חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

בדרך למכינה עוצרים בניוארק – מה היה בסמינר ההיכרות לחניכי 'יחד'?

בסוף חודש אפריל התכנסו 40 מחניכי תוכנית יחד שעומדים להצטרף למכינות בישראל בשנה הבאה לסמינר היכרות בניוארק. אסף שחורי, שיגיע למכינת נחשון סיפר "אני ממש מתרגש לעבור לארץ וללמוד יותר על ישראל, על פוליטיקה, על מנהיגות, ועל החברה בישראל"

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

לקראת סוף הקיץ כ-70 חניכים מכל רחבי העולם, המשתתפים בתוכנית 'יחד', יארזו תיקים גדולים וייפרדו לשנה הקרובה מהחברים ומהשפחה במטרה להשתתף במכינה קדם צבאית בישראל. הם יתחלקו בין המכינות הישראליות ויתמודדו עם המרחק מהמשפחה והחיים במדינה אחרת, כל זאת על מנת להעשיר את הידע שלהם על ישראל, העם היהודי, לרכוש ארגז כלים שיסייע להם בעתיד וכמובן להכיר חברים חדשים.

WhatsApp Image 2022 05 09 at 09.37.32 1

כדי לרכך את הנחיתה בארץ, בסוף חודש אפריל האחרון, כמה ימים לאחר הפסח, 40 מהם התכנסו בעיר ניוארק שבארצות הברית לסמינר היכרות שנמשך סוף שבוע שלם. בסמינר החניכים הכירו את רכזת תוכנית יחד שתלווה אותם, גפן קולינס, ואת ראש מכינת גליל עליון, עודד שטיין, שהעביר להם תכנים ממש כמו במכינה. בנוסף, הם עברו יחד סדנאות שעסקו בזהות יהודית ובזהות ישראלית, העבירו בעצמם פעילויות והשתתפו בקבלת שבת חגיגית.

"שמעתי על מכינות ״יחד״, התחלתי להסתכל וגיליתי שזה מקום מושלם להגיע אליו כחו״לניק שעבר לפני גיל ההתבגרות לארה״ב. זה נראה לי מקום שבו אוכל גם להתאקלם במעבר לישראל, לשפר את העברית שלי, לפגוש אנשים מדהימים, וללמוד על ישראל, החברה הישראלית ועל מה זה להיות ישראלי בצורה פחות פורמלית מבית ספר."

בעבור הרבה מהמשתתפים, הסמינר הייתה היכרות פנים-מול-פנים ראשונה עם עולם המכינות. שוחחנו עם חניך מכינת נחשון העתידי, אסף שחורי, שגר בסאניווייל שבקליפורניה והשתתף בסמינר. הוא סיפר לנו למה בחר להעביר את השנה הבאה במכינה קדם צבאית ישראלית: "תמיד היה לי רצון לחזור לארץ אחרי סיום התיכון בארה״ב. שמעתי על מכינות ״יחד״, התחלתי להסתכל וגיליתי שזה מקום מושלם להגיע אליו כחו״לניק שעבר לפני גיל ההתבגרות לארה״ב. זה נראה לי מקום שבו אוכל גם להתאקלם במעבר לישראל, לשפר את העברית שלי, לפגוש אנשים מדהימים, וללמוד על ישראל, החברה הישראלית ועל מה זה להיות ישראלי בצורה פחות פורמלית מבית ספר. בגלל שאת שנות התיכון שלי עברתי בארצות הברית, הרבה דברים שנראים טבעיים למי שגדל בישראל הם דברים שאני צריך ללמוד, ונראה לי שהמכינה תהיה המקום הטבעי גם להתחבר עם ישראלים אחרים וגם ללמוד את הדברים שמשותפים לנו."

WhatsApp Image 2022 05 09 at 09.37.33

ובכל זאת, ההשתתפות במכינה בעבור מי שמגיעים ממדינות אחרות היא חוויה מאתגרת כפליים. על ההתמודדויות היומיומיות במכינה נוספים מרחק מהמשפחה והחברים, מהמוכר והידוע. שאלנו את אסף איך הוא מרגיש לקראת המעבר: "האמת שאני ממש ממש מתרגש – כל יום אני מחכה כבר לעבור לישראל ולהתחיל את המכינה יותר ויותר. אני רוצה להיות יותר קרוב לארץ שבה נולדתי ולמשפחה המורחבת שלי. אני רוצה להכיר אנשים חדשים וליצור חברים. אני ממש מתרגש לעבור לארץ וללמוד יותר על ישראל, על פוליטיקה, על מנהיגות, ועל החברה בישראל. אני גם חושש מזה שבפעם הראשונה בחיי אני לא אחייה בבית, רחוק מההורים. מלחיץ אותי שגם בסופי שבוע שכולם חוזרים הביתה למשפחה אני לא אוכל לחזור לבית ולהורים, אבל מה שמחזיק אותי זו העובדה שאחי וחברה שלו גרים בארץ, יש כבר משפחה של חברי משפחה שתאמץ אותי ואוכל להיות אצלם בסופי שבוע שלא יהיו לי בהם תוכניות, ויש גם את המשפחה המורחבת שלי – סבא וסבתא (ההורים של אמא שלי), האחים של אבא ושל אמא והמשפחות שלהם."

"להכיר חו״לניקים אחרים שנמצאים בדיוק באותה סיטואציה שאני נמצא בה, עם אותם פחדים ואותם חששות, עוזר הרבה מבחינת הביטחון העצמי
וגם החשש שמלווה את ההגעה למכינה."

החששות מהשנה הבאה מוכרים, ובדיוק לשם כך מועצת המכינות ראתה הכרח בקיום סמינר היכרות טרם הגעתם של החניכים לארץ. אסף סיפר שזו הייתה חוויה יוצאת דופן בעבורו: "הסמינר היה מדהים. עברנו יומיים של סימולציה שחיקתה את המכינה. עברנו משבצות שונות בתחומים כמו משא ומתן, פוליטיקה ועוד. חוץ מזה הכרתי מלא אנשים שכמוני בחרו לעזוב את הבית שלהם ואת הנוחות שלהם בארצות הברית ולעבור לארץ בשביל החוויה הזאת של פעם בחיים של להיות במכינה.

WhatsApp Image 2022 05 09 at 09.37.35

אני חושב שהסמינר הוא אחד הדברים הכי חשובים בשביל החו״לניקים. חוץ מזה שהיה ממש כיף וממש ממש מעניין ומשכיל גם הכרנו חו״לניקים אחרים שזה חשוב מאוד. להכיר חו״לניקים אחרים שנמצאים בדיוק באותה סיטואציה שאני נמצא בה, עם אותם פחדים ואותם חששות, עוזר הרבה מבחינת הביטחון העצמי וגם החשש שמלווה את ההגעה למכינה."

"אני ממש מקווה שההתפתחות האישית שלי תהייה עצומה. אני מקווה ללמוד ולהפנים כמה שאני יכול מכל המשבצות שנעבור – להפוך להיות ישראלי יותר טוב, להכיר את החברה הישראלית יותר טוב, להבין הרבה דברים שמבחוץ אני יכול ללמוד אותם רק מנקודת המבט של כתבה בחדשות או שיחה עם ההורים שלי או עם חברים – אבל במכינה אני אלמד אותם מבפנים"

אסף לא בטוח אם לאחר המכינה יישאר בארץ או יחזור ללמוד בארצות הברית, ולצד זאת, הוא בחר להציב לעצמו הרבה מטרות לקראת השנה הקרובה: "אני ממש מקווה שההתפתחות האישית שלי תהייה עצומה. אני מקווה ללמוד ולהפנים כמה שאני יכול מכל המשבצות שנעבור – להפוך להיות ישראלי יותר טוב, להכיר את החברה הישראלית יותר טוב, להבין הרבה דברים שמבחוץ אני יכול ללמוד אותם רק מנקודת המבט של כתבה בחדשות או שיחה עם ההורים שלי או עם חברים – אבל במכינה אני אלמד אותם מבפנים, כמו הסכסוך הישראלי-פלסטיני, המצב החברתי, גזענות בישראל ועוד הרבה דברים שאני רק שומע עליהם, אבל לא באמת מבין אותם… בגלל שאני מסתכל גם על המשך החיים שלי בישראל ועל גיוס לצה״ל, אני מצפה שהמכינה תעזור לי להיות מנהיג ומפקד יותר טוב, אם אגיע למשהו כזה בצבא. אבל יותר מהכל אני רוצה להפוך להיות ישראלי אמיתי בלי הבדל ביני לבין מי שגדל בישראל – דרך זה שאני אכיר אנשים חדשים ויהיו לי חברים טובים בישראל."

WhatsApp Image 2022 05 09 at 09.37.36

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.