המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

משפיעת השנה בקטגורית מגזר ציבורי מוניציפלי: איריס צ'רוונגורה

בוגרת מכינת אדרת, בשנת 2014 החלה לימודיה בתכנית המצטיינים "צוערים לשלטון המקומי" באוניברסיטת בן גוריון. עם סיום לימודיה בחרה איריס להשתלב במועצה האזורית הבדואית אל-קסום, בתחום הפיתוח הכלכלי והתכנון האסטרטגי.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

"עליתי בגיל 16, עם ההורים שלי שהם תושבים חוזרים", מספרת איריס על העלייה מאורוגוואי. למדתי עברית רק כשהגעתי לארץ. זו הייתה תקופה לא קלה, שמאופיינת במפגש עם תרבות שונה והסתגלות למצב. כשסיימתי כיתה י"ב התלבטתי מה לעשות, הרגשתי שאני לא מחוברת למה שקורה פה, שאני לא יכולה להתגייס בלי לייצר לעצמי חיבור. אפילו בצו ראשון לא הבנתי כלום. היינו ביום חילות מטעם ביה"ס, ראיתי דוכן של מכינות ונרשמתי שם. התקשרו אליי מ"אדרת" ובאתי לבדוק, אני ממש זוכרת את היום הזה, הגעתי לראש המכינה ואמרתי לו שאני מרגישה תלושה, לא פה ולא שם". איריס הצטרפה למחזור ז' של המכינה. "בתחילת השנה התביישתי עדיין לדבר עברית, שלושה חודשים במכינה רק הקשבתי". אחרי הסתגלות ותמיכה מהצוות ומהחברים, החל לקרות אותו שינוי לו ציפתה איריס: "שנת המכינה הייתה תפנית בעלילה - להרגיש שהמקום הזה גם שלי, שאני מוצאת את הזהות שלי. פגשתי שם קשת רחבה של החברה הישראלית, ונחשפתי למגוון שלה. גם הדמויות שהכרתי בצוות מעוררות השראה, ראש המכינה שמריהו הוא כמו משפחה בשבילי. הוא אף היה המשפחה המאמצת שלי בימי שישי, ואנחנו בקשר עד היום. ההחלטה להיות מעורבת ולקחת אחריות היא לא חד פעמית, היא פוגשת אותנו בצמתים רבים בחיים, ושמריהו תמיד עזר לי לקחת החלטות ערכיות ואמיצות. כשסיימתי שנה א' במכינה, הקמנו לראשונה שנה ב' באדרת, ונשארתי עוד חצי שנה במכינה".

עם סיום שנה ב' התגייסה איריס לחיל החינוך ושירתה בפנימייה. "המכינה נתנה לי כלים לגישה חינוכית שיישמתי בצבא. אחרי הצבא והטיול שאחרי הצבא (בשביל ישראל, לא בדרום אמריקה) חזרתי להדריך את מחזור י"ב של אדרת. זה היה מאתגר ומספק מאוד, בתפקיד היה מקום לעשייה לויוזמה". 
"יש לי שלושה מעגלים במכינה, שנה א, ב, וההדרכה. כל שלב חידד לי דברים בזהות וביכולות שלי. אין כמעט תחום בחיי שהמכינה לא השפיעה עליו והותירה בי מחשבות, מזוגיות ועד קריירה.

איריס התמיינה לתכנית הצוערים לשלטון המקומי, למסלול של תואר ראשון בבן גוריון. התכנית, שפועלת תחת משרד הפנים, מייעדת צעירים וצעירות להשתלב בתפקידי מפתח ברשויות המקומיות בישראל. "נפל לי האסימון שהרבה פערים נובעים מאופן חלוקת המשאבים שמתבטא ברובד המוניציפלי. החלטתי שאת היכולות שלי אני רוצה להביא לשם. בנוסף, בתכנית הצוערים יש את התפיסה של שותפים לדרך, שזה משהו שהבנתי כבר במכינה את חשיבותו - שעדיף לצאת לדרך של עשייה עם עוד אנשים שמאמינים בה".

בתום ההכשרה שארכה שלוש שנים, השתבצה איריס במועצה האזורית אל קסום, המורכבת משבעה יישובים בדואיים שקיבלו הכרה מהמדינה בשנות ה-2000. אם גם אתם לא שמעתם על המועצה, איריס מרגיעה: "ההורים שלי הסתכלו בויקיפדיה לבדוק מה זה "אל קאסום", כי גם הם לא ידעו".
"היו לפניי הרבה אופציות כי יש הרבה רשויות שצריכות חיזוק. התייעצתי עם שמריהו והחלטתי שזה האתגר האמיתי מבחינתי. חיים פה בפער משמעותי מאיכות החיים שאנחנו חיים בה. זה בעיני האתגר האמיתי של מדינת ישראל – לקדם שיוויון בין האוכלוסיות".

1200px AlSayyid school1

"להבדיל מרהט למשל, הישובים הללו לא היו רגילים לפעול כגוף אחד. לא היה שם תכנון תשתיתי של מועצה אחת. המועצה שלנו גם נותנת שירותי רווחה וחינוך לכלל הפזורה הבדואית". כל הישובים במועצה הם בדירוג סוציו-אקונומי 1 (המדד מדרג את כל היישובים בארץ בסולם 1-10). בחודש אפריל האחרון נערכו באל-קסום בחירות לראשונה, עד אז הייתה ועדה ממונה שתפקדה בהיעדר נבחרי ציבור. ההליך הדמוקרטי הוא גם עניין טרי במועצה.
|יש לי פה הרבה מקום לעשות ולהשפיע, להביא חשיבה מקצועית, ולפתור בעיות. זה אחד הכיוונים שבעיניי מחבר בין מנהיגות לעשייה".

איריס גרה כיום בב"ש עם בן זוגה, ובמקביל לעבודתה לומדת תואר שני בתכנון עירוני, כדי להרחיב את הכלים המקצועיים.

 

ארכיונים קשורים

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.