חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

"רציתי לחזור להדריך כדי לחזור הביתה" – שלושת בוגרי עמי-חי שחזרו למכינה

ליאל פליישמן, בניה כרמונה ומטר לוי החליטו לחזור למכינה שבה למדו וחיו רק לפני כחמש שנים, והפעם כמדריכים – "הרגשתי צורך לתת חזרה למקום שהעניק לי כל-כך הרבה"

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

כל חניך במכינה יודע כמה המדריכים הם חלק בלתי נפרד ממנה. הם אלו שמכווינים, מלמדים ויודעים לתת כתף תומכת בשעת הצורך. אך לא כל החניכים זוכים למדריך שהיה חניך בעצמו באותה המכינה, ויותר מכך – לא כולם מחליטים לחזור להדריך במקום שבו למדו וחיו בעצמם. ליאל, בניה ומטר היו לפני שנים ספורות חניכים במכינת עמי-חי שבקיבוץ כרמים, והחליטו לשוב אליה כמדריכים.

WhatsApp Image 2022 03 06 at 22.42.02

ליאל פליישמן מירושלים הייתה חניכה במכינת עמי-חי לפני 4 שנים במחזור י"ז. בין המכינה להדרכה במכינה הייתה מדריכת שו"ב בצבא. היא סיפרה לנו: "ידעתי שארצה לחזור בתור מדריכה עוד מאז שהייתי חניכה. רציתי לחזור להדריך כדי לחזור הביתה, הפעם בתור מדריכה, וכדי לקחת חלק משמעותי בחיי היום-יום והפיתוח של המכינה".

"הבנתי שיש בי עוד לתת ועוד רצון לעשות ולחזור לעולם של המכינות, ולמכינה שלי במיוחד"

גם בניה כרמונה מאפרת, שהיה חניך בעמי-חי בשנת 2017, ידע כבר בסיום המכינה שהוא עוד ישוב. כחמישה חודשים לאחר שחרורו מהצנחנים הוא התחיל את התפקיד. למעשה, הוא ראה בהדרכה דרך לתת חזרה למקום שצמח בו: "עברתי חוויה משנת חיים כחניך במכינה ורכשתי כלים מדהימים לחיים, יכולות הסתגלות למצבים מורכבים וחוויתי שבועות תוכן עמוקים, כך שהרגשתי צורך לתת חזרה למקום שהעניק לי כל-כך הרבה." בנוסף, בניה רואה בתפקיד ההדרכה ערך משמעותי עמוק: "ניתנה לי ההזדמנות לתת מעצמי לנערים בני 18 - 19 שבאו לעבור חוויה מעצבת. אני רואה בתפקיד המדריך אבן דרך בחייהם של החניכים ומחובתי להוציא מכך את המיטב – להצית לחניך את הסקרנות לעולם ולעולמות התוכן שסובבים אותנו ולגרום לו להטיל ספק ולהיות ביקורתי כלפי תפיסות כאלה ואחרות שמלוות אותו עד עכשיו."

WhatsApp Image 2022 03 05 at 19.44.16

"עברתי חוויה משנת חיים כחניך במכינה ורכשתי כלים מדהימים לחיים, יכולות הסתגלות למצבים מורכבים וחוויתי שבועות תוכן עמוקים, כך שהרגשתי צורך לתת חזרה למקום שהעניק לי כל-כך הרבה."

מטר לוי הדריכה במכינת עמי-חי כבר בשנה שעברה, והמשיכה בה לשנה נוספת. היא מספרת שבשנה הבאה היא מתכננת ללמוד משפטים וממשל. אצלה השאיפה לחזור להדריך עלתה דווקא במהלך שירותה הצבאי כקצינת מאבחנות ביחידת המיון של חיל האוויר: "תוך כדי השירות הרגשתי שחסר לי לקחת את היחידה שלי לסיורים בארץ, שיכירו ויראו את מה שזכיתי לראות בשנת המכינה שלי, אבל קשה מאוד לעצור את הכל ולצאת כשבכל יום ביחידה יש הרבה מה להספיק ולעשות, ובצבא המשימה לפני הכל. שם הבנתי שיש בי עוד לתת ועוד רצון לעשות ולחזור לעולם של המכינות, ולמכינה שלי במיוחד".

"מאוד קל ומאוד 'נכון' להשתחרר מהצבא, לעבוד קצת, לטוס לחול, לעשות פסיכומטרי, להתחיל ללמוד ולהיכנס לאוטוסטרדה של כל חייל משוחרר. אני החלטתי לעשות אחרת, לעצור רגע, לחשוב לעומק על התקופה הזאת ולהגיד – 'אוקיי, יש לי את כל הדברים האלה שאני צריך ויכול לעשות, אבל איפה נכנס העומק בחיים שלי?"

ליאל, בניה ומטר הגיעו ממקומות שונים ברחבי הארץ, אך שלושתם חשים באותה תחושת שליחות כשהם קמים בבוקר ומדריכים יחד במכינה. ליאל סיפרה – "רציתי לחזור כדי לקדם את המקום שהעניק לי את השנה המדהימה שהייתה לי". בניה הוסיף שהוא רואה במכינה גם הזדמנות למפגש בין חניכים שנמצאים טרם גיוסם לצה"ל ומדריכים משוחררים, ולכן יש להדרכה משמעות נוספת בעיניו. הוא סיפר שבחירתו הגיעה גם ממקום ערכי בעבורו:

 "מאוד קל ומאוד 'נכון' להשתחרר מהצבא, לעבוד קצת, לטוס לחול, לעשות פסיכומטרי, להתחיל ללמוד ולהכנס לאוטוסטרדה של כל חייל משוחרר. אני החלטתי לעשות אחרת, לעצור רגע, לחשוב לעומק על התקופה הזאת ולהגיד – 'אוקיי, יש לי את כל הדברים האלה שאני צריך ויכול לעשות, אבל איפה נכנס העומק בחיים שלי? איפה נכנסת ההתעסקות בסוגיות מהותיות בחברה שלנו? איפה נכנס השיח הציוני?

WhatsApp Image 2022 03 05 at 19.52.43

זה לא אומר שלהדריך במכינה זה הדבר הכי נכון לכולם, בשבילי זה היה מאוד מכוון לשם, אבל כל אחד יכול למצוא את המקום שלו לעסוק בדברים האלה במקומות כאלה ואחרים. כשהמנטליות שהובילה אותי לזה היא ההבנה שרגע לפני שאני נזרק למסלול החיים הרגיל, אני חייב לתת מעצמי לחברה, לנוער, לחנך לערכים גבוהים שהייתי רוצה לחיות לצידם כאזרח במדינה."

ובאמת, הקשר המיוחד שיש לחניכים ולמדריכים הוא חלק בלתי נפרד משנת המכינה. מטר סיפרה על רגע אחד שזכור לה במיוחד מההדרכה במכינה בשנה שעברה, מתחילת דרכה כמדריכה בעמי-חי: "העברתי לחניכים שיעור על הקהילה הגאה ועל היציאה שלי מהארון, חלקם העלו רצון ללכת ביחד למצעד הגאווה בבאר שבע. בסוף שנה נסענו רוב מוחלט של המכינה למצעד, שהייתה חוויה חדשה לחלק גדול מאיתנו והיה לי מדהים לעבור את זה ביחד עם החניכים שלי. יצא לי להכיר את העולם שלהם ולשמוע את החוויה שלהם מהמצעד, ודרך הסיפור שלי הם זכו להכיר משהו חדש. בסוף אחד היתרונות הגדולים בעיניי במכינה מעורבת הוא ההיכרות עם החברה הישראלית דרך החברים הקרובים, דרך האנשים שחיים איתם, והאירוע הזה מייצג את זה בעיניי".

רציתי לחזור להדריך כדי לחזור הביתה, הפעם בתור מדריכה, וכדי לקחת חלק משמעותי בחיי היום-יום והפיתוח של המכינה".

תפקיד המדריך והמדריכה במכינה עשוי להיות מאתגר לעיתים, אך ליאל, בניה ומטר רואים אותי על צידו הטוב ביותר – הם מוצאים משמעות עמוקה ביכולת להעביר מסרים ערכיים, להיות אוזן קשבת וכתף תומכת לחניכיהם. אין לנו ספק שאת תחושת השליחות והאהבה העמוקה לעשייתם כמדריכים, החניכים והחניכות במכינת עמי-חי מרגישים בכל יום ביומו – יישר כוח!

עכשיו אנחנו מזמינים אתכם!

גם אתם רואים את עצמכם מקדישים את שנה הבאה לחינוך ערכי, הדרכה ותרומה בעולם המכינות? השאירו פרטים בקישור ונהיה אתכם בקשר.

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.