בקיץ השתתף במסע לפולין של משלחת הצופים, וכל חייו הוא מבלה את כל הקייצים בישראל. בחודש הבא, במקביל לזה שהוא יגיש מועמדות לקולג׳ים בארצות הברית, כמו כל חבריו האמריקאים, הוא גם יגיש מועמדות למכינות בארץ, כמו חלק מחבריו בשכב״ג. אנחנו כהורים, רואים בזה המשך ישיר וטבעי לחינוך שנתנו לו כל השנים."

אנחנו מודים לכל המשתתפים בסיור ומאחלים לכם שנה טובה, מקווים שנראה אתכם במכינות השונות בשנה הבאה!

ארכיונים קשורים

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.