מידע חשוב למכינות בנושא משבר הקורונה: מתווה חזרה לפעילות

המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

"אופקים למדע": המכינה המדעית החלוצה סוגרת שנה ראשונה

מכינת אופקים למדע סוגרת שנה ראשונה במכינה, שפותחה מתוך הבנה כי ישנו קהל שלם של צעירים בעלי אוריינטציה מדעית שלא מגיעים להשתתף בשנת הגשמה. "חשבנו לעצמנו שלא הגיוני שדווקא חברה שעומדים להיות מדענים בישראל לא יהיו במכינות הקדם צבאיות"

רביעי, 22 יולי 2020 23:35

ב-13.7.20 חגגנו את סיום השנה הראשונה של מכינת אופקים למדע. כראוי בימים אלו, קיימנו טקס ללא אורחים ששודר ביוטיוב לייב, בהפקה מקצועית. היה מאוד מרגש לסיים את השנה הראשונה בתוכנית שעבדנו עליה כל כך הרבה, והפכה מחלום למציאות.

החזון שלנו במכון דוידסון לחינוך מדעי, הזרוע החינוכית של מכון ויצמן למדע, הורכב מכמה שכבות.

שכבה ראשונה – חניכי המכינה. כמכון ששם לעצמו מטרה לקדם את החינוך המדעי בישראל, חשבנו על אלפי בני הנוער שמשתתפים בתוכניות המדעיות שלנו. הבנו שכאשר הם מגיעים לקראת סיום שנותיהם בתיכון ובוחנים את האפשרויות שלהם לעתיד, יתכן מאוד שלא ימצאו מענה בהיצע הקיים של המכינות הקדם צבאיות, מאחר ומדובר בבני נוער שתחום העניין המרכזי שלהם הוא מדע. חשבנו לעצמנו שלא הגיוני שדווקא חברה שעומדים להיות מדענים בישראל לא יהיו במכינות הקדם צבאיות – שהרי במכינות מכירים את ישראל, את החברה הישראלית, מעמיקים בזהות הישראלית – חשוב לנו שגם מדעני העתיד שלנו יחשפו לתכנים הללו. מסקנה – נחוצה מכינה קדם צבאית שפונה לקהל הזה ויש בה תכנים שרלבנטיים עבורו.

הבנו שכאשר הם מגיעים לקראת סיום שנותיהם בתיכון ובוחנים את האפשרויות שלהם לעתיד, יתכן מאוד שלא ימצאו מענה בהיצע הקיים של המכינות הקדם צבאיות, מאחר ומדובר בבני נוער שתחום העניין המרכזי שלהם הוא מדע

שכבה שנייה – קידום החינוך המדעי בפריפריה. זוהי מטרה שאנו במכון דוידסון חורטים על דיגלנו, והבנו שהקמת מכינה קדם צבאית שבה לומדים אנשים צעירים שאוהבים מדע דווקא בפריפריה היא בעלת משמעות מיוחדת. קבוצה כזו יכולה להיות חוד חנית, מכפיל כוח עצום של מכון דוידסון ביישוב בו היא נמצאת, ולקחת את החינוך המדעי ביישוב הרחק קדימה.

שכבה שלישית – צה"ל. חשבנו שגם עבור הצבא זה יהיה רעיון טוב שחברה שתחום העניין שלהם הוא מדע יעשו שנה במכינה לפני הגיוס – יתגייסו עם יותר מיומנויות ויכולות, מוטיבציה גבוהה ורצון לתרום.

מכל הסיבות הללו, החלטנו לפתוח מכינה קדם צבאית חדשה – המכינה הקדם צבאית המדעית הראשונה והיחידה בישראל, אופקים למדע. לשמחתנו כל מי ששמע על המכינה שלנו התלהב מהרעיון, הן במכון דוידסון, הן במכון ויצמן, והן בעיר אופקים, אליה פנינו. גם משרד הביטחון השתכנע שההצעה אפשרית ויכולה להיות חשובה, ואישר למכינה מעמד של מכינה בהקמה.

WhatsApp Image 2020 07 22 at 11.12.32

המסע הארוך של הקמת המכינה התחיל, ונגמר עם פתיחת השנה הנוכחית. התייצבנו, 22 חניכים (חצי בנים חצי בנות), מכל רחבי הארץ, חמישה אנשי צוות, ווילה אחת גדולה, והמון ציפיות ותקוות, והתחלנו בעבודה.

במכינה שלנו לומדים קורסים שמקובלים גם במכינות אחרות – דמוקרטיה ישראלית, החזון הציוני, שם משפחה ישראל (קורס על החברה הישראלית וצמתים בה), הגות יהודית, וכמובן – הכנה לצה"ל, כולל הכנה פיזית. אך לצד אלו, ישנם גם קורסים ייחודיים לנו כגון בית מדרש מדעי, מדע וחברה, סוגיות מדעיות ועוד... קורסים אלו באים להרחיב את אופקי החניכים בתחום המדעי, ואף לסייע להם לפתח מיומנויות כגון קריאת מאמרים ועוד.

תחום שמאוד מפותח אצלנו במכינה הוא תחום ההתנדבות, מאחר ואנו מגדירים את קידום החינוך המדעי באופקים כאחת ממטרות המכינה. אנו פעילים מאוד במערכת החינוך בעיר, ומפעילים בה קורסים של מכון דוידסון לחינוך מדעי, בהעברת חניכי המכינה, שמקבלים לשם כך הכשרה ייעודית על ידי מכון דוידסון. בצורה הזו תלמידי העיר מקבלים קורסים איכותיים וטובים, וחניכי המכינה זוכים לתרום ולהתפתח בהוראה והדרכה. רווח כפול ומכופל של כל הצדדים. והרווח העיקרי – תלמיד או תלמידה בעיר אופקים שרואה בחניכי המכינה מודל לחיקוי, ומתאהב בתחום המדעי. אנחנו רק שנה אחת באופקים, וכבר יכולים לספר על תלמידים כאלה.

99

תחום נוסף שמפותח אצלנו הוא התחום של העצמת חניכי המכינה, הן באמצעות צוותי פעולה וועדות שמנהלים את חיי השיגרה במכינה ומיושמים באירועים מיוחדים לאורך השנה, והן על ידי קורסים שמיועדים לכך כמו עיבוד התנדבות שבועי, יוגה, מיינדפולנס ועוד.

את כל הדברים האלה הייתי יכול לספר לכם גם לפני תחילת השנה. מה שאני יכול לספר עכשיו, הוא שכל זה עובד. ראינו איך התוכנית שלנו יוצאת לפועל ועובדת. החניכים לומדים את כל התחומים, נהנים בשיעורים ובאים אליהם מתוך מוטיבציה פנימית, נהנים ביחד כקבוצה, יוזמים דברים נהדרים, מתחברים, מתגבשים, הופכים למשפחה, תורמים בעיר, הופכים למשמעותיים, יוצאים מאזורי הנוחות שלהם, מגיעים להישגים.

בסיום שנה ראשונה אני יכול לומר שלא הייתה שנה קלה, ולפתוח דווקא בשנה של הקורונה זה לא המזל הכי טוב, אבל גילינו שיש לנו חוסן, התנדבנו בזמן הקורונה, גם בחקלאות וגם בחינוך, והוספנו עוד שבועיים לשנה כדי לאפשר סיום טוב, מה שהוכיח את עצמו כנכון.

אז אם את/ה שייך לחבורה שנדלק לה ניצוץ בעיניים כשמדברים על מדע, ורוצה לתרום לחברה הישראלית תוך למידה והתפתחות משמעותית – המקום שלך אצלנו. המכינה מעורבת ומיועדת לבנות ובנים, חילונים ודתיים, וכל מי שישראלי – כי במדע אין הבדלי דת, מין וגזע. אז בואו, אחרי שנה אני בטוח שממש כדאי לכם.

שלכם,

אלי עמדי,

ראש מכינת אופקים למדע

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק לשבת - פרשת נח שישי, 23 אוקטובר 2020 08:30
ממתק של שבת וחג סוכות שישי, 02 אוקטובר 2020 11:58
ממתק לשבת - פרשת האזינו שישי, 25 ספטמבר 2020 06:11
ממתק לשבת - פרשת כי תבוא שבת, 05 ספטמבר 2020 23:53

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

דף עדכון 315 | 4.10.2020 | טז' תשרי התש"פ ראשון, 04 אוקטובר 2020 14:44
דף עדכון 314 | 27.9.2020 | י' תשרי התש"פ שישי, 25 ספטמבר 2020 14:37

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.