חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

להיות גאים בנשים הלוחמות

יובל לינדן, ראש המכינה הקד"צ של בינ"ה ע"ש אריה לובה אליאב. בטור דעה ב"ישראל היום" על החלטת הרמטכ"ל בעניין נשים לוחמות בשריון 

רביעי, 23 נובמבר 2016 09:50

 ההחלטה המסתמנת של צה"ל לפתוח תפקידי לחימה בחיל השריון לנשים היא צעד חשוב. על צה"ל מוטלת המשימה של הבטחת ביטחוננו, והקריטריונים לתפקידי לוחמה צריכים להיות היכולת וצורכי הצבא ולא מין המתגייסים או המתגייסות.

חלק משיקולי המערכת לגייס בנות נובע מהיקפים הולכים ויורדים של מחזורי גברים מתגייסים, ובעקבות צמיחה מתמדת בשיעור החרדים הלא מתגייסים ודתיים־לאומיים שהולכים לישיבות הסדר ועושים שירות מקוצר. זו הסיבה האמיתית לגיוס בנות לתפקידי לוחמה. מכאן תמוהה היא התנגדות הרבנים למהלך חשוב זה. 

לפני שבועיים קיימנו במכינה הקדם־צבאית של בינ"ה ע"ש לובה אליאב פאנל לקראת תהליך המיון בצה"ל. פיצלנו את המשתתפים לתפקידים קרביים ולכאלה שאינם קרביים. בחלק שבו ישבו המיועדים לשירות קרבי מצאנו כי לפחות רבע מהם מורכב מבנות המכינה, המתעניינות בשירות משמעותי ביחידות השדה של צה"ל. הן תצטרפנה לעשרות הבוגרות של המכינה שנמצאות עם מאות נשים שבחרו לעשות מעשה ציוני, שאינו מובן מאליו, ולשרת ביחידות השדה המעורבות.

אמנם אני נח"לאווי בעברי, אבל את שירות המילואים שלי אני עושה בחטיבה 188 של השריון. בכל המבצעים האחרונים ברצועת עזה זכיתי לראות מקרוב את החשיבות של אנשי החיל המדהים הזה. משמח לחשוב שהטנק יקבל בקרוב תגבור של מאות לוחמות מלאות מוטיבציה להשתלב ולתרום. כמו בכל מקום ובכל תפקיד, יש דרישות שצריך לעמוד בהן, ובמקרה של תפקידי לחימה מדובר גם בדרישות פיזיות. מדובר ביכולת לעמוד בתנאים הפיזיים והמנטליים של השטח, אולם כמו שיש גברים שמתאימים ומסוגלים ויש כאלה שלא - כך גם בקרב הנשים. השאיפה לשלב נשים בצה"ל נובעת נטו מצורכי הצבא, ולא מניסיון להדיר את הציבור הדתי משורותיו, כפי שחלקים ממנו חוששים. 

המהלך של הגברת מספר המתגייסים מהישיבות הדתיות־לאומיות הוא מהלך מדהים ששינה את פני צה"ל והעניק, ליחידות השדה בעיקר, ציבור נוסף ואיכותי שימלא את שורותיו. כניסתם המוגברת שינתה את ההתנהלות ביחידות שבהן שולבו כדי להכילם. האם כניסת נשים לחילות נוספים תשנה את אופי השירות שם? סביר להניח שכן. האם ייווצרו אתגרים של שירות משותף? כמובן, וצה"ל יידע להתמודד איתם כמו בשאר החילות. אם כן, מדוע מה שנעשה עבור הציבורי הציוני של הזרם הדתי־לאומי לא ראוי שייעשה כאשר מדובר ביותר מ־50 אחוזים מהחברה הישראלית? הערך של שוויון בין נשים לגברים אינו עניין פעוט וזניח בציבור הרחב בישראל. 

בעידן שבו בעיקר נוהגים לבקר את "הנוער של היום" על היותו מרוכז בעצמו, מרגש לראות קבוצה הולכת וגדלה של בנות שמראות כי הן מתעלמות מסטריאוטיפים אלו והולכות למקום שבו צה"ל רוצה וצריך אותן. כשאני חושב על הבוגרות שלנו במג"ב, קרקל ושאר יחידות השדה, אני גאה מאוד, ואהיה גאה גם בעתיד כשנשלח בוגרות מכינה להוביל את הגיוס החלוצי לחיל השריון. אנחנו, כמכינה וכארגון הדוגל בשוויון בין גברים לנשים, מעודדים את המהלך ומקווים להתגברותו. 

מתוך "ישראל היום", 23.11.2016, למעבר למאמר לחץ כאן

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק לחג השבועות חמישי, 28 מאי 2020 08:50
ממתק לשבת - פרשת שלח לך שישי, 12 יוני 2020 08:59
ממתק לשבת - פרשת בהעלותך שישי, 05 יוני 2020 10:04

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.