הדפסת עמוד זה

מכינת ארזי הלבנון

מכינת ארזי הלבנון

מיקום: שילה

על המכינה:

מכינת 'ארזי הלבנון' הוקמה בשנת 2001 בקמפוס הנטוש של בית ספר שדה במעלה אפרים. בתקופה הקשה של האינתיפאדה השנייה. לאור בקשה מיוחדת של משרד ראש הממשלה.

מסיבות שאינן תלויות בנו, עברה המכינה בשנת 2012 לישוב שילה שבחבל בנימין והיא נמצאת במתחם היפיפה של ישיבת ההסדר. תוכנית הלימודים של המכינה היא עצמאית לחלוטין מזו של ישיבת ההסדר, אבל כולם יושבים באותו בית מדרש. כך מרוויחים התלמידים מההפריה ההדדית ומעושר גדול יותר של שעורים. שעורי האמונה וההכנה לצבא פתוחים לתלמידי ההסדר, ושעורי הגמרא פתוחים לתלמידי המכינה. כל תלמיד על פי ההתקדמות שלו יכול להיכנס לשעורים שאליהם הוא מתחבר.

התלמידים לוקחים חלק בחיי הישוב, בחניכת תלמידים מתקשים, בעזרה לחקלאים, ובנתינת כתף בחפירות הארכיאולוגיות בתל-שילה. השנה התחילו לחפור במקום שמזוהה עם המקום שבו עמד המשכן במשך 369 שנים. וכבר יש תגליות חשובות מאוד. המכינה קבלה מצה"ל מדריך כושר (חייל בסדיר) והוא מכין את התלמידים לקראת הגיוס וימי הגיבוש. במכינה חדר כושר, חדר מוזיקה, מקווה גדול, בישוב יש אולם ספורט ובריכת שחיה, העומדים לרשות התלמידים.

תוכנית הלימודים במכינה אינה בנויה רק על הכנה לצבא, אלא גם על בניית קומה רוחנית, אמונית ודתית להמשך החיים ובניין משפחה. במשך השנה מגיעים למכינה מרצים מגוונים, קציני צה"ל מיחידות שונות, בוגרי המכינה שהם כבר אזרחים. חיילים וקצינים כדי לחלוק מחוויותיהם ומניסיונם עם התלמידים. במכינה קיים קשר חזק מאוד ואישי מאוד בין הצוות לרמי"ם ומתוך כך, קיים גם קשר טוב מאוד בין שנה א' לשנה ב'.

אנחנו מבררים ביחד – צוות ותלמידים – בכנות מלאה, בישרות רצופה, ובפתיחות מדהימה, את כל שאלות האמונה, את כל הלבטים האישיים בין אדם לבין עצמו, משפחתו, חבריו, ואלוקיו

ראש מכינת ארזי הלבנון – הרב זאב שרון

רב, סופר ומחנך. הרב שרון היה מראשוני היישוב בית-אל ב' ושימש רכז ביטחון בהתנחלות במשך כ 10- שנים. הוא שימש רב בבית ספר בירושלים ובתל אביב במשך 20 שנה, יזם שיעורי תורה בדירה ליד כיכר המדינה בתל אביב לקהל הרחב, הצטרף לתנועת "ראש יהודי", והיה חלק מצוות ההקמה של העיתון מקור ראשון. הוא הוציא שני ספרי רומן עלילתיים: "שניים אחרי המלחמה".

על קיר משרדי במכינה תליתי את אימרתו של רבי משה מקוברין:
"כשם שיש מצווה להיות בשמחה, כך יש חובה לחיות באהבה".

ההכרה היהודית הפשוטה הזו, היא נקודת היסוד עליה בנויה תפיסתה החינוכית של המכינה. הפסוק "ואהבת לרעך כמוך", אינו כותרת, אלא מנוע החיים של המכינה. אנו מרגישים אחים-רעים לתלמידנו. לא באנו לשפוט אותם. אנחנו כאן ביחד לא על מנת לבקר אלא על מנת לברר. לברר אם יש אמת בעולם. ואם יש כזו כיצד אנו פוגשים אותה, וכיצד חיינו יהיו ביטוי לאמת הזו.

לא נולדתי במשפחה דתית. עד גיל 24 הייתי 'חילוני'. הייתה לי הזכות לבחור להיות אדם מאמין ולדבוק בתורה ישראל. בחירות גמורה ובנפש חפצה. אני חושב שלכל אדם ובטח לכל יהודי – גם אם הוא נולד למשפחה דתית – קיימת הזכות, הצורך והחירות לבחור מחדש את דרך חייו. לקבל מחדש עול מלכות שמים (אם הוא חפץ בה) בלב שלם ובשמחה גמורה.

את הנתיב הזה אנחנו מאפשרים לכל תלמיד מתלמידנו לסלול בעצמו ולעצמו. כל אחד על פי אישיותו, מבנה נפשו, וגילוי רצונו החופשי בהתאם לצריבה המיוחדת שצרב הקב"ה בנשמתו.