מידע חשוב למכינות בנושא משבר הקורונה: מתווה חזרה לפעילות

המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

מכתב למכינות / הרב אלי סדן – מכינת בני דוד עלי

חמישי, 21 אפריל 2016 07:36

מכתב למכינות / הרב אלי סדן – מכינת בני דוד עלי

לראשי המכינות היקרים,

אחי ורעי, שלום וברכה.

ברצוני לשתף אתכם בתחושות שיש לי בימים אלו.

הרגשתי עצמי נבוך מאד כאשר שר החינוך הודיע לי על קבלת הפרס. היסוד החינוכי החשוב ביותר שאנו עסוקים בו שנים רבות הוא להתרגל להיות עובד ה', להיות עובד את העם והמדינה מתוך הרגשת שליחות ומתוך ענווה. רק מתוך אמונה באמת הגדולה של חיינו, ושלא על מנת לקבל פרס.

שאלתי עצמי איך אהיה מסוגל להמשיך ולחנך ולהשמיע קולי בציבור אחרי שאני מקבל פרס. האם אני חלק מתרבות הפרסים? במחשבה שניה הבנתי, שההחלטה על מתן פרס בעצם היא ביטוי של הערכה כלפי דור שלם של צעירים וצעירות שרוח אידיאליסטית דוחפת אותם לתרום לעם ולמדינה במסירות.

יודע אני שאיתי על הבימה יעלו גם בוגרי ותלמידי המכינות, עם כיפה ובלי כיפה, מאות ואלפי צעירים  וצעירות ,החיים איתנו, וגם חלקם שלצערי הרב אינם אתנו היום, שהלימודים במכינה עוררו אותם לחוש שהדבר הגדול והחשוב ביותר שהם יכולים לעשות, זה לחיות חיים מלאים של שליחות, של חזון, של אמונה. הצלחתם הגדולה היא הסיבה האמיתית להחלטת ועדת הפרס. אנחנו – המורים, אחראים להגיש לדור נפלא זה דברים גדולים, שירוממו אותו, שיתנו לו אמונה וחזון, שיגרמו לו לחוש את המתיקות והשמחה בחיים של שליחות – אבל בסוף תמיד נזכור –הם הדבר האמיתי. הם אלו שעושים את העבודה הגדולה, לכל אדם יש בחירה חופשית, הם אלו שבחרו לבוא ללמוד במכינה, הם אלו שאח"כ מתגייסים לצבא ועושים דברים מדהימים והם אלו שמחליטים אחרי הצבא לחפש היכן הם יכולים לתרום עוד ועוד לחברה בישראל. באמת – תלמידי ובוגרי המכינות הם מקבלי הפרס.

מסיבות שונות בחרו בי להיות זה שמייצג את כולם. נכון, זכיתי עם הרב יגאל לוינשטיין להיות הראשונים שחשבו על המסגרת החינוכית של המכינה, להתמסר  ולפתח כיוון זה – אך את הדברים הגדולים באמת עושים הצעירים עצמם. למענם ולכבודם ניתן פרס ישראל.

אני רוצה לשבח את כל ראשי המכינות, השותפים ופועלים בהרגשה שהדור הצעיר שלנו הוא מכרה זהב, ושזו חובתנו לדבר עמו דברים גדולים על עם ישראל ושליחותו ההיסטורית, על דור התחיה שזכינו להיות חלק ממנו ועל הזכות המופלאה להיות שותפים יחד בבניין מדינת ישראל – חלומם של דורות רבים.

ברצוני להודות לכול אחד ואחת מכם על שהצלחנו – עם כל ההבדלים שיש בתפיסות העולם שלנו – ליצור בנינו שיח של הבנה, של שותפות, של שלום, ביחס לשליחות העיקרית שלנו – לחזק ולשכלל את מדינת ישראל. נדמה לי שחלק משיקולי ועדת הפרס בוודאי מתייחסים לעובדה שבעולם המכינות יש שתוף פעולה ראוי להערכה ולחיקוי, של אנשים שיודעים מה עיקר ומה טפל, ומכוונים את שיקוליהם ואת התנהגותם על פי העיקר, והעיקר הוא להמשיך ולשכלל את מפעל התחיה של עם ישראל בארצו!

אני מתפלל לה' יתברך, שייתן לי בריאות, כוח וחוכמה להמשיך ולהיפגש עם הנוער המופלא שלנו, האוצר הגדול של עמנו, וללמדם תורת חיים, ללוותם בשמחה, בעצה ובעידוד במעלה ההר שהם מטפסים בו והכל מתוך שיתוף פעולה מבורך עם כולכם.

חג פסח שמח לכם, לבני ביתכם ולכל תלמידיכם ותלמידותיכם.

בהערכה ובהוקרה,

אלי סדן

הרב אלי סדן 227x300

ארכיונים קשורים

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק לשבת - פרשת תולדות חמישי, 19 נובמבר 2020 23:30
ממתק לשבת - פרשת חיי שרה שישי, 13 נובמבר 2020 08:04
ממתק לשבת - פרשת וירא חמישי, 05 נובמבר 2020 22:34
ממתק לשבת - פרשת לך לך שישי, 30 אוקטובר 2020 08:09
ממתק לשבת - פרשת נח שישי, 23 אוקטובר 2020 08:30

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

דף עדכון 318 | 1.11.2020 | יד' חשוון התש"פ ראשון, 01 נובמבר 2020 20:46

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.