המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

ביכורי מכינות: תל"ם חולון

בשלוחת חולון, השוכנת בפאתי שכונת ג'סי כהן, החניכים מתנדבים ארבעה ימים בשבוע, ולוקחים חלק פעיל בחיי הקהילה. 

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

מכינת תל"ם המוכרת פתחה השנה שלוחה בעיר הסמוכה, חולון. יוני, מנהלת השלוחה, מספרת: "עלה אצלנו רצון לגדול ולהגיע ליותר בני נוער, ולפעול בעוד מרחבים קהילתיים עירוניים. ביפו אנחנו מצליחים לעשות פעילות משמעותית עבור הסביבה, ורצינו להמשיך את הטוב הזה. הקירבה של שלוחת חולון ליפו מאפשרת קשר רציף ואמיתי בין הקבוצות".

מחזור א' כולל 24 חניכים וחניכות חלוצים, שבאו לייצר משהו חדש.
השלוחה ממוקמת בשכונת שיכון ותיקים, בפאתי שכונת ג'סי כהן. "קבלת הפנים מאוד חמה", מתארת יוני, "השכנים מגיעים, מתעניינים בדיירים החדשים שהפיחו חיים במבנה הנטוש. עיריית חולון קיבלה אותנו בזרועות פתוחות, ראש העיר הגיע בשבוע הראשון להכיר את החניכים. זה עורר בחבר'ה רצון להחזיר לעיר, לאהוב את המקום. התאמצנו כולנו בצוות שהמכינה לא תהפוך למגדל שן בתוך השכונה".

יוני שנולדה בשכונה, והוריה עדיין גרים בה, היא גם בוגרת מכינת הנגב בשדה בוקר: "לחזור לעולם המכינות בתור מדריכה הייתה החלטה קלה עבורי. שנת המכינה הייתה המעצבת ביותר בהתבגרות שלי. המהלך של פתיחת השלוחה בשכונת ילדותי, היה מלווה בהתרגשות – לחזור למכולת, לגינה הציבורית, לשכנים. מצד שני זה מורכב, זה להביא את המכינה אליי הביתה.

חולון

בשלוחת חולון מתנדבים החניכים ארבעה ימים בשבוע. כל צהריים הם יוצאים למסגרות התנדבות בשכונה. "החניכים לא באים 'להציל' את המקום. המפגש שלהם עם השכונה הוא סימטרי, כמו שהם נותנים הם מקבלים אם לא יותר. נותר פה חיבור אותנטי ואמיתי עם האנשים, עם כל עם ישראל".

קשת, חניכה במכינה, התעניינה במכינה ביפו. בהמשך ניתנה האפשרות לבחור בשלוחת חולון, ותחושת הבטן שלה הביאה אותה דווקא לכאן. "הגענו לחולון לבניין ריק. תהיתי איך נהפוך את זה לבית, והתהליך הזה זה הגניב אותי בטירוף. ניקינו, פיתחנו רעיונות לשיפור המקום, עשינו ישיבת חדר ותכננו איך נהפוך אותה לחדר נעים. מצאנו רהיטים, מצאנו ספות, הפכנו את החצר לגינה מטופחת עם עצים וערוגות. לפעמים אני בטעות קוראת למכינה "בית ".

"אנחנו מאוד משקיעים בקשר עם הקהילה בשכונה" מוסיפה קשת, "ואני מאמינה שבשנים הבאות הקשר ילך ויתחזק". "

ארכיונים קשורים

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.