המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

כנרת סמואל, ר"מית במכינת יונתן, כותבת על קושיה מעשייתה החינוכית

אנו מתמודדים באופן יומיומי עם השאלה כיצד גורמים לחניכים להוריד את הרצונות והערכים הטובים שלהם לרמת הביצוע? כיצד לסייע להם לשאוב כוחות לרגעים הקטנים (והאפורים לעיתים), רגעים שבהם "מגנט מושך למטה", אך מהם מורכב הכל, כיצד להביא אותם אל ההבנה שללא אותם מעשים קטנים, הרוח- החשובה כל כך- תישאר רק רוח?

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

ראשית, שמחנו על הבקשה לכתוב דווקא על קושי חינוכי איתו מתמודדים. עצם מתן המקום לקושי, הבירור והחידוד שלו, מהווה חלק בלתי נפרד מתהליך התיקון והבנייה. כך ברוח החג ניתן לומר, שללא החמץ, המלווה אותנו לאורך כל השנה, היינו מחמיצים תהליך שלם של ניקיון ושל בירור פנימי וחיצוני.

לילה כיום יאיר/ אביתר בנאי
שוב אני נלחם
מגנט מושך למטה
זה בנקודות הקטנות
במילות עידוד
הפעם אנ'לא לבד
איזה קרב, אלוהים אדירים, איזה קרב
בין הבור למים
לפחות יש פה קרב
לפחות יש מים
פעם היה רק בור

לילה כיום יאיר...

אני מרתיח את המים
זיכרונות צפים
מאיימים לשרוף הכל
יש מגירות שעדיין אני לא פותח
עד שיוסיף בי אור
זה בנקודות הקטנות
במילות עידוד
לשרוך ת'נעליים
לכפתר את חולצת הכפתורים הלבנה
להציע לך כוס מים

לילה כיום יאיר...

לאורך הנחל שנובע בי
מבין העצים עומד הבית שלי

 

אנו מתמודדים באופן יומיומי עם השאלה כיצד גורמים לחניכים להוריד את הרצונות והערכים הטובים שלהם לרמת הביצוע? כיצד לסייע להם לשאוב כוחות לרגעים הקטנים (והאפורים לעיתים), רגעים שבהם "מגנט מושך למטה", אך מהם מורכב הכל, כיצד להביא אותם אל ההבנה שללא אותם מעשים קטנים, הרוח- החשובה כל כך- תישאר רק רוח? ואיך מפתחים את השריר הפנימי של הוצאת הרצון מהכוח אל הפועל, שכן כרגע אנו מרגישים שעדיין מרבית החניכים זקוקים (ובו זמנית מתנגדים...) ל"דחיפה" החיצונית על מנת לעשות זאת. מתוך הקושי הזה אנו פוגשים בתוכנו את האתגר שלא להתייאש.

יש משהו מתסכל בלהתבונן מהצד על הפערים בין הרצוי למצוי, "יאללה, מה הבעיה שלכם, קחו אחריות, תעשו, תתקדמו". תחושה שאנו מדברים ומסבירים, מבקשים לתווך ולחבר, והמילים כמו מרחפות והולכות לאיבוד... אנו נדרשים להזכיר לעצמנו את הרגעים בהם אנו היינו בפער כזה, את תחושת המאבק בין הבור למים שמלווה גם אותנו בחיינו האישיים. להזכיר לעצמנו את התהליכים שקורים לעיתים באופן נסתר מתחת לפני השטח, אותם תהליכים המחייבים אותנו להאמין ולהמשיך, לייצר עם החניכים את הנקודות הקטנות, את המעשים הקטנים ומילות העידוד, הנושאות בתוכן את האור.

בעל ה"בית יעקב", תלמידו של האדמו"ר מאיז'ביצא", מסביר את "החודש הזה לכם ראש וראשון": חודש ניסן מבטא את עצם האפשרות להיוולד, להתחיל מחדש. מצוותנו כיהודים היא להאמין בכך שבכל פעם ניתן להתחיל מחדש, שתמיד ישנה תנועה בעולם. עלינו להתנהל כמכריזים "אנו מאמינים באפשרות להתחיל" (עיבוד עפ"י רות נוסבאום).
תפילתנו היא שיהיה בנו הכוח לשוב ולהאמין בנקודת ההתחלה, לחדש כוחות וחשיבה, ושנוכל גם להעביר אמונה זו לחניכים.

חג שמח!

ארכיונים קשורים

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.