המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

בין כרמים ושדות: הצצה למכינת עמי-חי

שישים חניכים, דתיים, מסורתיים וחילונים, בקיבוץ המעורב היחיד בארץ. בואו להכיר את מכינת עמי-חי.

שבת, 14 יולי 2018 20:56

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

שישה קרוואנים, שלושה לבנים ושלושה לבנות, כיתת לימוד הכוללת מטבח וספרייה, מטבח חיצוני, מדבר סביב, שקט.
בקיבוץ כרמים שבצפון הנגב שוכנת מכינת "עמי-חי" מיסודה של המועצה הציונית בישראל וההסתדרות הציונית העולמית.

לפני 17 שנה, הוקמה המכינה במושב ארגמן שבבקעת הירדן, צמוד לבכיש 90, תחת ידיהם של מתי חי ורני אילון. "באותה תקופה", מספר בבדיחות יאיר טיקטין, מנהל המכינה כיום, "היו ראשי המכינות מתי חי מעמי-חי, יוסי ברוך ממעיין ברוך (גליל עליון) וזאביק נתיב מנתיב הל"ה (נחשון)". לפני 8 שנים המכינה עברה לקיבוץ כרמים שבצפון הנגב. יחד עם השינוי, היא שמרה על אופייה המיוחד המשלב בין משפחתיות, שאיפה למצויינות ורצון למלא את החניכים בתחושת שליחות למען עם ישראל.

עמי-חי היא מכינה מעורבת – בנים ובנות, דתיים מסורתיים וחילוניים. המכינה מונה 60 חניכים, ומפעילה גם שנה ב' משימתית בערד.

טיקטין, מנהל המכינה, מספר שהמסע שהוא עובר במכינה, התחיל בשנת 1995. "למדתי בישיבה תיכונית ברחובות, הייתי בכיתה י"א כשרבין נרצח. נסעתי להדליק נר כנער דתי בכיכר רבין, לגבור על שנאת החינם, ואני מרגיש שמאז הנסיעה ממשיכה. היום המפגש בין חילוניים לדתיים היא פחות בשביל להכיר אלא כדי להסתכל יחד לעבר נקודה שלישית, שהיא עם ישראל".

"המטרה של המכינה מבחינתנו היא שכל אחד יגשים את כוחותיו הפנימיים מתוך תחושת השליחות". כדי להביא את הבוגרים לכך, המכינה עומדת על שתי רגליים עיקריות – העמקת הזהות – "שכל אחד ירגיש שהוא חוליה בשרשרת, שהוא ממשיך את הסיפור הגדול של עם ישראל", והרגל שנייה – יחס של סובלנות כלפי האחר, יכולת לפתיחות.
לאורך השנה, שואפים למציאת האיזון בין הרגליים הללו.

IMG 20180620 WA0020

"המכינה מוציאה את האדם מאזור הנוחות שלו", מעיד טיקטין, "עצם העובדה שהמכינה מעורבת ואינטימית, מכריחה את האדם להקשיב לדעות שהוא לא רגיל לשמוע, וזה מטלטל אותו".
בוגרת המכינה, יערה סטטמן, מתארת בעצמה את הטלטול שבין העולמות: "הרבה חבר'ה שמגיעים למכינה מעורבת מצפים שתהיה נוסחת קסם שתגרום לכולם להרגיש בנוח. זה לא עובד ככה. זו קהילה רוויה במורכבויות, ובהרבה החלטות שנעשות על רקע דעות מנוגדות. במהלך השנה מבינים שהרעיון האוטופי של חיים ביחד הוא תוצר של תהליך אינטנסיבי וסיזיפי. העניין של זהות הוא בדיוק זה - לגדול בבית מסוג מסויים, בקהילה כלשהי, ואז להגיע למקום שמציב אותך אל מול שאלות על מה שהיה הברור מאליו. זה מחזק את הזהות ממקום של הבנה ובחירה".

IMG 20180620 WA0018 

אחד מהייחודים של המכינה הוא יום בשבוע המוקדש לעבודת כפיים – בבנייה ובחקלאות, גם במכינה וגם בקיבוץ, גם בחורף וגם בקיץ. מדי חמישי קמים מוקדם בבוקר, "בהתחלה זה מגניב, ואחר כך מבאס - ואז זה מתחיל להיות אמיתי ומתגברים על הקשיים".עבודת הכפיים מאפשרת לחניכים להיות יצירתיים ומחנכת אותם לעבודה קשה.

כרמים הוא הקיבוץ המעורב היחידי בארץ. עובדה זו משפיעה גם על המכינה, ועוטפת אותה במודל של חייפ משותפים. לחניכים יש בקיבוץ משפחות מאמצות, והמכינה נוטלת חלק פעיל בתרבות של הקיבוץ.

בראש המכינה עומד חונן חיים: "בשנת 2008 עזבנו עיר במרכז והצטרפנו לקהילה מעורבת, חלוצית, יוצרת ומחנכת בקיבוץ כרמים", הוא מספר. "להיות חלק ממפעל כל כך גדול שפועל למען עם ישראל וחברה צודקת זו זכות גדולה. לשמחתי הצטרפתי למפעל הזה וגיליתי עולם נפלא של חינוך לערכים ויצירה חברתית משותפת".

 IMG 20180620 WA0016

תחת המכינה פועלים עוד שני פרוייקטים חינוכיים. האחד, "ארזים" - חודש של מכינה למתנדבים מצרפת, יהודים צעירים שמגיעים לכאן להתגייס. השני, "רתמים" – תכנית המיועדת לבני נוער מעיירות הדרום, שטועמים במהלך כיתות י"א-י"ב את תכני המכינה, במטרה לעודד אותם לצאת לש"ש או מכינה. 90% מתוכם בוחרים לעשות זאת. התכנית מתקיימת על בסיס וולונטרי, ב-10 סמינרים לאורך השנתיים. זהו גם חלק ממערך ההתנדבות של חניכי המכינה, הלוקחים חלק בהעברת התכנים והפעילויות לתיכוניסטים, ובכך משפיעים בעצמם על המרחב בו אנחנו נמצאים.

 IMG 20180620 WA0019

סטטמן, בת 22, משוהם, השתחררה לפני חודשיים משירות קבע כקצינת שלישות בפלס"ר 7. "לשאול אותי מה מקומה של המכינה בחיים שלי זה קצת כמו לשאול מה המקום של ההורים בחיים שלי. שנה שהיא כל כך אינטנסיבית מציפה הרבה חוויות משמעותיות, לטובה ולשלילה". כמי שלמדה באולפנה, גיוס לצה"ל לא היה המסלול הברור עבורה: "בעבר התכוונתי ללכת לשירות לאומי, ועם זאת, הלכתי למכינה בידיעה שממנה אמשיך לצבא".

"כשחזרתי מיום פתוח במכינה וההורים ראו את התכנייה של עמי-חי, הם אמרו 'איזה באסה שאנחנו לא יכולים לבוא איתך'. גם הם עובדים בסביבה חילונית ולא חששו מהחוויה המעורבת".
"לאורך השנה נשארתי פעורת פה לנוכח העובדה שלא כולם גדלו כמוני. במכינת עמי-חי יש דגש לקבוצה, לביחד, להחלטות המשותפות. חשוב להגיד, היו עוד 18 שנים שקדמו למכינה, בהן ספגתי ערכים ושנה זו נוספה עליהן. ובכל זאת - המכינה נתנה לי כלים וגילתה לי עולמות שלא נחשפתי אליהם".

"בכל מיני צמתי החלטות במהלך השירות הצבאי, ידעתי שאני תמיד יכולה להתקשר לחונן ולטיקטין, לבוא אליהם הביתה ולשוחח איתם. לכל מי שהיה אחר כך מפקד, החוויה הזאת של מכינה מעורבת תרמה רבות – היכולת להבין שאתה לא תמיד תבין את העולם שממנו החייל בא, אבל אתה כבר מנוסה באיך לגשת אליו, גם אם לא היית בנעליים שלו. אני בטוחה שגם עכשיו, עם השחרור, חונן וטיקטין ילוו אותי בהחלטות".

 IMG 20180620 WA0024

ארכיונים קשורים

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.