הדפסת עמוד זה

"צריך גלגל, אנחנו גלגל" – אלפי חניכי המכינות מתנדבים במערך הבדיקות של מד"א

כבר מעל לחודש חניכי המכינות לובשים תכלת ונפרסים בעמדות הבדיקות של מד"א ברחבי הארץ. המועצות האזוריות מברכות והחניכים חשים תחושת שליחות וגאווה: "אימצנו את שיטת ה'צריך גלגל, אנחנו גלגל' במכינה"

22/02/2022

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

WhatsApp Image 2022 01 27 at 14.14.03

כבר כמעט חודשיים שבהם חניכי המכינות קמים בכל בוקר לשגרה מעט שונה. הם לובשים בגדי מגן תכולים, מצטיידים במסכות ובמטושים ומתגייסים למען מטרה אחת – לסייע למד"א, למועצות האזוריות ולקהילה בהתמודדות עם גל התחלואה בנגיף האומיקרון.

ביוזמה משותפת של מד"א והמכינות הקדם צבאיות, החניכים התגייסו בתחילת חודש ינואר, באופן מידי, לסייע באתרי בדיקת האנטי גן לנוכח העלייה הגדולה במספר הנדבקים. הם עברו הכשרה ייעודית ופעלו במקצועיות רבה. בפרויקט ההתנדבות השתתפו כ-2,000 חניכים. בממוצע פעלו 70 מתנדבים ביום, ובימי השיא כ-140 מתנדבים ביום מ-32 מכינות תורניות וכלליות. ההתגייסות המיידית ורוח ההתנדבות שנושבת בחניכי ובחניכות המכינות מלמדת לא מעט עליהם. כשהם נקראים לסייע הם עושים זאת מתוך שליחות עמוקה ובהצטיינות יתרה.

"היו גם הרבה תושבים שזיהו אותנו מהתנדבויות אחרות בעיר וזה היה ממש נחמד! כמעט כל נבדק/ת אמרו לנו שאנחנו ממש עוזרים ומחזיקים את מתחם הבדיקות."

שוחחנו עם נוי טורקיה, חניכת מכינת רקיע שהשתתפה בהתנדבות במערך מד"א, וסיפרה לנו על החוויה: "אני יכולה להגיד בשם כל החניכים והחניכות במכינה שההתנדבות הייתה מאוד משמעותית עבורנו. אני זוכרת שכמעט בכל סיכום יום במכינה היו לפחות כמה חניכים שסיפרו על כמה משמעותיים הרגישו בהתנדבות במד"א." נוי הוסיפה שכולם פעלו מתוך מחויבות ושליחות גדולה לכל נבדק, ושהם קיבלו הרבה הערכה והוקרה מצידם: "היו גם הרבה תושבים שזיהו אותנו מהתנדבויות אחרות בעיר וזה היה ממש נחמד! כמעט כל נבדק/ת אמרו לנו שאנחנו ממש עוזרים ומחזיקים את מתחם הבדיקות."

WhatsApp Image 2022 01 11 at 11.40.06

גם במועצות האזוריות מעריכים את התרומה יוצאת הדופן

במועצה האזורית עמק המעיינות לדוגמה, בחרו לשלוח מכתב תודה לחניכי מכינת העמק על תרומתם בתחנת הבדיקות: "אותן/ם צעירים וצעירות שהגיעו, עבדו במרץ רב וביעילות, מסתבר שהן/ם עברו הכשרה ייעודית מבעוד מועד והיו מאוד מקצועיים. נוכחותן/ם והשתתפותן/ם סייעו רבות להתנהלות הרצופה והמהירה של הבדיקות. מעבר ליעילות והחריצות, ניקר כי הן/ם פעלו בחפץ לב ובאדיבות רבה, דבר שיצר אוירה נעימה לכול הנוכחים."

ומהצפון לדרום, גם במועצה אזורית אשכול לא נשארו אדישים להתגייסות ופרסמו פוסט הוקרה לחניכי מכינת עצם: "תודה ענקית לחניכי מכינת עצם בנווה שהגיעו היום לתגבר בהתנדבות את אנשי מד״א בצוחר בדיגום בדיקות האנטיגן. החניכים, בראשות מנהל המכינה דוד בר חי, עברו הכשרה מקצועית ויסייעו גם בהמשך להפחתת העומס במערך הבידוק". מכינת עצם גם שברה שיא ארצי בקצב בדיקות הקורונה לשעה. חניכי המכינה דגמו בקצב של 100 אנשים בשעה ביישוב אבשלום שבעוטף עזה.

בשלוחות בני דוד החניכים התגייסו לסייע לקהילת היישובים שבהם הם שוכנים – עלי ומעלי אפרים, המרוחקים ממתחמי בדיקות הקורונה. החניכים הקימו תחנות אנטיגן בישובים אלו למען תושבי האזור, שבזכותם נחסכה מהם נסיעה ארוכה: "מעריכים מאוד את המאמץ להבאת בדיקות האנטיגן למעלה אפרים ואת ההשקעה בתפעול מערך הבדיקות!" כתבה קהילת מעלה אפרים לחניכים ולרב אליעזר בראון, ראש שלוחת מעלה אפרים במכינת בני דוד עלי.

WhatsApp Image 2022 01 10 at 13.38.23

"צריך גלגל, אנחנו גלגל"

נוי, חניכת מכינת רקיע הוסיפה "בעייני זה הכרחי לקיים התנדבויות כאלה במכינה – זה כל מה שאנחנו רק מדברים עליו במשך השנה, על איך לתרום לחברה וליזום, אז ברגע שיש צורך לאומי אנחנו נענים. אין משהו חשוב יותר וזו תהיה העדיפות הראשונה שלנו בשביל שנוכל לתרום איפה שצריכים אותנו. חשוב לא רק לדבר על הנושאים האלה אלא גם לפעול למענם, אנחנו אימצנו את שיטת ה"צריך גלגל, אנחנו גלגל" במכינה".

ובאמת, מילותיו של טרומפלדור מתארות את הרוח המיוחדת הנושבת בין המכינות הכלליות והתורניות ברחבי הארץ בשבועות האחרונים. אנחנו גאים ומעריכים את כל המכינות שהתגייסו וממשיכות להתגייס בימים אלו של שיא בתחלואה ועומס רב על עמדות הבדיקות. המכינות מפוזרות על פני אורכה ורוחבה של הארץ, ובמיוחד באזורי הפריפריה והיישובים מרוחקים – יישר כוח!

 "בעייני זה הכרחי לקיים התנדבויות כאלה במכינה – זה כל מה שאנחנו רק מדברים עליו במשך השנה, על איך לתרום לחברה וליזום, אז ברגע שיש צורך לאומי אנחנו נענים. אין משהו חשוב יותר וזו תהיה העדיפות הראשונה שלנו בשביל שנוכל לתרום איפה שצריכים אותנו"

תודה לחניכי ולחניכות מכינת אדרת בן שמן, מכינת אדרת כפר סילבר, מכינת אדרת עיינות, מכינת באר אורה, מכינת בארי, מכינת בני דוד מעלה אפריים, מכינת ברעם, מכינת גליל עליון כפר הנשיא, מכינת גליל עליון מעיין ברוך, מכינת גליל עליון עמיר, המכינה  הירושלמית, מכינת העמק, מכינת לפידות זוהר, מכינת חביבה רייק, מכינת ידידיה, מכינת כרם אל, מכינת מעוז לוד, מכינת מיצר, מכינת מיתרים לכיש, מכינת מנשרים קלו, מכינת הנגב חולית, מכינת הנגב צאלים, מכינת הנגב שדה בוקר, מכינת סופה, מכינת עז שלמה, מכינת עין פרת, מכינת עצם, מכינת ערבה חצבה, מכינת ערבה עין יהב, מכינת ערבה פארן, מכינת צהלי, מכינת רבין חיפה, מכינת רבין מזרע, מכינת רות, מכינת רוח השדה, מכינת רוח נכון, מכינת רקיע, מכינת שובו אחים, מכינת נחשון שובל, מכינת תבור ומכינת תבור מורן.