חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

כיצד להחזיק מורכבות ולקבל את האחר מתוך ציונות – הכירו את מכינת רות

בסוף הקיץ האחרון נפתחו לראשונה שעריה של מכינת רות בראשון לציון, אשר מתנהלת כולה לאור תפיסה ציונית פמיניסטית, ומתוך שאיפה לחברה שוויונית ומקבלת. שוחחנו עם ראשת המכינה, ניצן ספיון ועם שתי חניכות המכינה, יהל חמיאל ורוני לזובסקי, שסיפרו לנו לעומק על המשמעות העמוקה של עשייתן במכינה ולמען האוכלוסיה בעיר.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

לפני הכל – איך מכינת רות נולדה?

המכינה הוקמה בשיתוף ארגון איגי, סיפרה לנו ניצן, ראשת המכינה. "הבינו שיש מקום שאיגי פחות נמצאים בו וזה עולם המכינות הקדם צבאיות, ורצו להקים משהו שמתאים יותר לרוח שלנו. מכינה שפתוחה לכולם – חניכים וחניכות, מאיגי ולא מאיגי, ללהט"בים ולא רק, ולהפוך מה שאנחנו מאמינים בו למשהו שאפשר לשלב בו הכנה לצבא וערכים ציוניים."

WhatsApp Image 2022 05 01 at 13.26.56

גם שמה של המכינה נושא אתו ערכים המשלבים ציונות ופמיניזם, מספרת ניצן: "השם רות נבחר מתוך שני סיפורים מרכזיים: אחד – רות בֵּיידֶר גינסבורג, האישה הראשונה ששפטה בבית המשפט העליון בארצות הברית, והעבירה גם הרבה מאוד חוקים לקידום זכויות אישה וקידום זכויות להט"ב. השניה – רות המואביה, שבעינינו מסמלת אחריות של נשים שנשארות אחת עם השניה. בהמשך מצאנו ולמדנו גם על רות גביזון, שהתעסקה ביחסים של מדינה יהודית דמוקרטית".

ללמוד במשקפיים פמיניסטיות-שוויוניות – "הרבה פעמים בשיח החינוך הישראלי בכלל, מדברים על 'שיעור פמיניזם' כדי להיות פמיניסטים. אבל זה לא העניין"

במכינת רות מעמיקים בתוכן דומה מאוד לשאר המכינות. ההבדל הוא המשקפיים שדרכם החניכים והחניכות במעמיקים בדיונים ובשיח. ניצן אמרה: "התוכן שלנו לא שונה לגמרי. אנחנו לומדות יהדות, ציונות, הרבה מכינות לומדות מכינה ומגדר. אני חושבת שזה שאנחנו לומדות את התכנים האלה מתפיסות עולם פמיניסטיות, להט"ביות, קוויריות, מקשרות אותם ללהיות נשים ולהט"בים בחברה, זה מה שמשנה – פחות איזה שיעור לומדים.

WhatsApp Image 2022 05 01 at 13.26.56 1

הרבה פעמים בשיח החינוך הישראלי בכלל, מדברים על 'שיעור פמיניזם' כדי להיות פמיניסטים. אבל זה לא העניין – העניין הוא שאני מדברת ברבות, שיש מנהלת אישה, יש אחריות על החניכות, על הידע שיש להן מתוך נקודת המבט שלהן, אנחנו רוצות ללמוד דרך הדיאלוג. אני דורשת מהן לקרוא טקסט ולא פחות מכך להיות חברות אחת של השנייה, להתנהל כקבוצה יחד, בשיתוף כלכלי. לכל עולם הקבוצה הוא הלב המרכזי. לדעתי זה חלק מהפדגוגיה הפמיניסטית – במקום עולם הבנוי על תחרות והמכיניסט המצטיין, אנחנו מחפשות קשרים ביניהם, סולידריות בין חניכים מגוונים."

'משימה חברתית' וחינוך לחינוך

חלק בלתי נפרד ממכינת רות הוא הלמידה על חינוך וההתעסקות בחינוך. מידי שבוע ניצן מעבירה שיעור פדגוגיה של חינוך, ואת התוכן הנלמד החניכות והחניכים מבצעים הלכה למעשה בהתנדבות הקבועה שלהם ברחבי העיר. יהל חמיאל מקריית שמונה ורוני לובסקי מירושלים, חניכות המכינה במחזור הראשון שלה, סיפרו לנו על ההתנדבות כחלק בלתי נפרד המיום-יום שלהן.

יהל סיפרה – "בצוות שלי אנחנו בעיקר מעבירים פעולות של משחקים, ודרכם מעבירות הרבה תוכן." רוני הוסיפה, "אנחנו גם גם מעבירים שיעורים – לדוגמה סביב ט"ו בשבט, יום האישה, יד שניה והחשיבות של צריכת יד שניה מבחינה אקולוגית". ניצן סיפרה שהמטרה העיקרית של המשימה החינוכית הוא שהחניכות והחניכים יהוו מדריכים ומודל לחיקוי לנערים ונערות, ילדים וילדות ברחבי העיר. לאחרונה הם העמיקו בנושא משבר האקלים, ובהמשך לשיעורים בבתי הספר על חשיבות צריכת יד שניה הקימו יריד יד שניה גדול בעיר.

רוני ויהל סיפרו שהקשרים שנרקמו ביניהן לבין החניכים הם בלתי נשכחים בעבורן. "אחת החניכות ציירה אותי, וכל כך התרגשתי".

WhatsApp Image 2022 05 01 at 13.26.57

"יש מקום לכולם" – הכנה לצה"ל מתוך ציונות פמיניסטית

בשנה הבאה חניכי המכינה יתגייסו לצה"ל, ובתקווה, מספרת ניצן, ייקחו איתם גם את הערכים והשיח המיוחד שהם מעמיקים בו בשנת המכינה. "לדעתי אחד הדברים המרכזיים במכינה הוא ליצור רעיון חדש של ציונות פמיניסטית קווירית. זה אולי עשוי להעלות הרבה שאלות, אבל הן לא הופכות את הערכים הללו למנוגדים, ואנחנו גם לא מתייחסות לזה כך. מכינת רות פתוחה לכולם – לכל המגדרים, לכל רצף המיניות, יש לנו חניכים שהזהות המינית הביאה אותם למכינה ויש שלא. יש מקום לכולם – לכל חניך או חניכה שרוצים לעסוק באקטיביזם, ליצור, להביא משהו חדש, ללמוד באופן חדש ששם בתוכו את הראיה הזו. אפשר באופן הזה להתגייס לקרבי, לחיל החינוך או ל-8200. זה לא מכין למשהו ספציפי."

"מכינת רות מלמדת כיצד אפשר להחזיק מורכבות, לקבל את האחרת ולא לפתח קיצוניות כזו או אחרת, אלא להיות אנשים שנמצאים באחריות לחברה הישראלית. אלו החיילים והחיילות שאנחנו מאחלות להן – שמטרתם לא קריירה אישית או מצויינות אישית אלא תפיסה רחבה על החברה."

גם על ההכנה הפיזית לצה"ל יש דגש חשוב במכינת רות, מוסיפה ניצן: "מבחינתנו ההכנה לצה"ל והאימון הגופני הם דברים חשובים בתוך היום יום של המכינה. חלק מהפדגוגיה שלי גם כמחנכת פמיניסטית זה האימון הגופני ולקחת אותו מאוד ברצינות. חשוב לנו לקדם כל אחת מהנקודה שהיא מגיעה – אם יש לה גישה לכושר או שזו ההתחלה. התחום של ההכנה לצבא מבחינה מנטאלית וגם מבחינה פיזית הוא בלתי נפרד – לשם כך אנחנו מתכנסות כמכינה."

WhatsApp Image 2022 05 01 at 13.26.57 1

וגם להכנה המנטאלית יש משמעות עמוקה במכינת רות. ההיכרות עם דעות מורכבות וערכים מגוונים מעודדת שמירה על מגדלור ערכי פנימי, שיאיר את דרכם של בוגרי המכינה בצה"ל ובבחירות שלהם באזרחות. ניצן מספרת: "מכינת רות מלמדת כיצד אפשר להחזיק מורכבות, לקבל את האחרת ולא לפתח קיצוניות כזו או אחרת, אלא להיות אנשים שנמצאים באחריות לחברה הישראלית. אלו החיילים והחיילות שאנחנו מאחלות להן – שמטרתם לא קריירה אישית או מצויינות אישית אלא תפיסה רחבה על החברה."

"אנחנו כל הזמן בתהליך. עשיתי כאן דברים שבחיים לא חשבתי שאני מסוגלת לעשות"

כששאלנו את יהל ורוני למי היו ממליצות להגיע למכינה הן אמרו בחיוך שלכולם. רוני סיפרה "בגלל שאנחנו מסתכלים בצורה שונה על הדברים, זה משהו שכולם צריכים לחוות. אני חוזרת הביתה פעם בשבועיים ומספרת להורים מה שלמדנו כאן, ואלו דברים שמחוץ למכינה לא יצא ללמוד, והם כן חשובים ודברים שכולם צריכים להיחשף אליהם."

שתיהן סיפרו שנקודת המבט וצורת החינוך במכינה שונה מבמסגרות שלקחו בהן חלק קודם לכן. רוני אמרה: "אנחנו מסתכלים פה על דברים מנקודת מבט מאוד שונה ממקומות אחרים וממה שעשיתי אי פעם. אנחנו בוחנים סוגיות ותכנים לפי ההשפעה שלהם על אוכלוסיות שונות וחלשות יותר, בין אם זו קהילת הלהט"ב ובין אם זו אוכלוסיה מוחלשת אחרת."

"הייתי ממליצה לכולם להגיע. בגלל שאנחנו מסתכלים בצורה שונה על הדברים, זה משהו שכולם צריכים לחוות. אני חוזרת הביתה פעם בשבועיים ומספרת להורים מה שלמדנו כאן, ואלו דברים שמחוץ למכינה לא יצא ללמוד, והם כן חשובים ודברים שכולם צריכים להיחשף אליהם"

יהל סיפרה שזו לא הפעם הראשונה שהיא נתקלת בנקודת המבט הזו: "זאת כן פעם ראשונה שזה לא בא ממני או מהמשפחה שלי. לא עסקתי בשילוב בין יהדות לפמיניזם לפני כן".

גם כעת, כחודשיים לפני סיום המכינה, רוני מספרת שהיא רק ממשיכה ללמוד ולהתפתח, ושהיא מודה על בחירתה לקחת חלק בשנת המכינה כל יום מחדש: "אנחנו כל הזמן בתהליך. אנחנו כל הזמן מתגבשים יותר. אני לומדת להכיר את עצמי יותר וגם את החברות במכינה יותר. עשיתי כאן דברים שבחיים לא חשבתי שאני מסוגלת לעשות, גם דברים בסיסיים: אני מדריכה בבתי ספר ומעבירה שיעורים, באופן כללי התחלתי להסתכל על בתי ספר ועל מורים בצורה מאוד שונה. אם היית באה לרוני שלפני שנה והיית אומרת לה על מה שאני עושה עכשיו – היא הייתה מקבלת את זה בשוק טוטאלי ובחוסר אמונה."

WhatsApp Image 2022 05 01 at 13.26.57 3

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.