המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

מכינת רבין מציינת 21: בוגרים נזכרים ומספרים

היא הוקמה לפני למעלה משני עשורים שנים, והייתה מחלוצות המכינות הקדם צבאיות הכלליות שנוסדו. במרוצת השנים הוקמו שתי שלוחות נוספות למכינה, בחיפה ובקיבוץ אדמית. רק לאחרונה ציינו הצוות, בוגרי המכינה לאורך השנים וחניכי המכינה 21 שנים להקמתה של מכינת רבין באירוע מיוחד. בוגרים מספרים על עצמם ומסכמים שני עשורים לפעילות המכינה

שישי, 28 יוני 2019 12:05

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

"המכינה הייתה הגורם המשפיע ביותר על חיי הבוגרים"

הדבר המרגש ביותר מבחינתי באירוע 21 שנה למכינה היה לפגוש לצד חבריי ממחזור ו' של המכינה, גם את המכינאים משלושת המחזורים שזכיתי לחנך בתפקידיי השונים במכינה.

הגעתי למכינה ב-2003 כחניך. בסיום אותה שנה משמעותית אני זוכר את התחושה החזקה שבלהיות חלק ממשהו גדול. בחג העשור הייתי מ"פ בגדוד שקד בגבעתי, לחג העשרים (21) הגעתי לאחר שסיימתי תפקיד כעוזר ראש העיר בחיפה. לפני כן הייתי בתפקיד ראש שלוחת המכינה בחיפה אותה הקמתי. בסיום שנת ההדרכה הראשונה שלי במכינה אמרתי לדני שזה לא סתם עוד מפעל חינוכי, זו משפחה. כך אני מרגיש גם היום.

למכינאים אני תמיד אומר: המכינה לא שינתה אותי, אבל היא ללא ספק הייתה הגורם המשפיע ביותר על חיי הבוגרים.

עמרי שפרוני, 34, בוגר מחזור ו', בן זוג למיכל ומצפה לבת ראשונה, בוגר תכנית חכמ"ה למחשבה והיסטוריה פוליטית, מ"פ במיל', מקים שלוחת מכינת רבין בחיפה, ועוזר ראש העיר חיפה לשעבר.

עמרי שפרוני
עומרי שיפרוני

"שנת המכינה עיצבה את מסלול חיי הבוגרים"

האלמנט שזכור לי ביותר מהמכינה הוא שהיא נתנה שמות וביטוי להרבה מחשבות שהיו לי בתור צעירה. הדבר הזה, של לתת שם, הסבר, מסגרת מושגית לרעיונות מופשטים, עזרו לי לגבש את הזהות שלי בחיי בוגרים, את האידיאולוגיות שלי ואת האג'נדה שאני רוצה לקדם בעולם.

ההשפעה הראשונה של המכינה על מסלול חיי הייתה בתפקיד שבחרתי למלא בשירות הצבאי. בזכות המכינה החלטתי להתגייס לחיל החינוך ושירתתי כמפקדת בבסיס מחו"ה אלון עם אוכלוסיות מיוחדות. הרגשתי שיש ערך וחשיבות לעובדה ששובצתי לתפקיד הזה. הבנתי לראשונה שעולמות ההדרכה, הטיפול והאוכלוסיות המיוחדות מעניין אותי וחשוב לי. לכן לאחר השחרור חזרתי להדריך במכינה. זו הייתה שנה אינטנסיבית מאוד אבל סופר משמעותית. ולכן גם בחרתי ללמוד עבודה סוציאלית בתואר הראשון.

במקביל לתואר הראשון, וגם במהלך התואר השני, המשכתי לעבוד בעולם המכינות - בתפקידים שונים במועצת המכינות הקד"צ, ארגון הגג של כל המכינות בארץ. בשנתיים האחרונות אני משמשת כמנכ"לית תנועת ההתיישבות של בוגרי המכינות - תנועת "בארצנו". אני מרגישה שהעשייה שלי מאפשרת לי לשלב מצוין בין האג'נדה שלי ובין פיתוח אישי ומקצועי. אנחנו בעמותה עושים כל מיני פעולות במטרה לעודד צעירים לבחור לגור בפריפריה, כדי לפתח את הפריפריה ולצמצם פערים בין הפריפריה למרכז. מי שמכיר יודע שהפריפריה היא מרחב של מלא הזדמנויות - לאיכות חיים, לחיי קהילה, לעשייה משמעותית ולפיתוח אישי. בקיצור, זה לגמרי הדבר הבא.

טלי ארנולף וולגמוט, 31, בוגרת מחזור ט', ומדריכה במחזור יד'. נשואה לאייל ואמא לאלון הקטן. בוגרת תואר שני בתכנית לניהול מלכ"רים בשיתוף קרן מנדל, ותואר ראשון בעבודה סוציאלית. בשניים אחרונות טלי מנהלת את עמותת "בארצנו" - תנועת ההתיישבות של בוגרי המכינות הקד"צ ולפני כן הייתה גייסת המשאבים של מועצת המכינות הקד"צ.

טלי ארנולף
טלי ארנולף

"כל מה שקורה איתי היום מקיים דיאלוג עם מה שהיה במכינה" 

המכינה היא המקום בו הכרתי את אשתי, ובזכות המקום הזה זכינו להקים משפחה ולהיות הורים. המכינה היא גם בית רגשי, שבו המשפחתיות מורגשת , וגם בית אידיאולוגי: זה המקום שהפך אותי לאדם בוגר. לא אוכל לנתק את העבודה שלי בשלטון המקומי (מנהל המחלקה לפיתוח יישובים במועצה אזורית משגב) מהחוויה שעברתי כחניך במכינה. נושא ההשתלבות בשירות הציבורי קיבל דגש בשנת המכינה - האמונה כי התערבות בשירות הציבורי עשויה לסייע בצמצום הפערים בחברה הישראלית, ולקדם שוויון הזדמנויות. אלה ערכים שספגנו כחניכים במכינה, שעיצבו את דמותנו כבוגרים.

לפני שנה החלטנו לחזור לנוף הילדות בעמק יזרעאל, והצטרפתי לוועד המקומי. המכינה אפשרה תשתית של חברים טובים שמלווים לכל אורך הדרך, וחניכים מתקופתי כמדריך במכינה ששומרים על קשר ומתייעצים. כל מה שקורה איתי היום מקיים דיאלוג עם מה שהיה במכינה.

נבות גולדווין, 30, בוגר מחזור ט' ומדריך מחזור י"ג, נשוי לטל ואב לתלם. גולדווין בוגר תכנית הצוערים לשלטון המקומי ובעל תואר שני במנהל ציבורי למדיניות ציבורית. לפני שהחל את עבודתו במחלקה לפיתוח יישובים במשגב לפני כשנה, היה מנהל פרויקטים כלכליים בשפרעם שלוש שנים וחצי.

נבות גולדווין
נבות גולדווין

"למכינה היה תפקיד מכריע בזהות שלי ובערך המוסף אותו הבאתי לתפקידים הבאים"

היום זה ברור יותר מתמיד. להיות בוגרת מכינת רבין זה כבוד גדול. זה סט של ערכים של צדק ותיקון חברתי, זה להיות חלק ממשהו שהוא פשוט גדול. בכל צומת בחיים, בלימודים, בתעסוקה, בחיי הקהילה שלי, המכינה מלווה אותי, מחדדת את מי שאני. במקומות בהם עבדתי, בפרויקטים אותם יזמתי והובלתי, עם החברים והחברות אותם.ן פגשתי, למכינת רבין היה תפקיד מכריע בזהות שלי ובערך המוסף אותו הבאתי. כיף להיות בשולחן עגול, להציג פרויקט חדשני, לחלום על שת"פ פורץ דרך, להציג את עצמי ואז להוסיף בגאווה: "ואני בוגרת מכינת רבין".

תמר (תותי) מייבום, 35, בוגרת מחזור ה', בת זוג של נדביה ואמא של אמרי. בוגרת החוג לעו"ס במסלול שינוי מדיניות במכללה האקדמית תל חי, יזמת תכנית שיבולים לשילוב צעירים עם מוגבלויות במכינות הקדם צבאיות ומנהלת תחום אקטיביזם במרכז צעירים ירושלים.

תמר מייבום copy
תמר (תותי) מייבום

עו"ד דני זמיר, מנכ"ל מועצת המכינות ומייסד מכינת רבין

בעיכוב של שנה עם חמש מאות מהבוגרים חגגה מכינת רבין את ה-20.

האירוע בוטל תחילה בשל האסון בנחל צפית אך לחץ בלתי עציר של הבוגרים הביא לשינוי ולאחר תום שנת האבל התקיים האירוע שנועד להיות בעיקר מפגש חברים ושלכבודו "זכינו" ליום החם בשנה עם דליקות מלוא העין.

אבל במוזיאון ההתיישבות ביפעת היה נעים, מחבק ומרגש. מאות שבאו מכל הארץ, מוקי צור אחד ורונה קינן אחת והמון ילדים ופעוטות שעשו שמח והוסיפו לאווירה המשפחתית והתוססת.

שמיכות נפרשו על הדשאים אבטיחים ובירות חולקו כמים וההתרגשות והשמחה הציפה.

היה אדיר וענק! מחכים כבר לחגיגות ה-25!

דני זמיר

ארכיונים קשורים

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

דף עדכון 353 | 17.08.2021 | ט' אלול תשפ״א שלישי, 17 אוגוסט 2021 21:11
דף עדכון 352 | 09.08.2021 | כ' אב ה׳תשפ״א ראשון, 15 אוגוסט 2021 20:22
דף עדכון 351 | 02.08.2021 | כ' אב ה׳תשפ״א ראשון, 15 אוגוסט 2021 20:18

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.