חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.
קבלו עדכונים חשובים מתכנית שיבולים לשילוב צעירים עם מוגבלויות במכינות הקדם צבאיות

המדריך שישלב כל חניך – כנסו למרכז הידע החדשני של תוכנית 'שיבולים'

אתר 'מרכז הידע שיבולים' להכללת צעירים עם מוגבלות' מציע  כלים וידע הנדרשים למכינות המשתתפות בתוכנית, ולא רק. גלו את מרכז הידע יוצא הדופן בקליק אחד

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

WhatsApp Image 2021 11 25 at 14.17.50

לחצו כאן למעבר לאתר הידע של תוכנית 'שיבולים'

מיון וקליטה של חניכים עם מוגבלויות, ארגון התנדבויות בקהילה והכנת טיולים נגישים הם רק חלק מהנושאים שניתן למצוא עליהם מידע נגיש במרכז הידע של תוכנית 'שיבולים – הכללת צעירים עם מוגבלות במכינות'. האתר, ששווה ביקור גם אם אינכם ראשי מכינה, מכיל מידע חשוב לגבי הכללה של חניכים עם מגוון תפקודים בפעילויות השוטפות במכינה או בהתנהלות היומיומית במסגרתה; החל בקשיים הפיזיים ועד לאתגרים המנטליים שעלולים לצוף לאורך הדרך.

האתר הוא מיזם ייחודי שפותח במסגרת פיילוט התכנית בשותפות של ג'וינט ישראל, מועצת המכינות הקדם צבאיות, משרדי הרווחה, הביטחון, הבריאות וההתיישבות, קרנות הביטוח הלאומי, וקרן רודרמן והוא תולדה של מדריכי ידע שפותחו לצוותי המכינות.הוא מחולק לקטגוריות של תחומי חיים בשנת מכינה וסוגי מוגבלויות, ומציע ידע ייחודי, כמו הצעות למסלולי טיול נגישים, התמודדות בהיבט החברתי, וההתאמות הנדרשות לצורך הכללת חניכי התכנית בשנת במכינה. מטרת האתר היא לא להחליף את המענה האנושי ואת הליווי של צוות "שיבולים" במכינות, אלא לספק מאגר ידע רלוונטי ונגיש, שניתן לגשת אליו באופן מידי ולהשתמש בו כדי להרחיב ולהעמיק בלמידה.

WhatsApp Image 2021 11 25 at 14.15.18

בנוסף, הידע באתר יכול להתאים גם עבור חניכי מכינות שלא מגיעים במסגרת תוכנית 'שיבולים', והם מתמודדים עם קשיים שניתן ללמוד על ההתמודדות איתם דרך המדריכים באתר.

"האתר יכול לסייע לכל איש מקצוע שעובד עם אנשים עם מוגבלויות, למשפחות של אנשים עם מוגבלות, לצוותי מכינות, למי שמתעניינים בנושא ולאנשים עם מוגבלויות עצמם. הרבה פעמים אנשים עם לקויות, בעיקר חושיות, מסתפקים במה שיש, כי כך הם רגילים, אבל יש הרבה מה לעשות, הרבה התאמות שאפשר לבצע שעשויות לעזור להם מאוד."

אך האתר עשוי לעניין לא רק את צוותי המכינות, אלא לשרת כל אדם שנקשר לנושא. זאב סלע, ראש תוכנית 'שיבולים', שבתפקידו הקודם ריכז את פיתוח הידע והכשרות הצוותים בתכנית, סיפר: "האתר יכול לסייע לכל איש מקצוע שעובד עם אנשים עם מוגבלויות, למשפחות של אנשים עם מוגבלות, לצוותי מכינות, למי שמתעניינים בנושא ולאנשים עם מוגבלויות עצמם. הרבה פעמים אנשים עם לקויות, בעיקר חושיות, מסתפקים במה שיש, כי כך הם רגילים, אבל יש הרבה מה לעשות, הרבה התאמות שאפשר לבצע שעשויות לעזור להם מאוד."

WhatsApp Image 2021 11 25 at 14.17.51

האתר הוא רק הצצה וירטואלית לשינוי המשמעותי שמובילה תוכנית 'שיבולים'. היא השפיעה על עולם המכינות ותרמה לו במגוון היבטים; בראש ובראשונה, בהבנה שכדי להכליל חניכים עם מוגבלות, במסגרת התוכנית או שלא, נדרש ידע והיכרות עם מאפייני המגבלה ובעיקר עם ההתאמות נדרשות. בנוסף, 'שיבולים' מאפשרת מפגש חשוב במכינות עצמן עם אוכלוסייה שלאורך שנים רבות היתה מודרת, ונותנת לצעירים עם מוגבלויות הזדמנות שווה להשתתף בשנת מכינה. התוכנית הכירה גם לצוותי המכינות תחום חדש ומתפתח, וכיוונה אותם כיצד להכליל צעירים עם מגוון תפקודים, להתייחס אליהם כמו לכל חניך אחר, ובאותה העת להעניק להם סביבה שתאפשר להם להשלים את מסלול המכינה בהצלחה, להתפתח ולהגשים את עצמם.

אז מה אתם עדיין עושים כאן? הקליקו לאתר 'שיבולים'

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות