המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

משפיע השנה בקטגורית החינוך: יהודה סאלאמא

יזם ומנהל של תכניות "גור אריה" ו"לביאה" המיועדות לצעירים וצעירות דוברי צרפתית, ותכליתן מתן כלים להצלחה בהשתלבות בחברה הישראלית ובשירות צבאי משמעותי.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

כשהיה יהודה רק בן שלושה חודשים, עלתה משפחת סאלאמא מצרפת לישראל, ובכל זאת, השורשים העמוקים והזיקה ליהדות צרפת זורמת בעורקיו.
יהודה הוא בוגר מחזור ז' במכינת ארזי הלבנון , ולאחר 4 שנות שירות בדובדבן, חזר לתוכנית בוגרים שנמשכה 3 חודשים, והיוותה איפוס כוונות מחדש לקראת החיים באזרחות. "בעצם ממש מתוך בית המדרש של המכינה הכול התחיל. באחד הימים למדתי בספרייה והגיע בחור שבדק אפשרות ללמד במכינה. התחלנו לדבר והוא סיפר לי שמחפשים מדריך דובר צרפתית להדריך בתוכניות קיץ של הסוכנות היהודית. כמו כל חייל משוחרר ישר אמרתי כן להצעת העבודה, הגעתי לראיון, שברתי שיניים עם השפה שכבר נשכחה ממני, אבל התקבלתי. ככה התחלתי להדריך קבוצות במשך שלוש שנים, מקבוצה לקבוצה שיפרתי את השפה, התחברתי לאוכלוסייה, למדתי והבנתי את הקשיים והצרכים של העולים מצרפת".

"הרגשתי את הצורך בתהליך עמוק יותר עם האוכלוסייה של העולים מצרפת, ניצלתי את היותי דובר את השפה והחלטתי לקחת את זה צעד קדימה ולפתוח תכנית, על בסיס החוויה שלי מהמכינה, בה החבר'ה יעברו תהליך משמעותי לקראת הגיוס לצה"ל והחיים בישראל".
התכנית שהקים פועלת תחת "מסע" - מסגרת שיזם אריאל שרון, במטרה לתת לכל יהודי בעולם לחוות שנה בארץ, ותחתיה פועלות תכניות שונות. "התכנית שיזמתי, 'גור אריה', היא תכנית שהיא דומה למכינה קדם צבאית ונמשכת 8 חודשים. החניכים, בני 18-21, הם בחזקת תיירים, והם עושים את העלייה באופן רשמי בסוף התכנית. "כמעט 100% מהצרפתים שמגיעים אליי, בוחרים לעלות ולהתגייס. תכנית הבנים התחילה לפני שלוש שנים, ואז הרגשתי צורך לפתוח גם תכנית לבנות".
"המכינה הייתה תפנית בחיים שלי ורציתי לתת את זה גם להם" מספר יהודה."קניתי כרטיס טיסה ליריד של עלייה בצרפת, וגייסתי שם 7 חבר'ה. חיפשתי שותפים לדרך כדי להגשים את הרעיון -מצאתי מורה לעברית, את הגוף המארגן – החוויה הישראלית, מקום לשהות בו - ישיבת ההסדר נווה דקלים באשדוד. היה לי חשוב לא להישאר בבועה של צרפתים אלא למצוא מקום שבהכרח יהיה בו מפגש עם ישראלים".

ואכן המפגש בין העולים לבין הוותיקים מצליח, בחור משנה א' של התכנית גר היום אצל החברותא שלו מהישיבה, המשפחה אימצה אותו, ההורים של החברותא אפילו הולכים לטקסים שלו בצבא.

יהודה טס פעמיים בשנה לצרפת ומגייס את הצעירים. "אני אוסף את התלמידים ביום הראשון של המכינה מנתב"ג ומשם מתחילים ביחד תהליך נפשי פיזי ומנטאלי של התחזקות. במהלך השנה התלמידים לומדים עברית, שיעורי תורה, שיעורי היסטוריה וציונות, פסיכומטרי, 3 אימונים בשבוע, קרב מגע, חברותות עם ישראליים, טיולים בארץ, התנדבויות בקהילה, וכו'".

"הרבה חבר'ה צרפתים באים מאידאלים, רצון טוב ואפילו מחוייבות, רוצים להיות בסיירת אך המציאות לא כזאת ורודה כמו שהם חשבו ונתקלים בקשיים. פה אני מלווה אותם, מכין אותם ודואג שייקלטו בחברה הישראלית ויתכוננו לגיוס. המטרה שלי היא שיעלו, שיתגייסו לשרות משמעותי, שישארו לחיות בארץ, להקים פה משפחות ולקחת חלק פעיל בחברה הישראלית".

לפני שנתיים גייס בצרפת 7 בנות ופתח את מחזור א' בתכנית המקבילה לבנים - תכנית לביאה, הממוקמת במכינת צהלי במשואות יצחק. גם כאן, המטרה היא ליצור לעולות חיבור עם צעירות ישראליות. במהלך הטיולים נפגשים הבנים והבנות של "גור אריה ו"לביאה".

עד כה כל הבנים בתכנית התגייסו לקרבי. אחת הבנות כבר התגייסה ונמצאת בקורס מדריכות תותחנים. "הבנים לפעמים באים עם חלומות גדולים ואני מנסה להסביר להם שהשירות הוא זכות, וגם הגדודים הם חשובים, לא רק שייטת ומטכ"ל כמו שהם חלמו בצרפת".

בשנה הבאה ייפתחו מחזור ד' של הבנים ומחזור ב' של הבנות.

"מה שלקחתי מצוות המכינה ומוביל אותי בעשייה היום יומית הוא שבכל אחד יש טוב, צריך להאמין באמונה שלמה שכל נשמה יהודית זה עולם מלא של טוב, ואם רק נאמין אז גם כל הטוב הזה יצא לאור העולם". יהודה שומר על קשר רציף עם המכינה בה צמח, מגיע לאירועי הבוגרים, ואף מביא את הצרפתים לבקר שם. "השורשים שלי מתחילים משם. זה עיצב לי את האישיות".

לפני חודשיים התחתן יהודה עם בחירת לבו, שרון. "אשתי הייתה המדריכה של קבוצת הבנות, והיא בוגרת מכינת צהלי. כשפתחתי את תכנית לביאה, חיפשתי מישהי בוגרת ממכינה שעשתה צבא ושתוביל את קבוצת הבנות ושרון נבחרה לתפקיד. מאחר שאני מעביר שיעור בקבוצת הבנות, יצא לנו להתראות, וככה החלטנו לקחת את זה צעד קדימה".

את הזוג חיתן ראש המכינה, הרב זאב שרון. כל החניכים והחניכות של "גור אריה" ו"לביאה", מכל המחזורים, הגיעו בחתונה. "זו הייתה עבורם חתונה ישראלית ראשונה ומאוד שמחנו על החוויה הזאת".

הפרוייקט הבא שמתכנן יהודה הוא לפתוח תכנית המיועדת לחבר'ה צרפתים שכבר עלו בגיל 14-15 עם ההורים, וחוו את העלייה לא בהכרח מרצון. "אין להם זיקה, אין להם למי להתחבר בארץ, והם לא בהכרח להוטים להתגייס - זה היעד הבא".

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.