המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

לחלום, להאמין, להגשים: מכינת ידידיה חוגגת עשור של פעילות

לפני קצת יותר מעשור הציע ראש ישיבת הכותל לרב שמואל נתנזון לפתוח את עולם הערכים והקודש של הישיבה לציבורים נוספים. בשנת 2011 הוקמה מכינת ידידיה. כיום, ממיקומה בבית שמש, היא מציינת עשור שלם של פעילות מבורכת. לרגל המאורע, לקחנו 3 מאנשי המכינה בעבר ובהווה ושאלנו אותם כמה שאלות. התוצאה לפניכם

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

הרב שמואל נתנזון (39), ראש המכינה ומקימה. נשוי ואב ל-6, מתגורר במושב גיתית. למד בישיבת הכותל, שירת כלוחם וכמפקד בחטיבת גולני וכיום רס"ן במילואים.

מאיר לדרמן (26), בוגר מחזור ב' במכינה, מתגורר בבית שמש. בעל עסק פרטי בתחום הפרסום ומוביל קהילת הבוגרים של המכינה בבית שמש. שירת כקצין בחטיבת הצנחנים, מצטיין נשיא המדינה.

עמיחי פישמן (22), מדריך במכינה ובוגר מחזור ו', מתגורר בירושלים. שירת כלוחם בחטיבת כפיר.

תמונה לידידיהמימין לשמאל: הרב שמואל נתנזון, מאיר לדרמן, עמיחי פישמן

איך התחיל הקשר שלך עם מכינת ידידיה?

הרב שמואל: "יום אחד בא אליי ראש ישיבת הכותל בה למדתי, הרב ברוך וידר, ואמר לי 'שמואל, בוא ניקח את עולם הערכים והקודש של הישיבה ונפתח אותו לציבורים נוספים'. החלטנו ללכת לכיוון של בוגרי התיכונים והמקיפים הדתיים, כאלו שבאופן טבעי לא מגיעים לעולם הישיבות, מתגייסים מיד לצבא ופחות עסוקים בלבנות את העולם הערכי והאמוני שלהם. מאז, במשך 10 שנים, אני עומד בראש המכינה".

מאיר: "שמעתי על המכינה מחברים. בתקופה הזו חיפשתי מקום להתרחק מהשכונה ומהחברה שהייתי בה, כי עשיתי קצת שטויות בגיל ההתבגרות... ידעתי שאני רוצה להתגייס לקרבי, והנתונים שלי לא התאימו לכך. אז ידעתי שאם אלך למכינה ואדחה את הגיוס אוכל לשנות את התהליך. הייתי שבוע במכינה והתאהבתי במקום. הבנתי שזה בדיוק מה שאני צריך עכשיו".

עמיחי: "הגעתי למכינה כי כמה חבר'ה מהשכונה שלי היו שם במחזורים הקודמים. הלכתי עם עוד שני חברים. אפשר להגיד שבתקופה הזו הייתי מוגדר כ'נער בסיכון', ומצאתי במכינה מקום מכיל ואוהב. בתקופת פסח עזבתי את המכינה, כי הרגשתי שלא עמדתי במטרות שלי ולא ניצלתי מספיק את החוויה שקיבלתי. התגייסתי בנובמבר. חודש אחרי שסיימתי צבא, הייתי בחתונה של חבר. מורה שלי מהמכינה שהיה בחתונה, ניגש והציע לי להצטרף למכינה ולהדריך בשנה הקרובה... משהו בלב מיד התחבר, זה הרגיש לי נכון. שלושה שבועות אחר כך כבר התחלתי להדריך".

WhatsApp Image 2021 03 08 at 11.56.49

מה מיוחד במכינת ידידיה?

הרב שמואל: "הייחודיות של מכינת ידידיה היא קהל היעד שלה. אנחנו פונים לבוגרי התיכונים והמקיפים הדתיים, שזה ציבור שהרבה פחות מגיעים אליו בשנה שבין סוף התיכון לתחילת הצבא. בנוסף, הייחודיות של ידידיה היא בשילוב המיוחד והגמור, '50-50', בין בית מדרש ועשייה. מכינת ידידיה באה לחבר בין העולמות. לבנות את העולם הערכי, אמוני ורוחני של החניך, כדי לפתוח בפניו את כל האפשרויות בעולם המעשי, ולהראות לו כל הזמן שערכים והצלחה אינם סותרים, אלא הולכים ביחד. כמו כן, החיבור עם העיר בית שמש והייחוד שלה הם חלק מהותי ב-DNA של המכינה".

מאיר: "האנשים. הם מה שעושה את המכינה. וזה גם עובר ממחזור למחזור, כי פונים לאותו סוג של אנשים בכל פעם. או כמו שהרב שמואל אמר פעם, 'זו לא 'מכינה של אלופים', אלא 'מכינה לאלפים' – לקחת אלפים, ולהפוך אותם לאלופים' – ומאוד התחברתי לזה".

עמיחי: "מעל הכל זו המשפחתיות והאהבה המטורפת שיש פה. למרות שעזבתי בהיותי חניך כי חשבתי שאני לא ממצה את עצמי – בכל זאת חזרתי, כי זו המשפחה שלי וכאן גדלתי וקיבלתי הכי הרבה. ובאמת מלווים אותך לכל אורך הדרך ועושים לילות כימים בשבילך. רואים כאן את היהלום שבתוך כל חניך, ואותו מפתחים. לא רואים את החיצוניות אלא מסתכלים על הפנימיות. זה הדבר הכי חזק פה".

"רואים כאן את היהלום שבתוך כל חניך, ואותו מפתחים. לא רואים את החיצוניות אלא מסתכלים על הפנימיות. זה הדבר הכי חזק פה"

מה הדבר האהוב עליך במכינה?

הרב שמואל: "מה שמאוד אהוב במכינה הוא דווקא הקשר עם הבוגרים. זה שהמכינה מצליחה לייצר משפחתיות לאורך כל השנים – שהבוגרים ממשיכים להיות בקשר, לבקר ולהגיע לאירועים ולחגים. זה הדבר המאוד מיוחד של המכינה שמרגש אותי בכל פעם מחדש".

מאיר: "עולים לי דווקא שבועות השטח שהיינו בפעילויות יותר צבאיות. טיולים בשטח, במדבר. האתגר והחוויה המשותפת עם כל החבר'ה".

עמיחי: "לשבת ולדבר עם החבר'ה. לא עוד לו"ז או שיעור...לשבת מעבר לשעות התוכן, לדבר ולהכיר את האדם שמולך".

מה נתנה או נותנת לך המכינה?

הרב שמואל: "היא נותנת לי כל יום, מחדשת אותי ומחדשת לי. החניכים, ההסתכלות שלהם, הפשטות שלהם, ההתקדמות... זו מסוג העבודות שאתה מגיע בכל בוקר עם חיוך ומרגיש שאתה באמת בונה ועושה. כל עשייה כזו בונה גם אותך. איפה שאני הייתי לפני 10 שנים ואיפה שאני היום – הם שני עולמות שונים".

מאיר: "אני קורא לזה מכינה לחיים. לדוגמא, היה לנו קורס של התפתחות אישית עם מאמן, שכל אחד קבע לעצמו מטרות והיה צריך לעמוד בהן. למדנו איך להציב מטרה ולבנות את התוכנית כדי להגיע אליה. עד היום אני משתמש בכלים האלו. בצבא למשל, התגייסתי לא כלוחם – הפרופיל שלי לא היה מתאים, והיו לי קשיי הסתגלות כי גם לפני הצבא לא הייתי במסגרות, אז הגדירו אותי כ"בעייתי". ידעתי שיש סדר פעולות שאני צריך לעשות כדי להשיג את המטרה שלי להיות לוחם. ובסוף הצלחתי, בזכות הכלים שקיבלתי במכינה והיכולת להציב מטרה ולבנות תוכנית".

עמיחי: "כתף ומשפחה. לא משנה באיזו שעה ובאיזה יום – יש לי למי להתקשר. לקחתי איתי גם כלים לחיים, חברים, וערכים רבים של נתינה, אהבה, ארץ ישראל, מנהיגות בחברה הישראלית והרצון להתערב ולעשות למען המדינה".

מהו הרגע שבו הבנת עד כמה המכינה משמעותית ומשפיעה?

הרב שמואל: "הבוגר שלנו שמרואיין בכתבה, מאיר לדרמן, הגיע למכינה עם כמה בעיות, ולא רצו לגייס אותו. אחד מרגעי השיא היה יום העצמאות בו קיבל אות מצטיין נשיא, וגם כשהוא סיים קורס קצינים. אלו רגעים בהם אתה רואה חניך עם המון כוח והשקעה עושה מעלה. בנוסף, תמיד מרגש אותי לערוך חופות של חניכים. אתה זוכר אותם כחניכים במכינה, והיום הם בונים בית. הרגעים האלו שווים את כל העבודה הסיזיפית היומיומית, כי בסוף רואים תוצאות מדהימות".

מאיר: "דווקא אחרי הצבא. הבנתי כמה המכינה הייתה משמעותית בשבילי בדברים שעברתי מאז, ובמקומות בהם אני נמצא היום. זה עיצב אותי למי שאני היום. לא תוך כדי המכינה, אלא דווקא אחרי. אני מסתכל אחורה ואומר 'זו הייתה נקודה משמעותית בחיים שעשתה לי סוויצ'".

עמיחי: "ממש לאחרונה, בפורים, עשינו סבב 'עין טובה' בו כל אחד אומר מילה טובה על מישהו אחר. הרבה חניכים בחרו להגיד עליי – שאף פעם לא היה להם מדריך כזה, שנותן להם תקווה, תמיד שמח ועם אנרגיות. הם שיקפו לי את מה שאני עושה פה. זה היה מאוד מרגש לשמוע את זה מהם, כי ביומיום תמיד יש לך בראש ביקורת עצמית, ואתה לא בטוח כמה אתה באמת עושה טוב. יש לנו חיבור מאוד מיוחד ואני מרגיש שהצלחתי להשפיע עליהם". 

WhatsApp Image 2021 03 08 at 11.56.47מאיר מקבל את  אות מצטיין נשיא

מה אתה מאחל למכינה?

הרב שמואל: "לקיים מסביב למכינה, בבית שמש, קהילה של בוגרים. וגם לגדול בכמות החניכים. אני רואה את המכינה הולכת ומתקדמת כל הזמן, ומאחל לה שאף פעם לא תעצור במקום, תתקדם, תתחדש ותמצא את ההתפתחות שלה".

מאיר: "שתצליח, שתגדל, שתמשיך להשפיע ולהפיץ את האור שלה. שתיכנס לעיר בית שמש כמו שצריך ותראה לאוכלוסייה מה היא שווה. שתמשיך לגעת בלבבות של כל המחזורים".

עמיחי: "שתמשיך את מה שהיא עושה בכל הכוח. שתגדל בהרבה. יש עוד הרבה לאן לגדול, אז שנשאף גבוה ונגיע לשם. להיות בקשר כל החיים".

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.