הדפסת עמוד זה

רקיע: מכינה חדשה ומסקרנת בעיר המתפתחת חריש

היא הוקמה על ידי אנשי חיל האוויר בחריש, העיר היחידה שנוסדה ב-25 השנים האחרונות. חודשיים אחרי שהחל את דרכו המחזור הראשון במכינה, ראש המכינה ג' וחניכת המכינה אלה מירון מספרים על הרקע להקמת המכינה ועל צעדיו הראשונים של מחזור א' בעיצומו של משבר הקורונה  

שלישי, 17 נובמבר 2020 18:28

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

מתי הבנתם שאתם רוצים להקים מכינה קדם צבאית?

"מכינת רקיע הוקמה על ידי עמותת קסם הצרעה המאגדת שתי טייסות מסוקי קרב בחיל האויר. לפני קצת יותר משנה וחצי התקבצנו גרעין של העמותה לדון בתרומה האפשרית שלנו גם כאזרחים כאשר אנו מונעים על ידי ערך אחד בסיסי- אחריות. האחריות שלנו כלוחמים, כעמותה וכאזרחים לנסות ולהשפיע על עתיד החברה בה אנו חיים. אחריות שלנו לנסות ולהטמיע את הערכים, התרבות הארגונית והכלים שרכשנו לאורך השנים בחיל האויר במשימה החשובה ביותר שהצלחנו למצוא - חינוך. העמותה בנויה מעשרות טייסים בגילאים שונים, חלקם אף עברו שנת מכינה בעצמם."

אנו שואפים לחנך ולהכשיר צעירים מובילים לשירות משמעותי והובלה בצה"ל על ידי הערכים, התרבות הארגונית והכלים שאנו רכשנו לאורך השנים בחיל האויר

מהם האלמנטים העיקריים שאתם מביאים אתכם מהשירות הצבאי לשנת המכינה ולחניכים?

"אנשי הטייסת חולקים DNA ייחודי הקושר אותנו - הובלה, מצוינות ולמידה מתמדת מכל אתגר. אנו מאמינים, מניסיון רב שנים, שהצלחה והובלה בצבא ובחברה מצריכה מנהיגות הדוגלת בחדשנות, יזמות, התמודדות עם סביבה דינאמית וגילוי גמישות. 50% מתכני השנה מועברים על ידי אנשי העמותה. החניכים לומדים קורסים שונים הקשורים בתרבות התחקיר של החיל והפיכתה לכלי לצמיחה אישית, קורס בקבלת החלטות, התמודדות עם כישלון ועוד."

רקיע בשדות בין הציטוטים של ראש המכינה copyרקיע בשדות

האם אתם מעוניינים לגייס למכינה חניכים שבהמשך יהיו מועמדים לקורס טיס?

"למרות שחלק מחניכי המכינה אכן מיועדים לקורס, המכינה אינה מכוונת את חניכיה לקורס טיס. אנו שואפים לחנך ולהכשיר צעירים מובילים לשירות משמעותי והובלה בצה"ל על ידי הערכים, התרבות הארגונית והכלים שאנו רכשנו לאורך השנים בחיל האויר."

למה בחרתם להקים את המכינה דווקא בחריש? מה מיוחד במקום הזה? איך המכינה משתלבת בתוואי העירוני המתפתח? האם החניכים מתנדבים עם אוכלוסיות באזור? (פרט)

"בבחירת המיקום למכינה ישנה אסטרטגיה ארוכת טווח, חריש הינה העיר הראשונה המוקמת בישראל ב25 שנה האחרונות. רצינו למצוא מקום בו נוכל לייצר שינוי משמעותי ולאורך זמן רב. לאחר בחינת ערים ומועצות מקומיות רבות, מצאנו שותף אמיתי ויוצא דופן. העשייה הקהילתית היא מימוש בפועל של חזון המכינה. העיר חריש בתנופת פיתוח עצומה - חינוך, תרבות, רווחה ותשתיות. חניכי המכינה לוקחים חלק בהקמת פרויקטים קהילתיים ראשונים מסוגם בעיר - ליווי ילדים עולים וחינוך מיוחד, קבוצות תוכן לנוער קצה ותפעול חמ"ל חקירות אפידמיולוגיות בעידן הקורונה.

אלה מירון, חניכת המכינה, מספרת על תחילת המכינה בתקופת הקורונה: "הסגר היה מאוד מורגש בעיר, בתוך המכינה הרגשנו כאילו העולם מתנהל כרגיל וידענו שזה ממש לא ככה בחוץ. בהתחלה תפעלנו חמ"ל טלפונים לקשישים ובני נוער המבודדים בעיר – לשמוע מהם על ההתמודדות שלהם ואיך מסתדרים. בהמשך עברנו קורס הכשרה מטעם פיקוד העורף כדי שנוכל להשתלב במערך החקירות האפידמיולוגיות. ההתנדבות התבצעה מחמ"ל העיר חריש, קיבלנו טלפונים של מבודדים, מתקשרים ומוודאים שאנשים נענים לחובת הבידוד. יש צורך בהסברה מפני שיש אנשים שלא מודעים להנחיות, אבל גם חשוב לסגור מעגל ולהעביר מידע חיוני לרווחה ולגורמים נוספים. כל זה היה בהובלה של חניכי צוות קהילה במכינה, שבתקופה זו התמודדו עם אתגרים רבים והצליחו ליזום ולקדם דברים מאוד טובים בחריש. מאוד התחברנו לעיר בדרך הזאת".

אחרי הציטוט הראשון של החניכה רקיע חניכים עושים טלפונים copyחניכים עושים טלפונים

לכל החניכים יש מסגרת התנדבות בבוקר ושתי התנדבויות אחר הצהריים, והתנדבות הבוקר של אלה מירון מתקיימת באחד מבתי הספר בעיר. "לאחרונה הכרתי שתי אחיות מכיתות ב' ו-ג' שעלו מברזיל לפני פחות משנה. בגלל הסגרים והקושי לקיים שגרה לימודית בבית ספר, יחד עם השימוש בזום, יצא שהבנות מדברות פורטוגזית בבית ולא מצליחות לתרגל את העברית שלהן. החלטנו לקיים מפגשים שבועיים מדי יום רביעי, וכבר במפגש הראשון תוך שעתיים דיברתי עם הבנות על הכל. אני למדתי קצת מילים בפורטוגזית, הן הרגישו יותר בנוח גם לדבר, וגם לטעות בעברית – וזה היה אחד הדברים היותר מדהימים שחוויתי מאז תחילת המכינה".

מתעניינים במכינת רקיע? הפרטים באתר >>

רוצים להתמיין לשנה"ל תשפ"ב? להרשמה למיונים >>

רקיע חניכים בשטח לסוף האייטםחניכי המכינה בשטח

ארכיונים קשורים