ערן גל-אור

שמי ערן גל-אור, בן 29, מנהל התוכן בהוצאת ספרי הטיולים "מסלולים > להתאהב בארץ מחדש", אותה הקמתי יחד עם אבי. מורה דרך, איש צוות במכינת 'בני ציון' בתל-אביב, וראש תכנית "המדרשה למעשה" המיועדת לבוגרי מכינות קדם צבאיות לאחר שירותם הצבאי.

ערן גל-אור

שמי ערן גל-אור, בן 29, מנהל התוכן בהוצאת ספרי הטיולים "מסלולים > להתאהב בארץ מחדש", אותה הקמתי יחד עם אבי. מורה דרך, איש צוות במכינת 'בני ציון' בתל-אביב, וראש תכנית "המדרשה למעשה" המיועדת לבוגרי מכינות קדם צבאיות לאחר שירותם הצבאי.

נולדתי בירושלים בשנת 1984 למשפחה ירושלמית ותיקה, גדלתי והתחנכתי ברשת בתי הספר תל"י (תגבור לימודי יהדות) ובתיכון המסורתי בעיר. בכיתה י"ב קיבלתי החלטה לדחות את השירות הצבאי בשנה, ולהצטרף למחזור ב' במדרשה למנהיגות, המכינה הקדם צבאית 'עין פרת' בכפר אדומים. באותם ימים לא יכולתי להבין את גודל ההחלטה, ואת ההשפעה שתהיה לה על חיי האישיים, על תפיסת עולמי ועל עיסוקיי בהווה וכפי הנראה, גם בעתיד.

במהלך השנה ב'עין פרת' נחשפתי למציאות החברתית המורכבת במדינת ישראל, למדתי רבות על עצמי ועל יכולותיי האישיות, זכיתי בחברי מעלה שמלווים אותי בחיי עד היום, אך יותר מכל – העמקתי שורשים. ראשית, התחזקה בי תחושת השייכות – לעם ישראל, לארץ ישראל, לחברה הישראלית. ומתוכה צמחה גם תחושת האחריות כלפיהם. שנית, בעקבות פעילותי ב'ועדת טיולים', בגלל שבועות השטח המאתגרים בהם הלכנו בנופי ארצנו ופגשנו אותה ואת תושביה, ובזכות טיולי יום שבת בבוקר בנחל פרת עם המדריך האהוב נעם אדוריאן – למדתי לטייל. ולמדתי את הכוח האדיר שיש בחיבור בין אדם לאדמה, ביני ובין הארץ, את העוצמה שבהכאת שורשים בקרקע.

את שירותי הצבאי עשיתי ביחידת מודיעין בחיל הים. לקראת סוף שנת 2006 השתחררתי מצה"ל, ובחרתי לצאת ולטייל בשבילי ארצנו. לא חשתי צורך לבלוע את כל העולם, לא חיפשתי לחפש את עצמי בהודו או בדרום אמריקה. המכינה הותירה בי את הרצון העז להכיר את הבית, את ארץ ישראל, ברגליים, לפני שאני יוצא ותר בשדות זרים. אחרי מספר שבועות של תכנון, במוצאי ראש השנה תשס"ז, יצאתי למסע בן 7 חודשים – מהחרמון עד לאילת. לא רציתי ללכת בשביל ישראל, אלא בשביל שרגליי יוליכו אותי בו, בין נופים מגוונים, היסטוריה עשירה ואנשים מרתקים. אל השבוע הראשון במסע (ולאחר מכן גם לחלקים רבים וטובים) הצטרף דוד, אבא שלי, שסיים גם הוא פרק בחייו, ויחד התחלנו ללכת ממרומי החרמון, דרך הנחלים חזורי וגובתה, חרמון ושניר אל מרומי רמות נפתלי. חצינו את עמק החולה, טיפסנו אל רמת הגולן, ירדנו אל הכנרת, ומכאן הדרך ארוכה מלפרט…

כבר בראשית המסע עלתה והתחדדה אצלנו ההבנה, שאין מספיק אנשים שבוחרים לטייל בארצנו היפה. אחת הסיבות שהייתה ברורה לנו, היא שאין חומר נגיש, מדויק ומהימן, שאפשר לצאת ולטייל בעקבותיו באופן בטוח. תחושות הבטן משנת המכינה שבו ועלו – כיצד נחזק אצל אזרחי ישראל את תחושת החיבור למדינה ולארץ? את האהבה אליה?

הרעיון קרם עור וגידים במהרה. התחלתי לכתוב את המסע לפרטיו הקטנים ביותר, ובמהרה הבנו שיש בידינו רעיון שניתן לעוף איתו רחוק. "נוציא לאור ספרי טיולים. נעניק לכל מי שבוחר לשבת בבית אפשרות טובה לבילוי – יציאה לשטח. ניתן לו את כל המידע המדויק, המגוון והנגיש ביותר". השם כבר רץ בראש – להתאהב בארץ מחדש. זו התחושה איתה קמנו אנחנו כל בוקר – שבכל פעם שאנו יוצאים לשטח ומתחילים ללכת, אנו מתאהבים בארץ מחדש.

מאז עברו יותר מ-6 שנים, במהלכן הקמנו את הוצאת ספרי הטיולים מסלולים > להתאהב בארץ מחדש, ההוצאה המובילה כיום את תחום ספרות הטיולים בארץ. אנו עוסקים בטיולים, בכתיבה ובעריכה של סדרות ספרי טיולים, שמטרתן לחזק את הזיקה ואת האהבה של עם ישראל לארץ ישראל. אני מאמין שהציבור הרחב זקוק רק לדחיפה קלה, למידע נגיש ונוח, לתמונות שיעשו חשק לצאת מהבית אל השטח. שם, בלב השטח, מתרחש החיבור. טיול אחר טיול, פעם אחר פעם, מתחזקת האהבה, מתחזק הקשר. איני יודע לאמוד את היקף ההשפעה במדויק, אך מהיכרות עמוקה עם התחום ומשיחות יומיומיות עם מטיילים, ברור לי מעל לכל צל של ספק כי אנו נמצאים בכיוון הנכון. יותר ויותר אנשים יוצאים לחיק הטבע, בוחרים לשבת על שפת מעיין ביום שישי בצהרים, מחפשים אחר נקודות פורחות בימות החורף והאביב, מטיילים בעקבות ההיסטוריה והמקורות.

בשש השנים האחרונות, במקביל לכתיבת והוצאת הספרים לאור, אני שותף להקמתה ולניהולה החינוכי של מכינת "בני ציון" בתל-אביב. המנוע, השנה שלי בעין פרת, יחד עם הדלק הקבוע שאני מקבל משהותי ופעילותי במכינת בני ציון, הם אלו שנותנים לי את הכוח והעוצמה לפעול ולהשפיע בקנה מידה ציבורי רחב, באופן ערכי ומתוך תחושת שליחות. אני גאה להיות חלק מהמפעל החינוכי החשוב מאין כמותו של המכינות הקדם צבאיות – המדרשות למנהיגות, ומודה על הזכות שניתנה לי בשנת המכינה ב'עין פרת', ובשנותיי כאיש צוות ב'בני ציון'.

כל המכינות הקדם צבאיות בישראל

  • מכינות תורניות
  • מכינות כלליות

כל המכינות הקדם צבאיות בישראל

  • המכינות הכלליות
  • המכינות התורניות

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.