המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

ביכורי מכינות: שלוחת עיינות

כשמנהלי המכינה, הילה ומתן, הם זוג נשוי, וכשיום לפני פתיחת מחזור א' נולדים להם תאומים, אין ספק שמדבר במכינה משפחתית במיוחד.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

לפני שנה, זיהתה מכינת אדרת שקיים צורך למצוא בית חדש, כי היא גדלה מאוד. "עברנו ב-25 מקומות בארץ", מספרת הילה, מנהלת השלוחה. "במקביל, ללא קשר לחיפוש לנו, פנו אלינו מכפר הנוער עיינות כי עם רצון לקבל ייעוץ לגבי הקמת מכינה אקולוגית. כך נוצרה שותפות עם הכפר. המכינה למעשה התפצלה לשתי שלוחה – רבדים ועיינות".

כפר הנוער עיינות הוקם בשנת 1930 כמשק הפועלות החלוצי הגדול בארץ, בו הוכשרו ופעלו כ-1000 פועלות. הכפר נושא עמו עדויות ומורשת ציונית חלוצית של נשים מתקופת ההתיישבות בא"י, ומהווה מקור ללמידה והשראה משמעותית.
לאחר תכנונים ומחשבות נפתחה שלוחה עם 30 חניכים, שהיא אבן נוספת בהיסטוריה המפוארת של הכפר, היסטוריה של חקלאות וחינוך. "לא יכלנו לבקש בית יותר מחבק ומאפשר" - מתארת הילה.

המכינה מחנכת לקיימות שמתבטאת באופנים שונים: עבודה עם בני הנוער של הכפר במשק החקלאי, עבודה בחממות, חיבור לאדמה, ואפילו לינה של החניכים ביורטים (אוהלים מונגוליים). במטבח של המכינה מבשלים עם התוצרת החקלאית של הכפר, וגם מייצרים קומפוסט להמשך עבודה וגידולים.

עיינות2

בית המדרש של המכינה פתוח וחניכי הכפר מגיעים אליו לשיעורים. גם התפילות פתוחות וכל התפיסה בשלוחה היא הנגשה של עולם המכינות לבני נוער שפחות נחשפים אליו. 

בשנה הבאה ייפתח מחזור ב' עם 45 חניכים.

עיינות1

מנהלי השלוחה הם הילה ומתן, זוג בחיים ובניהול השלוחה. "מתוך תפיסה שהמכנה היא חלק מהחיים, אנחנו עושים את זה ביחד. שנינו במקור עובדים סוציאליים ובוגרי תנועות נוער. אנחנו חיים בתוך המכינה".

אם חשבתם שלשלב זוגיות וקריירה זה מהלך אמיץ, הילה ומתן מתבלים את החוויה בעניין נוסף: "ב31.8 נולדו לנו זוג תאומים: דרור הבת, נבו הבן. הם גדלים יחד עם המכינה, יוצאים לטיולים, ואפילו החניכים מחליפים להם חיתולים".

עיינות3 copy copy

ארכיונים קשורים

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.