חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

הולכים על בטוח: המכינות הקדם-צבאיות שמות דגש על בטיחות

הקיץ בעולם המכינות הקדם-צבאיות מוקדש בשנים האחרונות לבטיחות:

הכשרות וריענונים במגוון תחומים הקשורים בשטח ובטיולים מתקיימים עבור כל צוותי 57 המכינות – מהמדריך הצעיר ועד לראש המכינה. מועצת המכינות הקדם-צבאיות ומשרדי החינוך וההתיישבות דואגים לפתח ולעדכן את ההכשרות, להפוך אותן רלוונטיות ומשפיעות, ולהטמיע בעולם המכינות תרבות ארגונית של בטיחות. "שהבטיחות לא תהיה גורם שמונע מאיתנו לעשות דברים, אלא שנוכל לעשות את מה שאנחנו רוצים – בצורה בטוחה". היעד הבא: בטיחות בשגרה.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

סימולציות אחראי טיולים 1 יום אחראיי טיולים, הדמיית מצב התייבשות

שעת צהריים חמה, אמצע טיול עם חניכי המכינה בהרי ירושלים. עוד חצי שעה לנקודת הסיום, ועומס החום אמנם נצפה מראש – אך הקדים בשעתיים. החובש התייבש ושוכב מעולף על הרצפה, ואם לא די בכך לרוב החניכים נגמרו המים, ונקודת המילוי הבאה היא רק בסיום. מה עושים עכשיו? התרחיש הזה, ועוד רבים אחרים, תורגלו במהלך הכשרת רכזי טיולים חדשים במכינות הקדם-צבאיות שהתקיימה לאחרונה, ונועדו לתרגל את הצוותים ולהכשיר אותם גם למקרי קיצון.

במהלך הקיץ התקיימו ויתקיימו לצוותי 57 המכינות הקדם-צבאיות – מהמדריכים ועד לראשי המכינות – מגוון ימי עיון, הכשרות וריענונים בתחומי הבטיחות בטיולים ובשגרה, ליווי נשק וליווי רחצה, רכזי ניווט ואחראי טיולים. ההכשרות הללו, שמתקיימות בארגון מועצת המכינות הקדם-צבאיות ובסיוע משרדי החינוך וההתיישבות, הן חובה לצוותי המכינות החדשים והוותיקים. "הקיץ הוא הנקודה לעשות בה איפוס ואיתחול. הרבה מהצוותים מתחלפים בקיץ", מסביר שמוליק שאול, רכז בטיחות ושטח במועצת המכינות הקדם-צבאיות.

"רואים את ההשתדלות של מועצת המכינות, משרד החינוך, משרד ההתיישבות וחדר מצב – כולם רוצים שנטייל, פשוט שנלמד לעשות את זה כמו שצריך. בשביל זה קיימות ההכשרות המקצועיות, הרציניות, שנוגעות גם בתוכן וגם בפרקטיקה"

"יש מי שמוכן להילחם, לעבוד ולהתאמץ כדי שעולם הטיולים והשטח במכינות ימשיך לפעול בבטיחות, להיות חזק ורלוונטי, וזה לא קל", אומר נבו וינטראוב, ראש השלוחה החדשה של מכינת מיתרים-לכיש בקיבוץ דורות. "רואים את ההשתדלות של מועצת המכינות, משרד החינוך, משרד ההתיישבות וחדר מצב – כולם רוצים שנטייל, פשוט שנלמד לעשות את זה כמו שצריך. בשביל זה קיימות ההכשרות המקצועיות, הרציניות, שנוגעות גם בתוכן וגם בפרקטיקה".

מהכיתה אל השטח

הכשרות הבטיחות למכינות מתפתחות ונבנות משנה לשנה. "אחד השינויים שעשינו, למשל, היה להאריך את הכשרת אחראי הטיול מיום אחד – שבו ישבו ושיננו נהלים – ליומיים, כשאחד הימים הוא תרגול מעשי של סימולציות בשטח", מסביר שמוליק. "דוגמא נוספת היא שאת יום ריענון הנהלים החלטנו להעביר לספטמבר, אחרי תחילת שנה, כי לא היה רלוונטי לשפוך הרבה נהלים על המדריכים החדשים בקיץ, עוד לפני שהתחילו את התפקיד וחוו את המכינה".

יום הנהלים הפך גם הוא להיות מעשי יותר, עם תרגולים בשטח. "במקום לשבת ולקרוא נהלים, המדריכים קוראים את הנהלים לפני-כן, בעצמם, ובמהלך יום הריענון אנחנו מדברים על מקרים אמיתיים שקרו, דרכם אפשר להבין את חשיבות הנהלים. הם מבינים שאם במקרה לדוגמא איש הצוות היה עומד בנוהל – המקרה היה נמנע", מבהיר שמוליק. "הפכנו את זה למעניין יותר, מעשי ודינאמי. ללמידה דרך חוויה".

יום הנהלים הפך גם הוא להיות מעשי יותר, עם תרגולים בשטח. "במקום לשבת ולקרוא נהלים, המדריכים קוראים את הנהלים לפני-כן, בעצמם, ובמהלך יום הריענון אנחנו מדברים על מקרים אמיתיים שקרו, דרכם אפשר להבין את חשיבות הנהלים. הם מבינים שאם במקרה לדוגמא איש הצוות היה עומד בנוהל – המקרה היה נמנע", מבהיר שמוליק. "הפכנו את זה למעניין יותר, מעשי ודינאמי. ללמידה דרך חוויה".

"במקום לשבת ולקרוא נהלים, המדריכים קוראים את הנהלים לפני-כן, בעצמם, ובמהלך יום הריענון אנחנו מדברים על מקרים אמיתיים שקרו,
דרכם אפשר להבין את חשיבות הנהלים. 
הפכנו את זה למעניין יותר, מעשי ודינאמי. ללמידה דרך חוויה".

גם המפגש עם אנשי צוות משאר המכינות, שמאפשרת ההכשרה, הוא חשוב ומשמעותי. "כל מפגש עם המקבילים שלך הוא מבורך. בטח בתפקידים האלו שבהם אתה לפעמים יחסית לבד בצוות עם מדריכים. המפגש והשיח עם קבוצת השווים שלך הוא מאוד ממקצע. הניסיון, הפתיחות והעזרה ההדדית הם מדהימים".

בטיחות מאפשרת – לא מונעת

אי אפשר להגיד "בטיחות בעולם המכינות", מבלי להזכיר את אסון מכינת בני-ציון בנחל צפית. "אחרי האסון הבנו שיש פער גדול בחלק מהמכינות – במקום המקצועי שלהן", מתאר שמוליק. ודני זמיר, מנכ"ל מועצת המכינות, מוסיף: "טרם האסון היה קיים מסמך המלצות כללי של מועצת המכינות, שהיא גוף וולנטרי פרטי של המכינות. המסמך כלל מטבע הדברים כשמו - המלצות בלבד לגבי נהלים מומלצים בכל התחומים, גם בנושא היציאה לשטח. מבחינת משרדי הממשלה שהם הרגולטור והאחראי היה עד לאסון סירוב מוחלט לחתום או להנחות או לאכוף על המכינות נוהל כלשהו, וגישת משרדי הממשלה היתה שכל מכינה אחראית לעצמה".

אחרי האסון, התחילו לבסס עבודה עם נהלים. "ייצרנו פלטפורמות לשיתוף ידע ולשיתוף באירועים ובחומרים. בנוסף, התחלנו לקיים הכשרות מקצועיות לצוותי המכינות, שיהיו מקצועיים יותר בתחום השטח, הטיולים והבטיחות", משלים שמוליק.

"אנחנו רוצים שזו תהיה בטיחות מאפשרת.
כלומר, שהבטיחות לא תהיה גורם שמונע מאיתנו לעשות דברים,אלא שנוכל לעשות את מה שאנחנו רוצים – בצורה בטוחה. זה הרעיון".

שמוליק, שנכנס לתפקידו ב-2019 , ובעצם היה הראשון למלאו, מסביר כי השאיפה המרכזית של מועצת המכינות היא ליצור שינוי בתרבות הארגונית של המכינות הקדם-צבאיות. "בהכשרות אנחנו לוקחים את כל השדרה של הצוות – מראש המכינה דרך רכז הטיולים או אחראי הטיול, לזה שבפועל בשטח, ומחברים אותם לחומר המקצועי ולנהלים. נותנים להם כלים ומלמדים אותם תהליכי עבודה נכונים".

כחלק מהבנת השוני מעולם החינוך הפורמאלי, למכינות הקדם-צבאיות ישנם מספר נהלים יחודיים. לדוגמא, למטיילי משרד החינוך אסור להיכנס למים מעל גובה מותניים. "חניכי המכינות הם נערים שנכנסים באופן חופשי למים כשהם מטיילים עצמאית. לכן אנחנו רוצים למצוא איך עושים את זה במסגרת המכינה בצורה בטוחה, ומהן ההכשרות הדרושות לכך", מדגים שמוליק. "אנחנו רוצים שזו תהיה בטיחות מאפשרת. כלומר, שהבטיחות לא תהיה גורם שמונע מאיתנו לעשות דברים, אלא שנוכל לעשות את מה שאנחנו רוצים – בצורה בטוחה. זה הרעיון".

סימולציות אחראי טיולים 3יום אחראיי טיולים בהרי ירושלים

הדרך עוד ארוכה

לשנה הקרובה, שנת תשפ"ב, מתאר שמוליק שלושה יעדים של מועצת המכינות בתחום הבטיחות במכינות. "אנחנו רוצים לבסס חוזר מנכ"ל חדש וייעודי עם נהלים מיוחדים למכינות, להפוך את אתר האינטרנט שלנו לכלי משמעותי להנגשת ושיתוף ידע לצוותים, ולעלות מדרגה במקצועיות פורום הלמידה של אנשי מקצוע רכזי הטיולים, שהקמנו בשנה שעברה", מונה שמוליק. "והאתגר הכי גדול הוא להתחיל להתעסק בבטיחות של השגרה של היומיום, כי כרגע אנחנו מתעסקים בעיקר בטיולים".

מנכ"ל המועצה דני זמיר סבור שאף שתחום הבטיחות בעולם המכינות הקדם-צבאיות התקדם משמעותית בשנים האחרונות מאז האסון, מימוש מלא ומשלים של התהליך דורש רגולציה מותאמת והשקעת משאבים שחסרה היום. "העסקתו של רכז בטיחות אחד שמרכז הכל זה לא מספיק, אבל צריך לזכור שמי שמעסיק אותו הוא גוף פרטי והמדינה אפילו בזה לא משתתפת", אומר זמיר. "דרישה של המדינה מהמכינות לקיום מוסדות ותפקידים על ידי הגוף הפרטי הנקרא מועצת המכינות ללא הקצאה משאבית איננה סבירה ומקשה מאד על התהליך".

"הדרך עוד ארוכה והמשאבים שלנו מוגבלים.
אני אדם אחד שממונה על בטיחות במועצה, ואני לא יכול להתעסק בכל התחומים בבת אחת, המדינה חייבת לסייע באופן ממשי ומהותי".

גם כששמוליק מביט קדימה הוא מציין את הקשיים במצב הקיים: "הדרך עוד ארוכה והמשאבים שלנו מוגבלים. אני אדם אחד שממונה על בטיחות במועצה, ואני לא יכול להתעסק בכל התחומים בבת אחת, המדינה חייבת לסייע באופן ממשי ומהותי", מדגיש שמוליק.

סיכום השיחות עם שמוליק, עם דני, ועם אנשי השטח מביא למסקנה משותפת לכולם: עולם המכינות נמצא בתהליך מואץ ועבר כברת דרך ארוכה מאז האסון בכל נושא הסדר הבטיחות. אבל, זוהי עבודה שלעולם לא מסתיימת. יש לרענן ולאתר תחומים לא מטופלים, לחפש לקונות ולטפל בהן מראש, ובעיקר לזכור שהדרך עודנה ארוכה עד ליום שבו נוכל לומר – המשימה הושלמה.

סימולציות אחראי טיולים 6

ארכיונים קשורים

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.