המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

"מנהיגאה": אלה בוגרי המכינות שעומדים מאחורי תכנית המנהיגות למכינסטים להט"בים

לפני מספר חודשים נוסדה תכנית המנהיגות "מנהיגאה", מבית "איגי", המיועדת לצעירות וצעירים בשנת הגשמה; מכינה או שנת שירות. לצד בירור זהות והיכרות עם מאבקי קהילת הלהט"ב בישראל, רוכשים המשתתפים בתכנית כלים לפעולה מנהיגותית בחברה הישראלית. כעת מייסדי התכנית, בוגרי מכינות תבור וערבה ובוגר "השומר הצעיר", לירי פנחס, יואב עצמוני ואור בן-שמעון מספרים מה הביא אותם להוביל את המהלך 

רביעי, 20 פברואר 2019 13:36

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

ראשית כל, אנחנו חייבים לעמוד על שגיאה רווחת. לא קוראים לתכנית מנהיגאה בצרה אלא מנהיגאה, על משקל אודיסאה. שם זה מזקק את התהליך שהחניכים שלנו עוברים. אנחנו רואים בכל חניך שלנו אודיסאוס ובכל חניכה אודיסאה. כי לצד המנהיגות שהם מגלים במערכה הכוללת - בעולם המכינות ושנות השירות, התהליך המהותי אותו עוברים החניכים שלנו, הוא התהליך החזרה הביתה, אל קבוצת השווים, אל קהילת הלהט"ב.

המילה אודיסאה משמשת לתיאור מסע ארוך ורב תלאות. קוראים לי לירי, אני להט"ב ובוגרת מכינת תבור. ההזדמנות למפגש בלתי אמצעי עם בני הנוער הנהדרים בתכנית מנהיגאה מרגשת אותי בכל פעם מחדש. שנת המכינה הייתה הפעם הראשונה בחיי בה התנהלתי באופן גאה ופתוח - "מחוץ לארון". בדיעבד אני יודעת שהאופן בו התנהלתי עם חבריי למכינה והקבלה שהקיפה אותי מכל עבר – היו חשובים לאין שיעור בתהליך ההתפתחות והצמיחה שלי. כאשר למדתי להתנהל בגאווה ולמנף את הזהות הלהט"בית שלי, הצלחתי גם לפתח את שאר הזהויות שלי וליצור עמוד שדרה ערכי שעזר לי בצבא, ולאחר מכן בתפקידים משמעותיים ומשפיעים באזרחות. לצערי הרב המציאות היום לא מאפשרת לרוב החניכות והחניכים לחוות את אותה חוויה מעצימה שאני חוויתי. באחריותנו ובכוחנו לשנות את המציאות וליצור מציאות טובה יותר עבורם.

לירי מנהיגאה

מה היא מנהיגות גאה? ומדוע היא בשורה לציבור הליברלי כולו? שמי אור, אני להט"ב בוגר תנועת השומר הצעיר ומתנדב מזה חמש שנים בארגון הנוער הגאה - איגי. מנהיגות גאה הינה כזו שמגיעה מהשוליים. בעצם היותנו בעלי זהות חריגה, הוענק לנו כוח ההסתכלות הביקורתית והחשובה אל מרכז החברה. הבחירה של להט"בים לקחת אחריות על המרחב כולו – גם על המרכז שלו וגם על השוליים שלו היא בשורה אמתית בתוך המרחב בו אנו חיות. לא תמיד היה כך הדבר, להט"בים ביקשו להיות כמו כולם, או לפחות כמעט כמו כולם, להצליח 'לעבור' הייתה משימה עיקרית לכל להט"ב, והמחמאה הגדולה ביותר שיכלנו לקבל הייתה 'בחיים לא הייתי מנחש..'. שינוי הגישה הגיע לאחר שנים של תסיסה תת-קרקעית, שהצליחה לפרוץ בין היתר דרך קבוצת א.נשים שהובילה את ארגון הנוער הגאה בעשור האחרון. לא רק שהגישה השתנתה, כך גם הפרדיגמה - לנו, ללהט"בים אין כל בעיה! להיפך! אנחנו פוטנציאל השחרור שאתם מחפשות בעולם! השינוי קורה אט-אט דרך עוד בני ובנות נוער שמבינות שהן בשורה בעולם! מגיעות לקבוצות, למועדוני הנוער, יוצאות לשנת שירות ולשירות לאומי, מגשימות בנח"ל וממשיכות להדרכה בארגון. מנהיגות גאה, מעבר לכך שהיא מנהיגות שוליים ביקורתית ובועטת היא מנהיגות הנושאת בשורה לשחרור של החברה כולה - היא אתגר והזדמנות למרחב הליברלי בו אנו חיות.

אור מנהיגאה

החריגה איננה חולשה אלא חוזק. קוראים לי יואב, אני להט"ב ובוגר מכינת ערבה. התהליך שעברתי במכינה הפך אותי ללא ספק לאדם שלם יותר, אבל לשם כך הייתי צריך להזניח ולהכחיש את זהותי החריגה על מנת ליהנות מן התהליך המכינתי ולהשתלב בו. בדיעבד, גיליתי שתהליך זה לווה בהמון הלקאה עצמית, הסתרה ושקר. כאשר יצאתי מהארון, ובמקביל יצאתי אל החברה הישראלית, גיליתי שהזהות שלי יכולה להפוך לחוזק. גיליתי שבזכות הרגישות שלי כלהט"ב לצורך לשינוי חברתי, אני הופך למנהיג בעל כורחי. כאשר ניתן לי הכוח הזה, החלטתי שחניכים להט"בים במכינות ושנות השירות לא יחיו יותר בצל. כך הוקמה תכנית "מנהיגאה". זה לא היה פשוט. בהתחלה התכנית התקבלה בקרירות מכבה, צקצוקים וגלגולי עיניים, אבל אני לא ראיתי בעיניים. זה בער בי. לאט לאט התחלתי לקבל תמיכה. לאחר המון טלפונים, וואטסאפים, פוסטים ומפגשים עם שותפים מדהימים ומעוררי השראה מעולם המכינות, שנות השירות וארגון הנוער הגאה, הצלחנו במשימה.

יואב עצמוני

התכנית יצאה לדרך עם קרוב ל-40 חניכים רשומים ממכינות ושנות שירות מכל הארץ. חניכים שקורצו מהחומר המנהיגותי שלא יבייש אף מכינה ושנת שירות. התכנית מאפשרת להם לפעול במסגרת שבוחרת להאיר אותם ואת זהותם, ומתוכה הם מגלים את חוזקם. התכנית הפתיעה אותנו וחרגה מציפיותינו. בשונה מאתנו, אשר הפכנו למנהיגים בעל כורחנו, בתכנית המנהיגות הגאה גדלים מנהיגים בזכות כורחם. צעירות וצעירים המתמודדים באומץ עם חריגותם, מדברים על הסוגיות הבוערות בחברה מתוך זהותם הלהט"בית, ולומדים אותן לעומק על מנת לצאת ולפעול בחברה. אנחנו רואים בתכנית הזו הזדמנות עבורם להילחם על העתיד שלהם. עבורם ועבור כל החברה שלנו. אין לנו ספק שמתכנית זו תצא בשורה, ובעתיד הקרוב, אותה חריגות שהייתה לנו לרועץ, תהווה עבורם קוד ערכי, אשר בזכותו יגיעו רחוק.

לחזון תכנית "מנהיגאה" לחצו >>

לטור האישי שכתב יואב עצמוני: "מורי נבוכי הדור – כך תציל קהילת הלהט”ב את היהדות"

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.