המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

אחרי 20 שנה: הצצה אל מכינת מיצר

מכינת מיצר השוכנת בדרום רמת הגולן חוגגת 20 שנות פעילות, הזדמנות טובה להיכרות מעמיקה עם אחת מוויתקות המכינות. 

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

האגדה מספרת שכאשר התכנסו חברי קיבוץ מיצר שבגולן להצבעה על האפשרות להקמת מכינה בשטח היישוב, שלושה מהמתנגדים יצאו לעשן, וכך עברה ההחלטה ברוב קולות.

בקצה העליות הפתלתלות שעולות מחמת גדר לדרום רמת הגולן, בסמוך למשולש הגבולות בין ישראל, ירדן וסוריה, שוכנת מכינת מיצר. ארבעה קילומטר נמתחים בינה לבין הכביש הקרוב, מה שהופך אותה לסוג של "אינקובטור" להעצמת התהליך החברתי.

השבוע חגגה המכינה 20 שנות פעילות. "המכינה הוקמה בין היתר כדי להביא חבר'ה צעירים לגולן, תחת הדיון המדיני על החזרתו", מספר ראש המכינה ליעד סולנקו. "כיום, כששואלים את הצעירים מה זה בשבילם הגולן, זה בכלל הנוף והטבע. הגולן עבר מהפך תדמיתי, ואיתו גם המכינה עברה שינוי".

עם ההחלטה על הקמת המכינה, נרתמו חברי הקיבוץ ויצאו לבתי הספר לחפש חניכים למחזור א'. מה שנתפס היום כדבר מבוקש, היה אז חדשני ומשונה בעיני רוב הצעירים והוריהם. לבסוף, נפתחה השנה עם 19 חניכים אמיצים, ופרופסור אחד, יוסף בן שלמה ז"ל, שניצח על החבורה.

meitzar1

בשנה השנייה, המשיך בן שלמה את מסעותיו להקמת מכינות נוספות, ואת מקומו תפס הרב אביה רוזן. כשטס רוזן לשליחות של שנתיים באוסטרליה, טיפס אל הגולן אבי זעירא וניהל את המכינה במשך תקופה זו, עד לחזרתו. לפני תשע שנים נכנס לתפקיד תומר שלם, שהדריך והרצה במכינה לאורך השנים. בשנתיים האחרונות מכהן בתפקיד ליעד סולנקו, יליד קצרין, גר כיום באפיק, נשוי ואב לרותם, אלה ודולב, שבגילו הוא מקביל לבוגרי מחזור א' של מיצר. "המכינה היא 'בוסט' של חוויות חיים משמעותיות שנוגעות בנפש ועוזרות לגיבוש הזהות. החברה שלנו צריכה שהצעירים המובילים שלה יחוו שנה של שיח חינוכי ורוחני כדי שיכולותיהם הגבוהות יניבו פירות. הפוטנציאל התיאורטי הטמון בהם מוצא במכינה פלטפורמה להתפתח ולהתממש. המכינות הן לא בונוס לחברה, זה צורך חברתי אמיתי ובשורה לחברה כולה".

"זו שנה חווייתית מאוד", מתארת אור אליאס, חניכה במחזור כ', המסיים בקרוב את תקופת המכינה ויתגייס לצבא. "למדתי על עצמי, על חיי קבוצה ועל החברה הישראלית. זו השנה הכי טובה שהייתה לי. מדהים לחשוב שגם לפני 20 שנה אנשים חוו את אותה חוויה שאני חווה עכשיו".

"אחד הדברים שמגיע עם שנת ה-20 למכינה, זו הצפת השאלה 'דרכינו לאן' בקרב הצוות המקצועי", מסביר סולנקו. "לתפיסתי אנחנו נקראים להעמיק את עולם הבוגרים, ובעצם להתייחס לחניכים כבוגרים בהתהוות. למכינה אין זכות קיום בלי חשבה על עתיד בוגריה".

אחד ממאות הבוגרים שהעמידה המכינה, הוא מוטי טאובין (מחזור ג') שמנהל כיום את אגף האסטרטגיה במשרד החינוך. "המכינה הייתה שנה משמעותית ונקודת מפנה לגבי כמה החלטות שעשיתי. למשל, לפני המכינה הייתי אמור להתגייס לחיל המודיעין ובמהלך המכינה החלטתי ללכת ליום סיירות ולהתגייס לקרבי. דיוויד, שהיה מדריך במכינה (ונהרג בשנת 2002 בשירות מילואים), היה איש מפתח בשינוי החשיבה שלי, ולימד אותנו להתאמץ ולהשיג את מה שנראה בלתי אפשרי".
המכינות הן חלק בלתי נפרד ממשפחת טאובין. משה, האב, מכהן כחבר ועד מנהל בשלוש מכינות: תבור, עין פרת וחצבה. שלושת האחים הנוספים גם הם בוגרי מכינות.

"בעקבות שנת המכינה והפיקוד על חיילים, הבנתי שאני רוצה להמשיך לתחום החינוך גם באקדמיה", משתף טאובין. "למדתי חינוך ולאחר מכן, יחד עם חברים, הקמתי את מכינת 'מלח הארץ' בעין גדי. זה לא היה שכפול של המכינה אלא תגובה אליה, שמהווה נדבך נוסף בהתפתחות של עולם המכינות לעבר קהלים נוספים. כיום, מהתפקיד שאני מבצע, ניתן להניח שאני מאמין ששינויים משמעותיים מגיעים כTop-Down, אך אני מאמין ששינויים רבים, בשדה החברתי והחינוכי בפרט, צומחים בעיקר מהשטח. המכינות הן דוגמה לאופן שבו יזמי חינוך מהשטח מעצבים את החברה בישראל - לעיתים בצורה משמעותית יותר ממה שהיזמים אפילו דמיינו".

קבלת שבת

קבלת שבת במיצר

אל אירוע ה-20 למכינה, שהתקיים בסוף השבוע האחרון, הגיעו כ-260 בוגרים ממחזורים ב'-כ'. הבוגרים הצעירים הגיעו עם המדים והנשק, הבוגרים הוותיקים הגיעו עם בני הזוג ועם הטף. פינת החתלה ומתחם ג'ימבורי מצאו את מקומם הטבעי בנוף המכינה. ההורים המרוגשים הראו לילדיהם את החדר האגדי שקירותיו הכילו אינספור זיכרונות, והיום גרים בו בני 19 נוספים שיוצרים חוויות.

בטקס המרכזי הוכרז המיזם הזוכה בתחרות יוזמות הבוגרים. לגמר התחרות הגיעו חמישה מיזמי בוגרים בשדות עשייה שונים בחברה הישראלית. הבוגרת טל פלבסקי (מחזור ו'), נבחרה על ידי וועדת הפרס על הקמת המיזם "מנהיגות לדו-קיום", הפועל להעצמת נערות יהודיות וערביות באמצעות סדרת מפגשים שנתית בין תלמידות בירושלים. המענק, בגובה 10,000₪ גוייס במימון המונים של בוגרים, משפחות ושותפים לדרך.

34783746 1983906264954971 5881820187019182080 n

בטקס הוזכרו שלושה אנשי המכינה שנפלו במהלך שירותם. דיוויד דמלין ז"ל, שהדריך במחזורים הראשונים, ונורה במחסום צפונית לעפרה. קיריל גולנשין ז"ל, בוגר מחזור ו', לוחם עוקץ שנהרג בעזה, ורועי פלס ז"ל, בוגר מחזור י"ג שנהרג במבצע "צוק איתן". אמו של רועי, חגית, סיפרה על מקומה של המכינה בחייו הקצרים, ועל מקומה של המכינה בחייה שלה. עם תום השבעה, ביום שישי, פנו חבריו מהמכינה למשפחה, וביקשו לקיים בחצר הבית קבלת שבת משותפת, כמו אז, במכינה - ללבוש לבן, לנגן ולשיר. את יום הולדתה שחל אחרי נפילת בנה, בחרה לחגוג במיצר, ולהרגיש "הכי קרוב לרועי" כפי שסיפרה מול קהל הבוגרים.

בתום הטקס, כשהשבת ירדה על הרמה, לבשו הבוגרים לבן וטעמו את נוסטלגיית קבלת השבת של המכינה. עוד חוזר הניגון, לך דודי ושיר למעלות, עשרות אנשים זרים ששרים ומנגנים יחד את החוויה המשותפת.

בעוד חודש, יצטרפו 86 חניכי וחניכות מחזור כ' לקהילת הבוגרים, ועשור חדש ייפתח במכינה. "אני מאחל למכינה", מסכם סולנקו, "שעולם הבוגרים שלה יוביל את החברה הישראלית קדימה, כל אחד ואחת בדרכם". 

כ

מחזור כ 

ארכיונים קשורים

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.