מכינת בני ציון

 

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

מכינת בני ציון

מיקום: תל אביב

על המכינה

המכינה הקדם-צבאית 'בני ציון' הוקמה בשנת 2007 לזכרו של בן-ציון שי חדד ז"ל, אשר נהרג בתאונת דרכים בעת מילוי תפקידו. המכינה הוקמה על ידי משפחתו במרכז העיר תל אביב, על מנת לפתח בקרב חניכיה מנהיגות יהודית-פלורליסטית, ברוח החזון הציוני.

לאורך שנות פעילותה, העמותה ואנשיה התאפיינו בעשייה חינוכית וביזמות חברתית, ובכלל זה ייסוד ארגון 'דור לדור' – מיזם חברתי המחבר בין צעירים לזקנים, הקמת מכינת 'אלוני יצחק' לנוער מרקע סוציו-אקונומי מורכב, ושילוב חניכים עם צרכים מיוחדים. למכינת בני ציון בתל אביב ישנם כיום כ-450 בוגרים אשר מעורבים בעמדות מפתח במגוון מגזרים, ולמכינת אלוני יצחק כ-50 בוגרים אשר משרתים בתפקידים משמעותיים בצבא. ארגון 'דור לדור' פעיל במספר ערים בארץ בעזרתם של מאות מתנדבים ומסייע למאות זקנים במתן מענה לצרכים יום-יומיים ובהפגת בדידות.

ב-26.4.2018, תחת משמרתה ובאחריותה של מכינת בני ציון, התרחש בנחל צפית האסון הנורא בו נהרגו תשע נערות ונער. בעקבותיו, פעילותה החינוכית של המכינה הושהתה למשך שנת פעילות מלאה, לטובת תהליך מעמיק ויסודי שיאפשר שינוי, טיוב ותיקון.

לאחר תהליך התחדשות, במסגרתו ההנהלה, חברי העמותה והוועד המנהל של העמותה סיימו את תפקידם ונכנסו חברים חדשים במקומם, ובעקבות המסקנות שעלו מהתהליכים שהובלנו, ביניהם תהליך בדק-בית מקיף ותהליך חשיבה אסטרטגי, החלטנו כי מכינת בני ציון בתל אביב תפתח את שנת הלימודים התש"פ (2019-2020).

לפי תפיסתנו, על מנת לקחת אחריות במובן העמוק והאמיתי ביותר, המכינה צריכה להמשיך ולהתקיים, תוך ביצוע תהליך של בדיקה מעמיקה ושל חשיבה מחודשת על המשך דרכה. זאת תוך ידיעה שאחריותנו ומשימתנו הראשונה היא להבטיח שאסון כזה או דומה לו לא יתרחשו שנית ושכל מה שניתן ללמוד, יילמד ויוטמע.

ייעוד המכינה

  • לטפח רצון, ידע, מצוינות והובלה אצל צעירים ממגוון אוכלוסיות בחברה הישראלית.
  • לצקת משמעות ללימוד ולעשייה ולשאוב השראה ממורשתנו הלאומית, ארון הספרים היהודי והאוניברסלי והעיר העברית הראשונה.
  • ללוות את הבוגרים ואת אנשי הצוות לטובת עיסוק באתגרי יסוד של החברה הישראלית והשתלבותם בעמדות השפעה, באמצעות העצמת הפרט וטיפוח קהילה.
  • לפעול בסטנדרטים ערכיים, מקצועיים, ניהוליים ובטיחותיים ברמות הגבוהות ביותר, תוך הטמעת תהליכי למידה והפקת לקחים.

חזון המכינה

קיום קהילה ציונית-יהודית-פלורליסטית, המונעת מרצון לחזק את החברה הישראלית ולהתמודד עם אתגריה, מתוך תחושת אחריות, מחויבות לאחר ושליחות, לאור ערכי מגילת העצמאות ומורשת נביאי ישראל. קהילה זו מביאה איתה קול אמיץ וערכי עם אמירות ברורות לגבי סוגיות ליבה בחברה הישראלית. בסיס פעילותה בתל-אביב, היא שואבת השראה מהעיר ומהאנשים הפועלים בה ומעניקה להם בחזרה.

הארגון הינו ארגון לומד אשר פועל בסטנדרטים הגבוהים ביותר, בשקיפות ובשיתוף פעולה עם גורמים מגוונים, ומהווה דוגמה לצמיחה מתוך משבר.

ערכים מובילים

  1. שורשיות וזהות: חיבור לסיפור האישי-משפחתי-לאומי, העמקה בו וחיזוקו באמצעות לימוד וחשיפה לרבדיה השונים של החברה.
  2. מצוינות וצניעות: עשייה בסטנדרטים הגבוהים ביותר ושאיפה מתמדת מעלה מעלה, לצד ההבנה העמוקה כי אנו מוגבלים בידע וביכולות שלנו.
  3. אחריות וערבות הדדית: תחושת מחויבות כלפי האחר אשר באה לידי ביטוי בדאגה ובעשייה למענו.

ראש המכינה – שירה אטינג

בת 32, מתגוררת בתל אביב. התגייסה לקורס טיס לאחר שנת שירות בכפר הנוער כנות, וסיימה אותו ב-2008 כטייסת מסוקי קרב, עם תואר ראשון במתמטיקה ומדעי המחשב. לאחר שירות של למעלה מ-8 שנים, במהלכו הייתה גם מדריכה ומפקדת בקורס טיס, השתחררה ולמדה תואר שני באיכות סביבה וניהול באוניברסיטת אוקספורד באנגליה. בתום הלימודים התמחתה במשרד הכלכלה במסגרת "מרכז מילקן לחדשנות" בתחום ייצוא טכנולוגיות מים ישראליות, ולאחר מכן עבדה כשנה וחצי בחברת הייעוץ האסטרטגי מקינזי. החל מיולי 2018 מכהנת כמנכ"לית העמותה וראש המכינה. משרתת במילואים כמדריכה בבית הספר לטיסה.

גלריית תמונות

כל המכינות הקדם צבאיות בישראל

  • מכינות תורניות
  • מכינות כלליות

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11
דף עדכון 353 | 17.08.2021 | ט' אלול תשפ״א שלישי, 17 אוגוסט 2021 21:11
דף עדכון 352 | 09.08.2021 | כ' אב ה׳תשפ״א ראשון, 15 אוגוסט 2021 20:22
דף עדכון 351 | 02.08.2021 | כ' אב ה׳תשפ״א ראשון, 15 אוגוסט 2021 20:18

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות