הדפסת עמוד זה

"ממשיכים את דרך אבותינו": מכינה חדשה לנוער מיהודי אתיופיה

המחאה האחרונה של בני העדה, משבר הזהות אצל הדור השני והמצב בשטח הביאו ארבעה חברים, אנשי חינוך ויוצאי צבא – לעשות מעשה. הם החליטו להקים מכינה עבור חניכי קהילת ביתא ישראל. מה תספק הפלטפורמה של מכינה? אילו תכנים יועברו בה? והאם מכינה לבני העדה בלבד לא תעמיק דווקא את הפערים בחברה הישראלית? התשובות בכתבה

12/04/2021

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

בתחילת ספטמבר הקרוב, יארזו 30 בוגרי תיכונים וישיבות טריים תיקים ענקיים, יגידו שלום להורים ויכנסו בשעריה של מכינת "דרך אבות", בציפייה לשנה חווייתית ומשמעותית. הם יהיו המחזור הראשון של המכינה, כולם – דור שני ליהודי אתיופיה.

"דרך אבות", שתהיה שלוחה של מכינת "בני דוד", היא שונה בנוף המכינות הקדם-צבאיות. מאחוריה רעיונות גדולים, צורך שנבע מהשטח, הרבה אמונה ושאיפה אמיתית להשפיע ולשנות את פני החברה הישראלית.

בין שתי זהויות

אבל רגע לפני שחניכי המחזור הראשון דורכים בפתח המכינה, נחזור להתחלה. למקום בו נבט הרעיון. "מותו של סלומון טקה ז"ל ב-2019 והמחאה שבאה בעקבות כך ביטאו משבר גדול בתוך הקהילה, ובין הקהילה למדינה. במחאה הזו, להבדיל מאחרות, כולם יצאו למחות. קצינים בצבא, דוקטורים, אנשי חינוך ורופאים. כולם יצאו לבטא את הכאב והסבל", נזכר הרב ליאור נגסה, ראש המכינה. "אנחנו זיהינו שיש כאן משהו לא רגיל. לא היו לנו יותר מדי תשובות, אבל החלטנו שאנחנו רוצים להיפגש ולברר את סוגיית המשבר הזה".

כשהרב ליאור, רב קהילה ברחובות ובמכינת "שובו אחים", רס"ן במיל' בצנחנים, אומר "אנחנו", הוא מתכוון לחבריו – הרב אבי אלפה, מנהל המכינה, מורה בבית ספר יסודי וקצין במיל' בצנחנים, הרב ישי קבדה, רב במכינה, מחנך בתיכון ופעיל בקהילה בחדרה, שירת כלוחם בכפיר, והרב דוד בלאי, רב במכינה, ואיש חינוך. הם החלו להיפגש פעם בחודש ולדון בסוגיות שעוסקות בערכים ובזהות של מורשת יהודי אתיופיה.

יום חשיפה למכינת דרך אבות 3 1יום חשיפה למכינה

"הבנו שאנחנו נמצאים במשבר זהות", מסביר הרב ליאור. "מצד אחד, הדור השני להורים שעלו מאתיופיה לא מרגיש קשור למורשת ולזהות יהודי אתיופיה, ומצד שני – הוא מרגיש שהתרבות הישראלית לא מקבלת ודוחקת אותו. הוא קרוע בין שתי זהויות".

הרב ליאור מספר כי אחד הנתונים מהם הופתעו היה אחוז גיוס יהודי אתיופיה ליחידות לוחמות בצה"ל שעומד על כ-84 אחוזים, לעומת אחוז הנשירה במהלך השירות שעומד על כ-45 אחוזים. "הבנו שמשבר הזהות משליך על היכולת להתמודד עם קשיים ואתגרים שהצבא מציב לכל נערה ונער", הוא מנמק. כמו כן, הבינו כי אין מוסד חינוכי בארץ שמלמד את המורשת הציונית העשירה של יהודי אתיופיה.

לאחר כשנתיים של מפגשים ודיונים, בהם שאלו עצמם מה יוכלו לתרום בתור אנשי חינוך – הגיעו לרעיון של מכינה קדם-צבאית. "החלטנו שאנחנו רוצים להקים מכינה שתחזק אצל חניכיה את הזהות והמורשת של יהודי אתיופיה, וגם את הזהות היהודית והישראלית הכללית. זאת כמובן לצד הכנה פיזית ומנטלית לשירות צבאי משמעותי", מתאר הרב ליאור.

"לא ביקשנו להקים מכינה רק כדי להקים מכינה. לא זרקנו חץ ואז סימנו את המטרה סביבו", מבהיר הרב ישי. "הבנו שהמכינה היא הפלטפורמה ליישם את הרעיון הגדול הזה. זה חדש, זה מאתגר, ואנחנו נעזרים בהרבה אנשים טובים עם ידע, בייחוד אנשי מכינת 'בני דוד-עלי' שמלווים אותנו לאורך כל הדרך".

"המסר שלנו הוא שאנחנו לא מתנתקים מהמורשת ומהמסורת שלנו, עליה אבותינו מסרו את נפשם במשך 2,500 שנים"

"ממשיכים את דרך אבותינו"

מכינה חדשה קורמת עור וגידים. ארבעת החברים פנו למכינת "בני דוד" בעקבות ההזדהות עם הערכים שהיא מובילה. הם קיבלו תמיכה רבה, ויצאו לדרך – להקים את המכינה. "המקום יהיה בעל צביון דתי, למרות שאנחנו פונים לכלל האוכלוסייה", מסביר הרב ישי. "נלמד במכינה תכנים כלליים של ידיעת הארץ וההיסטוריה של עם ישראל ונקיים שבועות תוכן כמו שבוע הישרדות או שבוע ירושלים. וכמובן, נחבר את כל התוכן גם לזהות ולמורשת הייחודית של ביתא ישראל – הערך המוסף שלנו כמכינה".

"למשל, יגיעו למכינה אסירי ציון לספר את הסיפור שלהם", ממשיך הרב ישי. "אלו אנשים שהחניכים לרוב פוגשים ביום יום, בשכונה, לפעמים הם אפילו ההורים שלהם, אבל הנערים לא מכירים את הסיפורים שמאחוריהם".

שם המכינה "דרך אבות" והסמל שלה – קצין שמצדיע ומרגליו יוצאים שורשים המחוברים לאדמה – טומנים בחובם משמעות רבה. "המסר שלנו הוא שאנחנו לא מתנתקים מהמורשת ומהמסורת שלנו, עליה אבותינו מסרו את נפשם במשך 2,500 שנים", מסביר הרב ליאור. "דווקא מתוך יניקה של המורשת הציונית של מסירות הנפש, הזהות היהודית, הערכים והעליה לארץ אנחנו נהיה בחיבור אל עם ישראל. אנחנו ממשיכים את דרך אבותינו. אבותינו מאתיופיה, וגם אברהם, יצחק ויעקב".

יום חשיפה למכינת דרך אבות 5

בעד אחדות, לא אחידות

כששומעים על מכינה לחניכים מקהילת ביתא ישראל בלבד, קל להרים גבה. הרי אם רוצים לחבר ולהעמיק את תחושת השייכות לארץ ולחברה הישראלית – למה להפריד? למה להקים מכינה שמיועדת רק עבור בני הקהילה? "האינסטינקט הראשוני של כולם הוא להגיד את זה, ואנחנו מתמודדים עם השאלה הזו כל הזמן", מודה הרב ליאור. "אבל התשובה פשוטה מאוד. אתם הרי מכירים את כור ההיתוך של בן-גוריון ואת תוצאותיו. אי אפשר להפוך למשהו אחד על ידי מחיקה של ייחודיות".

"במובן מסוים, לקחו את יהודי אתיופיה ותמיד אמרו לנו מה טוב לנו", ממשיך הרב ליאור. "אמרו 'בואו תשתלבו', אבל שכחו לציין שיש לנו מורשת עשירה וציונית והרבה מה לתרום למדינה ולחברה הישראלית. במבחן התוצאה נוצר מצב בו הדור השני לא מרגיש שייך. לא לעבר שלו וגם לא לעם ישראל. והמחאה האחרונה, שהייתה רק ה'טריגר', ביטאה את גודל הכאב והקרע".

"מטרתנו בראש ובראשונה היא שהבוגרים יתחברו למי ומה שהם, וישמשו משמעותיים בצה"ל, בדגש על פיקוד וקצונה. ובהמשך ימלאו כל תפקיד אפשרי לקידום עם ישראל בארץ ישראל"

דווקא מתוך מקום של עוצמה, מבקשים צוות המכינה לקחת את הדור השני של יהודי אתיופיה, ולהבהיר להם שיש להם הרבה מה לתרום בזכות הזהות הייחודית שלהם. "זה לא רק צורך שלנו כקהילה, אלא של עם ישראל בכללותו. השמירה הייחודית של כל קהילה וקהילה, כל גלות וגלות שהגיעה איתה תתרום לעושר של עם ישראל", מסביר הרב ליאור. "מי שאמור לייצג את הייחודיות הזו צריך לדעת מה הוא, מי הוא. והמכינה היא פלטפורמה מצוינת לכך".

"אנחנו בעד אחדות ולא בעד אחידות", מסביר הרב אבי. "מטרתנו בראש ובראשונה היא שהבוגרים יתחברו למי ומה שהם, וישמשו משמעותיים בצה"ל, בדגש על פיקוד וקצונה. ובהמשך ימלאו כל תפקיד אפשרי לקידום עם ישראל בארץ ישראל".

"בין אם תהיה מהנדס ובין אם פועל בניין – לעשות את זה מתוך תחושה של חיבור לעם שלך, לארץ שלך, למורשת שלך", ממשיך הרב אבי. "בשביל שאדם יוכל לתת מעצמו יותר הוא צריך להרגיש שהארץ הזו היא שלו, המורשת שעליה מדברים היא שלו. מתוך תחושת השייכות אנחנו באמת יכולים להעצים את החברה".

"חשוב להגיד שאנחנו לא באים ממקום של להיפרד ולהיבדל במובן השטחי שלו. אנחנו מאמינים בעם ובארץ ישראל, לצד הייחודיות שיש בכל אחד בעם שלנו. לכן, כל עוד הייחודיות שלנו לא תבוא לידי ביטוי במרחב הישראלי – עם ישראל יהיה חסר", מסכם הרב ליאור.

בהצלחה לצוות ולמחזור החניכים הראשון של מכינת "דרך אבות"!

ההרשמה לשנה הקרובה עדיין פתוחה!

רוצים לשמוע עוד? מעוניינים להגיע ליום חשיפה?

צרו קשר, ליאור 050-214-8774