מידע חשוב למכינות בנושא משבר הקורונה: מתווה חזרה לפעילות

המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

עשור להקמת מלח הארץ: כך מסכמים ונערכים לחג החירות במכינה

כמיטב המסורת במכינת מלח הארץ, קיימו החניכים בפעם העשירית את ליל הסדר המקדים למרגלות המצדה. עד היום הספיקה המכינה להקים שתי שלוחות, תכנית עבודה מועדפת ומסע שנתי לגילוי עצמי ביוון. אז איך מסכמים עשור של עשייה ומהי חירות אמיתית?

רביעי, 24 אפריל 2019 14:22

לפני כשבועיים חגגה מכינת מלח הארץ עשור להקמתה במועדון התיאטרון בתל אביב, בהשתתפות בוגרי ובוגרות המכינה חניכי השלוחות במצפה שלם ובעין גדי ומשתתפי תכניות מלח הארץ הפועלות כעת (עבודה מועדפת ומסע 'גילוי עצמי' ביוון). "המכינה הייתה חלוצה בעולם המכינות מבחינת הנגשת מושג המכינה לאוכלוסיות רחבות יותר", מספר ראש מכינת 'מלח הארץ' חנן ברזילי. "אם עד אז עולם המכינות התאפיין בהומוגניות, אנחנו ניסינו להרחיב את המנעד ולהפוך את המכינה לכור היתוך שיותר מתקרב לאיך שהחברה הישראלית נראית כיום. כלומר, ננסה ככל הניתן להדגיש את אלמנט ההטרוגניות: זה אומר שלמכינה יגיעו עולים מאתיופיה, חבר העמים, בוגרי כפרי נוער, דתיים, חילוניים, צעירים ללא עורף משפחתי, ואחרים המגיעים ממשפחות בעלות יכולת גבוהה. כעת כל בחור צעיר שמעוניין לעשות את השנה המיוחדת הזו, להגיע בשל ומגובש לשירות הצבאי, ומחובר יותר לחברה ולמדינה – יכול. המשמעות שלנו בשטח היא לצמצם כמה שיותר פערים בחברה. לפעמים המפגש הזה לא פשוט, אך אנו מאמינים שהמפגש עם האחר והשונה מאפשר לך היכרות עם עצמך. לומדים אחד על השני ואחד את השני: זה לא שיח של חזקים מול חלשים, ואף אחד לא בא ללמד את האחר. מתקיים מפגש הדדי ובגובה העיניים. התפיסה שלנו היא כי חינוך למנהיגות וללקיחת אחריות, צריך להיעשות עם ובתוך כלל החברה הישראלית. המפגש עם האחר מכריח אותך להתבונן בעצמך, ולצאת ממרחב הנוחות: כך אפשר לצמוח, לגדול, וגם להבשיל למנהיגות".

מלח הארץ במצדה 2

ברזילי מונה שני אלמנטים שבעיניו מהווים תפיסת עבודה עיקרית במכינה במרוצת השנים. "אנו שמים דגש על הנכחת השפה הרגשית", אומר ברזילי. "אנו רוצים להעביר לחניכים את היכולת להיות מחוברים לרגשות שלהם, ובעמדה של התבוננות פנימית מתמדת – מתוך הבנת התגובות שלהם לפעולות וכיצד הם מתנהלים עם כעסים. אנחנו מעוניינים להקנות להם שפה של מודעות, ולשם כך מינינו עו"סים בתוך המסגרת שהתפקיד שלהם הוא לכוון את המערכת לדבר את השפה, וללוות את החניכים והצוות בדרך זו". האלמנט השני, יציאה החוצה לטבע, ידוע ומוכר בשאר חלקי עולם המכינות, אלא שברזילי ואחרים בצוות המוביל של מכינת מלח הארץ דווקא מסתכלים עליו מזווית אחרת: "המדבר משמש קו פעולה, כמרחב תרפיוטי המאפשר לתהליכים פנימיים להתרחש. נוסף על כך, זהו מקום אשר מאפשר תנועה בתפקידים הקלאסיים של החניכים אליהם הורגלו עוד מימי בית הספר. בתוך הכיתה הפערים מובלטים, ובטבע לכל אחד יש אפשרות להתמקם בצורה אחרת – יש מקום לעוד כישורים שלא בהכרח קשורים ביכולות למידה".

לפני כארבע שנים, ולאחר הצלחת תכנית המכינה לבנים בעין גדי, נפתחה שלוחה חדשה לבנות בקיבוץ מצפה שלם. "ההפרדה הזאת מאפשרת מרחב של חופש פעולה, ביטוי והתנסות גדולים יותר", אמרה ראש שלוחת הבנות במצפה שלם דיה בדש. "אין דאווינים ואין מסכות – את יכולה להביא את עצמך איך שאת. המקום הזה מאפשר לך להתבלבל ולברר, לשאול שאלות לא פשוטות ולהתעסק בנושאים של זהות בלי הסחות דעת. בעולם החילוני ההפרדה הזאת לא ברורה, כי אצל הבנים יש את נדבך ההכנה הפיזית לצבא, אך לאנשים לא ברור מדוע גם לבנות ההפרדה הזאת משמעותית. אנו מייצרות מסגרת נשית טובה וראויה; יש אצלנו חוויה מאוד גדולה של העצמה, אנחנו יוצאות לשטח בעצמנו ודואגות למעטפת המיטבית כפי שאנחנו מבינות, ומתוך כך גדלות כל יום".

מלח הארץ במצדה 4

"החיבור לקהילה הוא גם מאוד גדול, ובגלל הריחוק מהציוויליזציה נוצרים פה קשרים מדהימים, ואף יש כוונה שלאחר השירות הצבאי שלהן, הבנות יחזרו לכאן. אנחנו לוקחים חלק במגוון תחומים בקיבוץ; בחינוך, בפעוטון, בגן הילדים ועוד. הבנות פעילות במועצה האזורית, גם בבית הספר היסודי, גם מידי שנה במסגרת חג הגדיד – חג שבו מציינים את סוף עונת גדיד התמרים, וגם בצעדת 'בעקבות ראשוני ים המלח', שבה מטיילים אנשי האזור במקומות ההתיישבות הראשונים בגזרת ים המלח. בנוסף, הבנות מתנדבות בערד עם קשישים ובמסגרות רווחה לילדים", מפרטת בדש על העשייה המרובה. "השנה החניכות הפיקו פרויקט מיוחד – שבו ניסו לגייס באמצעות הפייסבוק צעצועים עבור גן של הרווחה שעמד ריק. הפוסט שפרסמו הפך ויראלי וחזרנו עם רכב עמוס צעצועים שעבר בכל הארץ. מועצת התלמידים של בית הספר הפתוח בחיפה התגייסו ועוד הרבה אנשים טובי לב".

מלח הארץ במצדה 3

ההיערכות לחג הפסח במלח הארץ כללה השנה הכנות בשני רבדים שקיימו החניכים. ברובד החיצוני: ימים אחדים לפני ליל הסדר יצאו חניכי שלוחת הבנים לפעילות עם רשות שמורות הטבע ורשות ניקוז ים המלח, ובמסגרתה קיבלו הדרכה על מיני צמחים רעילים בשטח וסיירו באזור על מנת לעקור אותם מהשורש. ברובד הפנימי: יומיים לפני ערב החג התמקמו החניכים מתחת למצדה, עם מחצלות ושולחנות, וערכו סדר פסח ברוח המחזור. בבוקר למחרת הם עלו למצדה, ותוך כדי התדיינו על מושגי חירות וחופש – בהקשר סיפור מצדה השנוי במחלוקת. ברזילי: "זהו מקום של אנשים שנלחמו על העקרונות שלהם – אנשים שאמרו שבשביל להיות חופשי באמת לא צריך לוותר על תפיסות ועקרונות אישיים, ולחיות חיי עבדות. יחד עם זאת, ברור לנו שהפתרון של מוות והתאבדות הוא לא בר קיימא לעם שלם. סיפרנו גם את סיפורו של רבי יוחנן בן זכאי, שהגיע להבנות עם הרומאים בדרך הפשרה, והקנה לעם ישראל חירות רוחנית. המסר שלי הוא שחירות היא עניין פנימי ואינה קשורה למציאות חיצונית. חירות היא היכולת שלך לפעול במרחב, להתבונן, לחלום ולחשוב בצורה חופשית. חייל בטירונות יכול להרגיש חירות, ומשוחרר טרי יכול להרגיש כבול, למרות שלכאורה מצופה שירגיש הכי חופשי".

מלח הארץ במצדה
מכינת מלח הארץ לאחר הטיפוס למצדה

מלח הארץ מאחלת לכלל עם ישראל חירות מתוך עמדה של לקיחת אחריות ועשייה.

ארכיונים קשורים

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק לשבת - פרשת תולדות חמישי, 19 נובמבר 2020 23:30
ממתק לשבת - פרשת חיי שרה שישי, 13 נובמבר 2020 08:04
ממתק לשבת - פרשת וירא חמישי, 05 נובמבר 2020 22:34
ממתק לשבת - פרשת לך לך שישי, 30 אוקטובר 2020 08:09
ממתק לשבת - פרשת נח שישי, 23 אוקטובר 2020 08:30

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

דף עדכון 318 | 1.11.2020 | יד' חשוון התש"פ ראשון, 01 נובמבר 2020 20:46

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.