עמית חזן

שמי עמית חזן, בן 29, סטודנט שנה ג' לעבודה סוציאלית ויושב ראש אגודת הסטודנטים במכללת "ספיר". גדלתי והתחנכתי בגן יבנה ובשנותי בתיכון הייתי שחקן כדורסל בנבחרות השונות. לאחר סיום הלימודים בגיל 18, החלטתי לאחר לבטים רבים להצטרף ל"מדרשה למנהיגות חברתית- עין פרת" בכפר אדומים.

עמית חזן

שמי עמית חזן, בן 29, סטודנט שנה ג' לעבודה סוציאלית ויושב ראש אגודת הסטודנטים במכללת "ספיר". גדלתי והתחנכתי בגן יבנה ובשנותי בתיכון הייתי שחקן כדורסל בנבחרות השונות. לאחר סיום הלימודים בגיל 18, החלטתי לאחר לבטים רבים להצטרף ל"מדרשה למנהיגות חברתית- עין פרת" בכפר אדומים.

לאחר קבלת החלטה זו לא ידעתי עד כמה הצטרפותי למדרשה תהיה קרש קפיצה משמעותי לפעילויות החברתיות בהן אני מעורב עד היום. כחניך במכינה הקדם צבאית נחשפתי לעולמות תוכן חדשים ורחבים ולפעילויות חברתיות מגוונות, דבר אשר מילא אותי ברוח יצירה ועשייה חברתית. לאחר חצי שנה במדרשה, החלו לעלות בי מחשבות על "היום שאחרי" המכינה, התחלתי לשאול את עצמי שאלות באשר למחויבות החברתית שלי, כמה אני יכול לתרום לחברה ואיפה המקומות בהם אני רואה עצמי מוביל שינוי חברתי.

על אף כל השאלות, דבר אחד ידעתי והוא שאני אוהב לעבוד עם ילדים ושאת העשייה שלי ארצה להקדיש לחבר'ה הצעירים שאני כה אוהב. היה לי ברור כבר בשלבים הראשונים שארצה לעבוד עם ילדים שצריכים אותי והמחשבה המידית הייתה לפנות לילדים בסיכון גבוה- כאלה שחיים בעוני, נפגעו מינית, או חשופים לסיכונים שונים כגון תחנת סמים שמתקיימת בביתם ועוד. כשהתחלתי לגבש בצורה ממשית תוכנית למיזם חברתי, פניתי לאיתור שותפים פוטנציאלים לעבודה בירוחם, ערד, באר שבע ודימונה. אחרי שבועות של חיפושים פגשתי את אילנית לוגסי מדימונה- פעילת שכונות שהייתה ילדה בסיכון בעצמה ולימים הפכה ליושבת ראש ארגון המשפחות החד הוריות בעיר.

צעיר ואנרגטי הצעתי לה שנפתח יחד קייטנת קיץ לילדים בסיכון מכיתות א' עד ו' וכבר אז הצבתי מספר גבוה של 100 ילדים שרציתי שישתתפו בשנה הראשונה לפעילות. חלוקת העבודה התחלקה בינינו- אני הייתי ממונה על הפן ההדרכתי,על גיוס המדריכים וייצור תכני הקייטנה והיא הייתה ממונה על גיוס קבוצת הילדים מהמוקדים הקשים ביותר. לא יכולתי להיות מאושר ומרוגש יותר מההרפתקאה שעמדנו להיכנס לתוכה. עם יריית הפתיחה התחלתי לתור את הארץ ולאתר קבוצת מדריכים איכותיות. האידיאל מאחורי גיוס המדריכים היה- גיבוש קבוצה במודל שנחשפתי אליו במכינה; קבוצה מעורבת של בנים ובנות, דתיים וחילוניים שמאמינים באמת ובתמים ביכולתם כאזרחים צעירים להוביל שינוי חברתי משמעותי.

בבניית התוכן ההדרכתי של הקייטנה הצבנו יעד גבוה נוסף; חשיפת הילדים למקומות ואתרים בארץ שלא זכו להגיע אליהם עד כה. פעלנו בשיטת 'יום פנים' ו'יום חוץ'. ימי הפנים הוקדשו לנושאים חינוכיים שונים, עליהם עמלו המדריכים תוך העברת תכנים עמוקים וידע נרחב לילדים בצורות שונות של משחקים ופעילויות מאתגרות. ימי החוץ הוקדשו לנסיעות אל מחוץ לגבולות דימונה- הכנסת, הכותל, פארקי מים בארץ, חברת חשמל, מפעלי שוקולד ועוד. הקייטנה הייתה הצלחה מסחררת ויצרה הדים גדולים בעיר ומחוצה לה ואף היו ניסיונות של מספר ערים לחקות את המודל הצעיר שהתגבש.

מיד לאחר סיום הקייטנה התגייסתי לצבא ושירתתי שש שנים כקצין בסיירת גולני. על אף השירות, האחריות האישית שלי לפרויקט לא פסקה לרגע ומידי שנה, כחצי שנה לפני חודשי הקיץ הייתי מתחיל לעבוד על גיוס הכספים ועל בניית צוותי ההדרכה. כל שנה מחדש היה עלי לשכנע את מפקדיי ופקודיי כי עלי לקחת חופשה מהשירות הצבאי ולהיות עם הילדים, מלאכת שכנוע שהייתה פרויקט בפני עצמה. עם השנים, מספר החניכים גדל ל- 250 וההחלטה הייתה להגדיל את הפרויקט מתוך ראיה מקיפה של האחריות לשלום הילד. במקביל, התחלנו להפעיל פרויקטים ברוב חגי השנה, הפכנו למוקד זמין לבעיות שונות שהתעוררו אצל הילדים במהלך השנה ובשלב מאוחר יותר הפנינו את מרצנו גם לעבודה עם האימהות החד הוריות של הילדים; בנינו מערך תמיכה וסיוע לאימהות שכלל קורסי העצמה, יעוץ עורכי דין, קורסי יזמות ואף נופשונים בטבריה, ים המלח ואילת.

הפרויקטים השונים מתקיימים עד היום בדימונה והשנה נחגוג את השנה השתיים עשרה לפעילות. דרך הפרויקטים נחשפתי לחדרים הפנימיים ביותר בלבם של ילדים, מה שגרם לי להבין כי המוטו שלנו הוא פשוט "חום ואהבה"; ילדים בסיכון חווים ניתוקים רבים מדמויות משמעותיות בחייהם ולכן חוסר האמון שלהם כלפי מבוגרים הוא דבר שכיח. מתוך ההבנה הזו, אנו נאבקים על כל ילד, מחבקים אותו ואוהבים אותו גם ברגעים הקשים ביותר. במהלך הפרויקט ניתן לראות כי הילדים מגיבים בצורה נהדרת למדריכים וכבר בימים הראשונים הילדים משתפים את המדריכים בקשיים שהם חווים ובדימוי העצמי שלהם שלעיתים נפגע. אנחנו מעניקים כלים שונים לצוות ההדרכה בסדרה ארוכה של מפגשי הכנה לקראת כל פרויקט ובהכשרת שמכינה אותם להתמודד עם מצבים אלו.דרך סיפורם של הילדים שנחשפים בפנינו, אנו מצליחים להציל ילדים רבים מהתעללויות שונות וממצבים הקשים אליהם הם חשופים.

יש לי זכות גדולה לעמוד בראש הפרויקט ואני מודה על הרגע בו הצטרפתי למדרשה למנהיגות חברתית, שפתחה אצלי את מנוע העשייה החברתית.

הכותב זכה לפרס "יקיר העיר" לאחר עשר שנות פעילות בדימונה.

כל המכינות הקדם צבאיות בישראל

  • מכינות תורניות
  • מכינות כלליות

כל המכינות הקדם צבאיות בישראל

  • המכינות הכלליות
  • המכינות התורניות

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.