המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

ביכורי מכינות: שלוחת חולית

עוטף עזה - לא מה שחשבתם! חניכי שלוחת חולית של מכינת הנגב לומדים בתוך בית הילדים הישן, מתנדבים בקיבוץ ועובדים בענפי המשק. 

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

לטקס השבועות הקהילתי של קיבוץ חולית, הוזמנו השנה אורחים חדשים – משפחות חניכי שלוחת חולית של מכינת הנגב, שחיים בו מזה שנה.

איך הכל התחיל?

מכינת הנגב הוקמה בשדה בוקר לפני כ-16 שנים. עם הרצון להתרחב, ותחת שם המכינה המחייב – חיפשנו מקום בנגב. במקביל, במפגש בין חבר קיבוץ חולית, אלכס וינטרוב, לבין עידו עמר, שכיום הוא ראש המכינה, הבשיל רעיון הקמת השלוחה בחולית, 2 ק"מ מרצועת עזה.

מחודש מאי 2017 התחיל תהליך מואץ של גיוס חניכים, חיפוש אנשי צוות וגיבוש תכנית חינוכית. יצאה פנייה לכל המועמדים שהתקבלו למכינת הנגב, ו-22 מהם בחרו להיות מחזור א' של שלוחת חולית.
הערך של פתיחת השלוחה בעוטף עזה הוא גדול. בועז שחר, מנהל השלוחה, מסביר: "התגובה של כל מי שמגיע לפה היא 'לא ככה דמיינתי את זה', ואכן, זה לא מוצב צבאי, זה לא אזור מלחמה. אל הפער שבין המציאות לתדמית - אנחנו נכנסים".
עם סיום מבצע צוק איתן, הגיע קיבוץ חולית לשפל, נותרו בו 21 חברים. למרות זאת, הקיבוץ הצליח לשרוד ותוך שלוש שנים שילש את האוכלוסייה, ובתוכה גם קהילת בוגרי מכינות שבחרו להשתקע עם משפחותיהם בחולית.

המכינה שוכנת בתוך בית ילדים לשעבר. החניכים גרים ב"רווקיות", ואוכלים בחדר האוכל. השותפות והאמון בין הקיבוץ למכינה נוכחים מאוד: מדי שלישי בערב החניכים אוכלים ארוחת ערב עם משפחות מאמצות (כאן בתמונה), ואף נרקם קשר בין ההורים המאמצים בחולית להורי החניכים ברחבי הארץ.

חולית 2

החינוך הבלתי פורמלי בקיבוץ, לגילאי 3-18, הוא על כתפיי המכינה בלבד, וכך כל ילד פוגש את חניכי המכינה בפעילות. החניכים עובדים יום בשבוע בענפי הקיבוץ – המפעל, הרפת, המטע, הנוי.
זאת בנוסף לשיתוף פעולה סביב החגים - סוכה משותפת, תיקון שבועות משותף שבו גם חברי הקיבוץ העבירו שיעורים, ערבי שירה, וארוחת שישי קהילתית אחת לחודש.

בועז, מנהל השלוחה, נולד וגדל בקיבוץ יגור, והוא בוגר מכינת רבין. הרעיון להגיע לתפקיד המאתגר בצד השני של הארץ, הגיע דווקא מאשתו, שנתקלה במודעת הדרושים וראתה את ההזדמנות. "הכרתי טוב מאוד את האזור כי הייתי קצין בגזרה הזו תקופה ארוכה, כך שזה סוג של חזרה הביתה בשבילי".

לשלוחת חולית יש פעילויות משותפות עם המכינה בשדה בוקר, למשל מסע חוצה נגב שהיה 5 ימים, שנערך בשותפות.

ארכיונים קשורים

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.