המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

נמרוד גורנשטיין, בוגר מכינת נחשון

מענה של נמרוד גורנשטיין למאמרו של הרב יגאל לוינשטיין.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

נכתב כמענה למאמרו של הרב יגאל לוינשטיין.

על הרב יגאל לוינשטיין שדבר השבוע על ה"בזיון" על כך שהומואים מעבירים לצה"ל תכנים בנושאי יהדות -

כשלמדתי במכינה קדם צבאית לדתיים וחילונים ב-2007 אחד המורים היה הרב יגאל לוינשטיין. ביקר אצלנו אחת לשבועיים לשיעור יהדות. בזמנו הוא היה זהיר יותר, נמנע מהבעת עמדות נחרצות בנושאים שנויים במחלוקת, והשיעורים שלו היו מרתקים, מלאי כריזמה ובעלי הגיון פנימי עמוק.

בשיעור שלימד על זוגיות דיבר על החיבור בין זכר ונקבה כחיבור קדוש ומלא תוכן, אהבה ויצירה. אני הגעתי לשיעור הזה עם פז"ם של כמה שנים מחוץ לארון ולא התרגשתי מתפיסתו  אודות הזוגיות הקדושה בין זכר ונקבה, אבל מאד התרגשתי מאיך שהוא תאר אותה. זה היה תיאור מרגש של קירבה, אהבה, ויתור והדדיות.

חיכיתי לסוף השנה ושלחתי לרב יגאל מכתב לכתובתו בעלי, בו כתבתי על אותו שיעור. ושממש אהבתי את השיעור הזה אבל שרציתי לשאול איפה אני כהומו משתלב שם, כי האמת היא שאם יש דבר אחד שבו אני בטוח בודאות באמת גמורה בחיי (ואני ספקן די מרשים), זה בכנות המשיכה והאהבה שלי. אין שום סיכוי שאני משקר לעצמי בנושא הזה, זו תחושה עמוקה וברורה שאולי רק ספקן אדוק יוכל לזהות אותה ככזו וסטרייטים יתקשו להבינה כי מעולם לא התבקשו להטיל בה ספק. אז איפה אני בכל השיעור הזה, רציתי לדעת, והאם תתכן זוגיות שלמה כפי שהוא מדבר עליה אצל זוג מאותו המין . לא בביקורת ולא בהתרסה.

הרב יגאל ענה לי לא במילותיו, אלא במספר מקורות תלמודיים שדיברו על הנושא. לא זוכר בכלל מה היה כתוב שם, וזו עדות לכך שזה לא היה מספיק חשוב. אני מאז לא השתנתי יותר מדי ואני עדיין מסתובב עם תחושת נוחות וודאות לגבי מי שאני, ותמיד פתוח לחקור את נכונות כל העמדות שלי. בשונה ממני, הרב יגאל - האדם שבמו ידיו הקים את עולם המכינות הקדם צבאיות, מהמסגרות הכנות והמתבוננות ביותר שידעה החברה בישראל, חתך למקום אחר לגמרי - ויצא למתקפה חזיתית נגד מה שפעם לא הסכים איתו אך קיבל את קיומו מתוך תפיסה שרואה בחרדת קודש את המשמעות של להצליח לחיות יחד בישראל.

מרגע שהוא ויתר על המטרה הזו זה לא משנה אם לא נשמע ממנו יותר, אם נשלול את תקצוב המכינה שלו ואם הוא יעלם מתחת לרדאר - יש מנהיג חשוב שלא מחויב יותר למטרה של להצליח לחיות ביחד, ולכן לא משנה מה יהיה ההישג נגדו ונגד שכמותו - מדובר בהפסד ולא בנצחון. המילה נצחון לא קשורה לסיפור הזה בכלל. וזה לא מקטין מחשיבות המאמץ להוציא אותו מגבולות הלגיטימיות. פשוט גם אם נצליח, נצחון זה כבר לא יהיה.

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.