המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

על יהדות רפורמית ויישומה בשנת המכינה: מה שלא הכרתם על מכינת תל"ם

אז איך מציינים את חגי ישראל במכינת תל"ם, בה מצויים מאפיינים שמקורם בתנועה הרפורמית, ואיפה העולם הזה פוגש את חניכי המכינה?

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

שוחחנו עם הרבה מיכל קן-תור, ראש המכינה שמעון (שמקו) אל עמי, ובוגרות המכינה, ושמענו על הליך הבירור המעמיק שעוברים החניכים בדרך לפיתוח זהות אישית-יהודית בשנת המכינה.

ימי אחרי החגים הגיעו וחניכי המכינות ברחבי הארץ חוזרים לשגרת המכינה. את תקופת החגים האחרונה רבים מהחניכים העבירו בין הבית למכינה, ואירועי שיא רבים נרשמו: יום כיפור במכינה, מסעות ניווטים במהלך חול המועד, ועוד. רגע לפני שצוללים להתעסק בפרויקטים ובמיזמים חדשים, ביקשנו להעמיק מעט בעשייתה של המכינה הקדם צבאית תל"ם ביפו ובחולון, שהוקמה על ידי התנועה הרפורמית וחרטה על דגלה את לימודי היהדות המתקדמת, ולבחון היכן טמון ההבדל התפישתי שעשוי להביא את הבשורה הבאה לעולם המכינות.

על פי חזון התנועה הרפורמית בישראל, היהדות המתקדמת מעודדת את האדם לעצב אורח חיים יהודי משמעותי ורציני, המבוסס על הכרעה ובחירה אישית מתוך לימוד, ולא על מערכת חיצונית מחייבת של כללים ואיסורים. ברוח חזונם של נביאי ישראל, מדגישה היהדות המתקדמת את ערכי המוסר, הצדק החברתי והערבות החברתית ומעודדת את האדם להעניק בכורה לקולם של המצפון, ושל התבונה האנושית. היהדות המתקדמת מחייבת ומקדמת שוויון מלא בין נשים וגברים בבית הכנסת ומחוצה לו ומטפחת סובלנות דתית וריבוי פנים דתי ותרבותי.

"במכינתנו אנו ניגשים למטרה זו, שהיא הכשרת דור המנהיגות היהודי-ליברלי הבא של עם ישראל והחברה הישראלית, מתוך תפיסה יהודית רפורמית היונקת עמוקות מהמסורת היהודית, התורה וארון הספרים שלנו מחד ומתפיסת עולם דמוקרטית והומניסטית מאידך", מספר ראש המכינה, שמעון (שמקו) אל עמי. "אנו מאמינים ששני המקורות הערכיים הללו אינם סותרים אלא מזינים זה את זה. השילוב ביניהם מעודד את הצעירים לחיבור ומחויבות לעם היהודי והחברה בארץ ולחיפוש אחר צדק חברתי ותיקון העולם", מסביר אל עמי כיצד התאוריה מפנה מקום לפרקטיקה במכינה, שמקפידה על פלורליזם וריבוי דעות, ואף ייסדה את השיעור המפוצל "אדם ואל במחשבת חז"ל" – אותו מובילים רבה רפורמית ורב אורתודוקסי. לדברי אל עמי, גם למיקום המכינה בתוך האורבניות של גוש דן יש הסבר: "הבחירה למקם את המכינה ביפו וחולון מסמלת את הרצון להיות קרוב לשטח, לאנשים, לקהילה ולצרכים החברתיים הבוערים של החברה הישראלית".

ראש המכינה שמעון שמקו אל עמיראש המכינה, שמעון (שמקו) אל עמי

הרבה מיכל קן-תור, ממובילי תחום היהדות במכינה, מצביעה על תופעה עמוקה יותר שלהערכתה מצריכה התייחסות בשנת המכינה כדי ליצור שינוי אמיתי. "נוצר פער גדול בין העולם החילוני לבין ארון הספרים היהודי. הפער הזה מייצר ניכור, וגם פחד: אדם עשוי להרגיש שהנושא גם לא רלוונטי עבורו וגם לחוש שהדבר כפייתי ואולי אף מטופש", היא אומרת ומוסיפה: "התפקיד שלנו הוא לייצר מערכת של קירבה והיכרות, ולהראות לתלמידים שלנו כמה שהם משמעותיים בתוך התרבות היהודית, וכמה שהם צריכים להיות אחראיים לחולל את הזהות היהודית שלהם.

בעולם החילוני אין תפילה, אך בעולם הרפורמי-ליברלי התפילה היא מגוונת; יש בה חומרים חדשים, והיא שואפת לקרב את העולם הזה גם לציבור שאינו מקיים אורח חיים אורתודוקסי", מדגימה קן-תור את תפיסתה בנוגע לטקסי התפילה. "גם לדעת להתפלל יחד זה ערך שאנחנו רוצים לאפשר לחניכים להיחשף אליו. בסוף, לא ניתן להכריח אדם להתמסר לחוויה הזאת, כל אחד יבחר כמה הוא רוצה להיות נוכח עם הלב, ונוכח במהלך התפילה - בהיבטי שירה, חזנות וקטעים אישיים שעשויים להיות רלוונטיים למעמד הזה.

התפילה היא יסוד גדול בהוויה שלנו, וגם יסוד מטיב עם האדם. התפילה מאפשרת לעצור את המעשה ולהתרכז בהוויה, להתחבר למשהו גדול ממך שהיה קיים לאורך דורות, כחוויה רוחנית וקהילתית. הדבר מאפשר עצירה של שטף השבוע, ומחשבה על האחר, כמו למשל: את מי אני מזכיר בקדיש? להיכנס לעצמי וגם לצאת מעצמי באותה העת. האם סביר שאנשים שגדלו בישראל מעולם לא פתחו סידור? בעיני, לא לדעת מה כתוב בתפילה, זה כמו לא לדעת קרוא וכתוב במידה מסוימת. זהו ידע שהציבור הישראלי התרחק ממנו, אבל כדי שיהיה מסוגל לבחור - הוא צריך קודם כל להכיר. לא כל החניכים יצליחו להגיע לרמת הקרבה הזו, אבל אני בהחלט יכולה להעיד על כאלה שגילו בשנת המכינה את חווית הקהילה ואת העצמי בתוכה", אומרת הרבה קן-תור.

הרבה מיכל קן תורהרבה מיכל קן-תור

ומה אומרים החניכים? שיר כהן אלורו, בוגרת מחזור ב' של שלוחת תל"ם בחולון, מספרת: "חגגנו במכינה חגים ומועדים, עשינו ליל משמר לפני יום כיפור. התחברנו לקהילה הרפורמית בחולון ועשינו איתם קבלות שבת ומפגשים. נסענו לקהילה הרפורמית בהר חלוץ לחגוג את שמחת תורה, עשינו שבת בקיבוץ הדתי סעד, ופגשנו חרדים במסגרת סמינר ירושלים. המכינה ניסתה להראות לנו זוויות שונות ומגוונות של היהדות, וכל המפגשים האלה הבהירו לי שאני יכולה להחליט בעצמי כיצד להביא את היהדות שלי לידי ביטוי". הגר, בוגרת המכינה שהדריכה ב"נוער תל"ם" בשנות התיכון מסכמת: "האווירה הרפורמית יוצרת הזדמנות לקחת אלמנטים שהם מאוד יקרים לליבי מבחינת המסורת וליצור משהו שיש בו זיקה למסורת, אך לצדו גם מתקיים המקום האישי שבו ניתן לבחור, ליצור ולהוסיף דברים חדשים. זה בא לידי ביטוי בכל המועדים - מיום כיפור, דרך שמחת תורה ועד ליל הסדר וחג השבועות במכינה".

>> לקריאה נוספת באתר מכינת תל"ם

>> לאתר התנועה רפורמית בישראל

>> לסרטון אודות המכינה שהוקרן בוועידת התנועה הרפורמית לשנת 2018

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.