המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.
קבלו עדכונים חשובים מתכנית שיבולים לשילוב צעירים עם מוגבלויות במכינות הקדם צבאיות

איתם אל הגליל: מכינת חנתון מדגימה תפיסה יהודית מעורבת באווירה גלילית

היא הייתה מהמכינות הראשונות שצירפו אל שורותיהן חניכים עם מוגבלויות, במהלך שהוביל להקמת תכנית 'שיבולים', והיא המכינה היחידה בארץ שמובילה תפיסה קונסרבטיבית-פלורליסטית ברוח התנועה המסורתית. מבט מקרוב על מכינת חנתון

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

רק לפני שמונה שנים הוקמה מכינת חנתון, ותוך שנים ספורות הצליחה ליצר הרבה עניין סביבה, בעיקר אודות לתפיסת היהדות הקונסרבטיבית והתפיסה החינוכית הייחודית, אבל גם בזכות המיקום הגלילי שממחיש את סיפוריהם של היהודים ששהו באזור לפני מאות שנים. עוד לפני שפרויקט 'שיבולים' - להשתתפות צעירים עם מוגבלות במכינות הקדם צבאיות קרם עור וגידים, מכינת חנתון הייתה מבין המכינות שדאגו לצרף גם חניכים עם מוגבלות במסגרת המכינה. עד היום המכינה מהווה מודל לחיקוי עבור מכינות רבות שמטמיעות את פרויקט 'שיבולים' גם אצלן.

מחזור ח מטיילים עם עוזמחזור ח' מטיילים

לפי ראש המכינה הרב יואב אנדי, הרעיון הזה הוא חלק מהניסיון של המכינה ליצר מארג חברתי מייצג של החברה הישראלית בתוך המכינה: "במכינות מעורבות בדרך כלל עוסקים בשילוב הדתי – חילוני. מכינת חנתון משקיעה רבות ביצירת התלכיד החברתי הרחב ביותר שניתן. השילוב הדתי הוא לא השילוב היחיד, ובמכינה יש גם חבר'ה מכפרי נוער ומפנימיות, וגם חניכים עם מוגבלות. אנחנו לא ממיינים לפי נתוני קצונה. אם אנחנו לא יכולים להביא חניכים ערבים או חרדים, אבל לפחות מרצים כן - זה עוצמתי. אתה יכול לדבר עד מחר על החברה הישראלית אבל אם אתה בונה בועה זה מקשה". החניכים במכינה מגיעים מכל זרמי היהדות, ממגוון רקעים סוציו-אקונומיים ומכל רחבי ישראל - מהערבה בדרום ועד מטולה ונהריה בצפון, מעיירות פיתוח וחיפה, תל אביב ירושלים.

קיבוץ חנתון היה בפשיטת רגל ובתת אכלוס, ומקימי מכינת חנתון התיישבו בו והחלו לטפח קשר עם הקהילה המקומית, שדוגלת ברעיונות חברתיים-דתיים דומים. בית הכנסת השוויוני של המכינה, שהפרקטיקה הדתית שלו היא קונסרבטיבית פלורליסטית, מזמן אליו רבים מבני המקום והקשר עם החניכים מוטמע בהווי החיים של הקיבוץ. "מכינה בנגב מדברת נגב, ומתבקש ממכינה בגליל לדבר את האזור בו היא יושבת", מסביר אנדי.

"בלי האהבה לחברה הישראלית וליהדות יהיה קשה לקיים תהליך מעמיק של תיקון חברתי ושל דאגה לשוויון הזדמנויות נרחב"

אבני הבניין החינוכיות של המכינה הן יהדות, ציונות והומניזם. על פי אנדי, המוטיבים המרכזיים הייחודיים דווקא במכינת חנתון הם הקשר היהודי – ערבי ("החניכים נחשפים מדי יום לאורח החיים הגלילי, ובמסגרת מעורבות חברתית המכינה יוצרת שותפויות בשפרעם, נהלל, דיר אל מכסור, זרזיר, ועוד"). יצירה יהודית בגליל ("השאיפה היא שהחניכים יתפסו את הגליל כבית וכאזור בעל תוכן ערכי והיסטורי לעם היהודי: הסנהדרין שגלה ממקום למקום ברחבי הגליל התחתון, החסידות של המאה ה-16 בצפת וישיבת ציפורי בה נלמד התלמוד הירושלמי. אתוס הנגב של בן גוריון הוא חזק - אבל כאן יש היסטוריה יהודית ענפה ונושנה שלא תמיד מודעים אליה"), והתחדשות יהודית בגליל ("מהתנ"ך לפלמ"ח: זוהי הקפיצה הציונית וההתחדשות היהודית באזור. העם היהודי חזר ארצה מהגלות, והנוכחות שלנו בגליל משלימה את הקפיצה וההתחדשות הזאת").

מחזור ה"הגליל כבית": מחזור ה' במכינת חנתון

במכינה מספרים כי כל חניך עם צרכים מיוחדים שמתחיל את שנת הלימודים, מוביל להבנה עמוקה יותר של הרגישויות הנדרשות באינטראקציה בין החניכים, אך גם בהתאמת התנאים הפיסיים במבני המכינה. כך, לדוגמא, במימון תכנית שיבולים הוקם שביל גישה בין חדר האוכל לכיתה על מנת לאפשר לחניך שהתנייד על כיסא גלגלים לעבור מחדר לחדר, הותקנה תאורת לילה מיוחדת שמתאימה לכבדי ראייה עבור חניך אחר ועוד. איתי קפסוטו, המנהל החינוכי של מדרשת חנתון, אומר: "אנו יוצרים יש בעולם שבו הרבה פעמים אין. המכינה היא קהילה תומכת ומחבקת שמאפשרת להם לכל אחד להיות מי שהוא. קהילת קיבוץ חנתון מחבקת את המכינה ולכל ילד יש משפחה מאמצת מהקיבוץ לשבתות וחגים, כשהם נשארים, זה מוסיף לתחושת הביתיות והמשפחתיות".

ישראל פורמןישראל פורמן (שני מימין) עם חבריו למחזור ה' במכינה

קפסוטו מספר שאחת הפעילויות הראשונות לאחר תחילת הלימודים, מדי שנה, היא סיור נגישות שבמסגרתו מתנסים החניכים ב"חיים עם מוגבלויות", בעזרת מכשור (כיסא גלגלים למשל) או כיסוי עיניים פשוט, שמדגים את החיים בעולם עם מוגבלות. החניכים מקבלים משימות פשוטות - קנייה במכולת, הוצאת כסף מהכספומט, רכישת ספר ועוד - שממחישים עד כמה המציאות היומיומית עבור בעלי מוגבלויות מורכבת. בעקבות ההצלחה בשילוב החניכים, הוקמה במועצת המכינות הקדם צבאיות תכנית "שיבולים" להשתלבות צעירים עם מוגבלות, במטרה לתת להם זכות שווה להשתלב במכינות הקדם צבאיות כהכנה לשירות צבאי משמעותי עבור הצעירים ובכך להשפיע על עתידם כחלק אינטגרלי בחברה הישראלית הכללית.  

מחזור ח מטיילים עם עוז 2מחזור ח' מטיילים

אנדי, ראש המכינה כאמור, מסביר כיצד המהלך הזה מבטא את השפה החינוכית של מכינת חנתון בשלוש מילים: חיכוך, אהבה וסוד. "הגדילה קורית איפה שמתקיים החיכוך עם מגוון אתגרים טקסטואליים וחברתיים. בלי האהבה לחברה הישראלית וליהדות יהיה קשה לקיים תהליך מעמיק של תיקון חברתי ושל דאגה לשוויון הזדמנויות נרחב. הלימוד הוא גילוי הסוד, ובתורו יוצר את החדווה שבגיבוש הזהות", הוא אומר. לפני כשנתיים הקימה מכינת חנתון את מסלול שנה ב', מתוך הבנה שיש לאפשר לחניכים המעוניינים בכך לעלות דרגה בלימוד ובמעורבות החברתית: "אנחנו שואפים לטפח אנשים שלומדים לעומק, שלוקחים חלק פעיל בבית המדרש ומסוגלים לגשת אל ארון הספרים היהודי באופן עצמאי או בקבוצות קטנות עם מורה. נושא ההתנדבות בשנה ב' הופך לאקטיביזם, והחניכים מקיימים בדיקה ובירור מעמיקים בסוגיות של שינוי מדיניות והשפעה על תהליכים פוליטיים במדינה. בסופו של דבר, רבים מבוגרי המכינה משתלבים בכלל יחידות הצבא, בתפקידי קצונה ופיקוד - ואנו גאים בהגשמה הזו מאוד".

מחזור ה לפני שבתמחזור ה' בתמונה לפני שבת

כבר עשיתם לייק לעמוד הפייסבוק של תכנית 'שיבולים'?

עמוד הפייסבוק של המרכז החינוכי חנתון

מכינת חנתון באתר מועצת המכינות

חדשות נוספות מתכנית 'שיבולים'

אתר מכינת מכינת חנתון

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.