מידע חשוב למכינות בנושא משבר הקורונה: מתווה חזרה לפעילות

המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

בדרך ארץ: על המחזור הראשון במכינה והפעילות בימי קורונה

'דרך ארץ' התחילה לפני כעשור כעמותה חינוכית-חברתית הפועלת בנגב ומובילה תכניות לבני נוער וצעירים מכלל החברה הישראלית. עם סיום שנת פעילות ראשונה של מכינת 'דרך ארץ', כתב ראש המכינה רביב ארוסי מילות סיכום על מחזור המייסדים ועל פעילות החניכים במהלך משבר הקורונה

שלישי, 21 יולי 2020 19:41

עמותת דרך ארץ הוקמה לפני עשור ע"י יונתן קישינובסקי ואבי כהן  על מנת לתת מענה לאוכלוסיות שלא הכירו את עולם המכינות ולתת להם גם הזדמנות לשנת עשייה משמעותית. קהל היעד הוא בני נוער מעל רחבי הקשת בחברה הישראלית פריפריה ומרכז בני העיר ובני הכפר יחד על מנת להכיר באמת את כלל הגוונים בחברה, יהודים ולא יהודים בנים ובנות דתיים וחילונים.

עמותת דרך ארץ היא בין הגופים הראשונים שהקימו את מסגרות "אופק" והשנה הקמנו את המכינה השנתית של העמותה כדי לבנות את הקומה הבאה של העמותה ולתת לאותם אוכלוסיות את האפשרות להמשיך לתכנית מעמיקה וארוכה יותר. כלל המסגרות החינוכיות של העמותה נמצאות בנגב ההחלטה לקיים את התוכניות באזור זה נובעת מהרצון לממש את חזון הפרחת הנגב ולהביא את החניכים לסביבה ייחודית ועשירה בנפלאותיו של הטבע המדברי ובאנשיו המיוחדים.

דרך ארץ רואה עצמה כשותפה מלאה למרקם החיים בנגב בכלל וחיי הקהילה וחלק גדול מאנשי הצוות של המכינות המשיך להתגורר במרחב ואף היה שותף להקמת היישוב "שיזף" ברמת נגב

דרך ארץ רואה עצמה כשותפה מלאה למרקם החיים בנגב בכלל וחיי הקהילה וחלק גדול מאנשי הצוות של המכינות המשיך להתגורר במרחב ואף היה שותף להקמת היישוב "שיזף" ברמת נגב.

את המכינה תכננו להקים בעיר ערד, ראינו ביחד עם ראש העיר ושותפים אחרים בסביבה את התרומה הגדולה של מכינה קדם צבאית בעיר. המציאות חזקה יותר מכל חלום והמון סיבות ועיכובים שונים המכינה קמה בבאר שבע בתוך מתחם "מרכז קליטה נורית" של הסוכנות היהודית.

מעגל

המפגש של נוער ישראלי עם עולים חדשים שרק עתה נחתו בארץ הוליד שיתופי פעולה מופלאים החניכים התנדבו יחד עם העולים בפרויקט משותף של הקמת גינה קהילתית, ציינו את החגים יחד והשיחות ערב ערב,  עם סיפורים מופלאים של עולים משלל מדינות בכל רחבי הגלובוס  תרם מאוד לחניכי המכינה ונתן לכולנו שיעור גדול מאוד על חברה, הזדמנויות, ציונות, ושותפות גורל.

ואז הגיעה הקורונה... לקח לנו כמה ימים להבין את גודל השעה והאתגר. איך ממשיכים מכאן? הרוח הגדולה במפעל המכינות הקדם צבאיות והחיבור למקום בו אנחנו נמצאים גרם לחניכים ולצוות המכינה לשנות מסלול ומשיעורי זום מעניינים מאוד החלטנו שאנחנו מצטרפים לעשייה.

מצאנו את עצמינו בוצרים בכרמים, נלחמים בקוצים במטעי האננס, יוצאים בגאון לחלוקת מזון, מתנדבים עם עולים חדשים, נותנים יד לרעבים, במחלקות אשפוז בבתי חולים, חונכים ילדים להורים חולים בסרטן ונותנים אויר לנשימה, חונכים בעלי צרכים מיוחדים, מטלפנים לאנשים במצוקה, ובעיקר בונים את הקומה הבאה בעצמינו.

תרמילים

לאחר האישור המיוחל לחזור לשגרת המכינה ולקראת סיום השנה עמד בפנינו אתגר לא פשוט, לא יכולנו לחזור למבנה המכינה בבאר שבע והיינו חייבים למצוא מקום חלופי על מנת להמשיך בשגרת "הקפסולות". החלטנו לאחר לבטים לא קלים של שיקולים חינוכיים  ושיקולים תקציביים (כאן המקום להזכיר שהמכינה לא מתוקצבת כלל בשנתיים הראשונות..) לעבור למתחם האכסניה בניצנה, שם שהינו עד לסיום המכינה.

בשנה הבאה המכינה עוברת למקום שיועד לה מלכתחילה, למבנה יפיפה על שפת המדבר בעיר ערד וכבר יש ניצנים של עשייה קהילתית לקראת השנה הבאה! מוזמנים לבקר תמיד. 

רביב ארוסי, ראש המכינה

ארכיונים קשורים

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק לשבת - פרשת נח שישי, 23 אוקטובר 2020 08:30
ממתק של שבת וחג סוכות שישי, 02 אוקטובר 2020 11:58
ממתק לשבת - פרשת האזינו שישי, 25 ספטמבר 2020 06:11
ממתק לשבת - פרשת כי תבוא שבת, 05 ספטמבר 2020 23:53

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

דף עדכון 315 | 4.10.2020 | טז' תשרי התש"פ ראשון, 04 אוקטובר 2020 14:44
דף עדכון 314 | 27.9.2020 | י' תשרי התש"פ שישי, 25 ספטמבר 2020 14:37

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.