מידע חשוב למכינות בנושא משבר הקורונה: מתווה חזרה לפעילות

המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

עמוד האש: מכינת לפידות-אמונה מפגינה עוצמה חברתית בלתי מתפשרת

בצעד פורץ דרך ולמרות קריאות המחאה שספגו מהסביבה, הרב ניר יהודה וניצנית ריקלין מובילים זאת השנה הרביעית את המכינה הקדם צבאית התורנית לבנות, שבקרוב תקים את מבנה הקבע שלה במצפה דני. עכשיו השניים מתפנים להסביר איך כל זה התחיל ולמה בנות המגזר הדתי יכולות לבחור אחרת. "למדתי לשאת באתגרים מבלי ליפות את המציאות", מספרת אחת הבוגרות

שני, 07 ינואר 2019 11:39

אולי עברו רק ארבע שנים מאז שהוקמה מכינת לפידות לבנות דתיות, אבל בזמן קצר היא הצליחה לעורר לא מעט עניין וביקוש בקרב צעירות שומרות מצוות המעוניינות לשרת בצה"ל. למרות שהגרעין המייסד של המכינה נתקל בלא מעט קשיים בדרך להקמת המכינה הדתית השמרנית הראשונה בארץ, היום הם יכולים לספר בגאון כיצד הם הפכו לשם דבר לא רק בקרב המגזר הדתי. "הבוקר קיבלתי הודעה מבוגרת בשירותה הצבאי שהייתה בפורום בכירים בנוכחות הרמטכ"ל, שסיפרה על המכינה. בעקבות כל השאלות שהגיעו בהמשך התברר שהם לחלוטין הגיעו עם ידע מוקדם עלינו", סיפר בהתרגשות ראש המכינה הרב ניר יהודה.

המכינה חרטה על דגלה לתת מענה לצורך של בנות דתיות בהכשרה מעמיקה ובניין משמעותי של זהות תורנית, כשלב מקדים לשירותן הצבאי. המכינה החלה את דרכה במעלה מכמש, ולאחר מחאת תושבי המקום הועברה המכינה לשדה בר שבמזרח גוש עציון. בימים אלה המכינה נמצאת בעיצומו של קמפיין מימון המונים שיסייע להם להשיג את הכספים לבניית קמפוס הקבע של המכינה במצפה דני. "מדובר ב'הר טרשים קירח'", תיארה ניצנית ריקלין המכהנת כראש המכינה יחד עם הרב יהודה ומשמשת כמנכ"לית העמותה שבמסגרתה רשומה המכינה, "זה כמעט כמו להקים יישוב, ולנו מאוד חשוב לשים דגש על ההיבט ההתיישבותי והחלוצי שבעניין. בשנה א' הסלוגן שלנו היה: 'רוצה להיות חלוצה?'. יש אצלנו רוח חלוצית כל הזמן, הבנות רוצות להגיע למקום הראשוני הזה ולהשפיע".

שיח אינטימי

"צמח מלמטה"

הרב ניר יהודה עסק בחינוך עשרות שנים באולפנת עפרה, והיה יועץ לתלמידות שכבת י"ב כשביקשו לברר על מסלולי המשך אפשריים. "מבלי להכיר את עולם המכינות מספיק, היה לי ברור שיש להפנות אליו בחורה שמתעניינת בשירות צבאי. הנחת היסוד שלי הייתה שרק כך היא תחזק את חוסנה הנפשי ואת עולמה הרוחני עוד לפני שמגיעה למעמד החתימה על ציוד האפסנאות והמדים הירוקים", הסביר הרב יהודה, אלא שההבנה שיש צורך להקים גוף ייעודי ומכין לבנות דתיות נתקבלה אצלו בסעודה שלישית אקראית: "בוגרת (כאמור, היה מחנך באולפנת עפרה) ביקשה להגיע לביקור, בזמן שהייתה חניכה במכינה. כשהגיעה לסעודה שלישית בשבת, שוחחנו על הכיוון שבחרה וניסיתי לברר עמה האם היא נבנית כמו שציפתה. והיא, בכנות גמורה, הצביעה על הפער – שיש צורך מהותי בהתאמה בין העולם שממנו היא מגיעה לבין העולם שאליו היא הולכת. הרגשתי שהופנתה אלי אצבע מאשימה והחלטתי לסלול את הדרך לפרויקט הזה", שיתף הרב ניר וסיכם בשלוש מילים: "זה צמח מלמטה".

מתפללת

"לא היה לי חלום להנהיג או להוביל, אני בכלל משפטן ובמקצועי איש חינוך", אמר הרב יהודה. "כל מכינה מייצגת בית בעל מאפיינים ייחודיים. יש הרבה קווים משיקים ביניהן וכולן מכינות לשירות משמעותי בצה"ל, אבל אנו מחויבים ליצור את ההתאמות; להקים בית שמרני לצעירות דתיות ותורניות". מרגע זה החלה היוזמה לצבור תאוצה; אף גוף לא רצה לתרום כספים ("אתם הורסים את הבנות הדתיות"), אך מנגד המון הורים של חניכות וחברים סיפקו עזרה וסיוע: "היה מרשים לראות את ההירתמות של כולם למען המטרה החשובה הזאת. היום מגיעות כ-300 בנות לימים הפתוחים, ולצערנו אנחנו יכולים לקבל רק ארבעים וחמש", סיפר הרב יהודה.

הרב ניר ובוגרתהרב ניר יהודה ובוגרת המכינה בסיום קורס

"אנשים טועים לחשוב שמכינות צעירות לוקות בחסר, אבל בעיני זה היה יתרון עצום: המשפחתיות, הקבוצה הקטנה והאינטימית עשו את כל ההבדל. הרגשתי שיש יחס עמוק ואישי בין הצוות המוביל, ובינינו היינו כמו אחיות – עברנו חוויות שיישארו אתנו כל החיים", סיפרה סמלת י' בוגרת מכינת לפידות-אמונה. "מעל הכל המכינה הכינה אותי להתמודדות עם מה שאנשים אוהבים לקרוא לו היום 'הקשיים של הצבא' או 'הקשיים שהצבא מעמיד בפני בנות דתיות'. למדתי לשאת את האתגרים ברגישות, מבלי ליפות את המציאות – אלא באמת להכיר בה ולהתמודד עם התקלות שעלולות להופיע בדרך", הוסיפה וסיכמה: "זאת החכמה בעיני; לא לברוח, להגיד אני כאן לשרת את המדינה שלי ולתת את כל כולי איפה שצריך אותי באמת – ואני עושה את זה בלב שלם".

ארכיונים קשורים

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

דף עדכון 314 | 27.9.2020 | י' תשרי התש"פ שישי, 25 ספטמבר 2020 14:37
דף עדכון 313 | 13.9.2020 | כד' אלול התש"פ רביעי, 09 ספטמבר 2020 23:52
דף עדכון 311 | 31.8.2020 | יא' אלול התש"פ ראשון, 30 אוגוסט 2020 23:14
דף עדכון 310 | 24.8.2020 | ד' אלול התש"פ ראשון, 23 אוגוסט 2020 00:12
דף עדכון 309 | 17.8.2020 | כז' אב התש"פ ראשון, 16 אוגוסט 2020 23:52
דף עדכון 308 | 10.8.2020 | כ' אב התש"פ ראשון, 09 אוגוסט 2020 00:44

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.